2024. július 16., kedd

Kelendő a paprika

Az elefántfül a legnépszerűbb, az iparit is keresik – A zentai Surányi-gazdaságban jártunk

A zentai Surányi család több évtizedes múltú gazdaságában a paprika az egyik fő termék. Több mint harminc éve termelik az iparit, és az elefántfül paprikából is évről évre többet ültetnek. Surányi Csilla termelésvezető elmondta, hogy a hagymatermesztésnek nagy hagyománya van náluk, és mivel a nagy felvásárlók szezonálisan igényt tartanak az elefántfül paprikára is, elkezdték azt is termeszteni. Hozzátette, hogy igyekeznek a hatalmas megrendeléseknek eleget tenni, de idén nem tudnak annyi paprikát válogatni és előkészíteni, mint amennyire igény van.
– A hagyma ára nagyon felszökött, de a parikára ez kevésbé igaz. Óriási iránta a kereslet, ezért is gondoltuk, hogy majd felszökik az ára, de nem így lett. Az idén 35 hektáron ültettünk paprikát, ebből 18 hektár ipari, 5 hektár nagy fajta ipari és 14 hektár elefántfül. A nagy üzletláncoknak csak úgy lehet árulni, ha a termelő rendelkezik a megfelelő papírokkal, és analízist kell készítenie a peszticidekre. Tiltott növényvédő szereket nem használunk, és betartjuk a kötelező várakozási időt az utolsó permetezés és a szedés között. Év közben nagyon sokat kell vele foglalkozni. A gyomirtót mellőzni szoktuk az elefántfül paprikánál, de az iparinál alkalmazzuk, mivel az ellenállóbb. Az elefántfül paprika nagyon érzékeny, ezért többször szoktuk gyomlálni. Amint a munkások végigérnek a parcellákon, máris kezdik elölről az egész munkát. Ebben az évben négyszer gyomláltattuk, valamint ekéztük is, egészen addig, amíg túl nagyra nem nőtt. Az ipari paprikát öntöződobokkal és esőszárnnyal locsoljuk, az elefántfület pedig csepegtető rendszerrel, és azon keresztül adagoljuk a tápot is. A megfelelő tápozásnak köszönhetően lesz a növény húsa vastag, az íze pedig édes. Az üzletláncoknál kevésbé mérvadó az íz, sokkal inkább a kinézet. Csak a legszebbet veszik át, egyetlen folt sem lehet rajta, és ezt nagyon nehéz elérni, mert a növényvédő szereknél is sok a korlátozás. A lényeg az, hogy jól nézzen ki a növény. Az idei év nagyon meleg és nedves volt, így sokat küszködtünk a baktériumokkal. Felszívódó rezet használtunk, ami elég drága, viszont érdemes befektetni, ugyanis másképp nem tudunk első osztályú paprikát nevelni. A termés változó, de általában 30–50 tonna paprika terem meg hektáronként. Mi a múlt héten kezdtük el szedni, igaz, lehetett volna előbb is, de ez mindig nagyon nehéz döntés – mondta Surányi Csilla.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele


A termelésvezető hozzátette, senki sem számított arra, hogy szeptemberben ilyen meleg lesz, és ez ahhoz vezetett, hogy egyszerre ért be a paprika.
– Egy fürtön 6–8 paprika van, és mind érett. Szedéshez ideális az időjárás, viszont a válogatás és a tárolás szempontjából már kevésbé. Nagyon gyorsan romlik a paprika, amit egyik nap leszedünk, azt legkésőbb a következő nap értékesítenünk kell. Mindig rendelésre szedjük, de nem is merünk sokat felvenni, mert egyszerűen nem tudunk annyit teljesíteni, mint amennyire igény lenne. Az üzletláncokat abszolút nem érdekli, hogy esik az eső, vagy nem jött el hat munkás dolgozni, a rendelésnek eleget kell tenni. Az ipari paprikából 250–300 kilót szed le egy munkás egy napszám alatt. Az elefántfül paprikából, ha be van érve a növény, akkor akár egy tonnát is, de ha keresgetni kell neki, akkor csak 500–600 kilót. Az ipari paprikát reggel héttől délután háromig szedjük, az elefántfül fajtát pedig tíztől este hatig. Az utóbbit mindig a saját, egész éves munkásaink szedik, ők jobban odafigyelnek, és megvigyázzák a növény szárát. Nagyjából 60–80 főt alkalmazunk szinte egész évben, de akár 200 embernek is tudnánk munkát adni. Jó munkaerőt nem könnyű találni, de a paprikaszedést általában várják az idénymunkások. Jelenleg 3000 dinár egy napszám, a nyolc óra munkára. Megjegyezném, hogy az ipari paprikát Martonosra szállítjuk, évek óta szerződésben állunk a szárítós cégekkel. Az ipari paprika sokkal ellenállóbb, és jobban bírja az időjárás viszontagságait, még az első fagyot is átvészeli. Az elmúlt években minden nagyon megdrágult, és abban bíztunk, hogy a paprikának is emelkedik a nagybani ára, de nem így lett. Jelenleg 120 dinárért viszik nagyban, és ezek a legszebbek és a legjobbak. A paprika piaci ára 100 dinár, vagyis mi annyiért adjuk a piacosoknak, a feldolgozóüzemeknek pedig 50 dinárért adjuk tovább – mondta Surányi Csilla.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele