2024. november 22., péntek

Kötelességünk emlékezni!

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 67. évfordulójára emlékeztek Zentán

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 67. évfordulója alkalmából vasárnap délután Zentán a városháza oszlopcsarnokában dr. Rajki Mártonra, az 1956-os forradalom zentai származású mártírjára emlékeztek.

A városháza aulájában egy rövid történelmi beszámolót hallhattak a jelenlévők, valamint dr. Rajki Márton életét ismertették. A beszámoló után az egybegyűltek megkoszorúzták az emléktáblát. Zenta Község Önkormányzata nevében Czegledi Rudolf, polgármester helyezte el az emlékezés virágait. Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának nevében, Benyovszky Anna konzul asszony koszorúzott, a Magyar Nemzeti Tanács nevében, Hugyik Richárd, Végrehajtó Bizottsági tag helyezte el az emlékezés virágait.

A VMSZ Zenta községi szervezete nevében Burány Hajnalka, elnök és Sztantity Szebasztián, a helyi szervezet elnöke koszorúzott. A Rákóczi Szövetség Ifjúsági Szervezete nevében Homolya Ákos emlékezett meg, valamint a Szerb Haladó Párt nevében Anitić Slavica és Szűgyi Ervin helyezték el a kegyelet virágait.

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

 

Megkoszorúzták dr. Rakji Márton emléktábláját a zentai városházán (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Megkoszorúzták dr. Rakji Márton emléktábláját a zentai városházán (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

A koszorúzás után az egybegyűltek átvonultak a Művelődési Házba, ahol alkalmi műsorral folytatódott a megemlékezés. Az ünnepségen Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere köszöntötte a jelenlévőket és elmondta, hogy október 23. Magyarország legfiatalabb ünnepe, ahol azokat az emberi tulajdonságot ünnepeljük, amit úgy neveznek, hogy igazságérzet, hazaszeretet, becsület, önfeláldozás, kitartás és nem utolsósorban összetartás és egyben azokat a fogalmakat ítéljük el, mint a hazugság, a megaláztatás, az eltiprás és a szabadságkorlátozás.

– A nemzet, aki ilyen hatalommal szemben ellenállt és fegyvert ragadott, többre hivatott. Azok a hősök, akik szembenéztek a halállal és vállalva is azt, példát szolgáltattak az utókornak. A nemzet szíve ott és akkor egyként dobbant, s ez a dobbanás megrázta a világot, a magyarok kitartása és elszánt akarata. A forradalmat, bár vérbefojtották, nem tűnt el nyomtalanul a történelem süllyesztőjében, nem lett könyvek lapján csak egy jegyzet. Üzenete a mai napig itt él közöttünk, annak ellenére, hogy az életüket a magyar szabadságért feláldozó hősöket jelöletlen sírba, arccal földfelé fordítva, összekötözve temették el, félve attól, hogy itt minden kiderül. A megfélemlítés és megtorlás  nem volt képes legyőzni, sárba tiporni 1956 szellemiségét – fogalmazott a polgármester.

 

Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere ünnepi beszédet mondott (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere ünnepi beszédet mondott (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 67. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi műsoron közreműködött a Mécsvirág együttes, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ Parázs, Szikra és Ispiláng néptánccsoportja, valamint Galusz Áron versmondó. Az eseményen részt vettek, köztársaságio, tartományi és önkormányzati képviselők, intézmény igazgatók, valamint az MNT képviselői is. A rendezvénysorozat fő szervezője és támogatója Zenta Község Önkormányzata és a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kiváló művelődési műsort láthattak a jelenlévők (Fotó: Gergely Árpád felvétele)