2024. december 22., vasárnap

A népművészet jegyében

Javában tart a zentai Hatetudnád tábor

A néptánc és a népi kultúra iránt érdeklődő gyerekek idén már hatodik alkalommal vehetnek részt a zentai Hatetudnád Népművészeti Táborban, ahol nemcsak néptánccal és népdalokkal ismerkedhetnek, hanem kézműveskedhetnek, számos szórakoztató és közösségépítő programon vehetnek részt, ismerkedhetnek és barátkozhatnak. Számfira-Nagy Zita fő szervező elmondta, idén nyolcvan gyerek vesz részt a táborban, akik három táncos- és egy kézművescsoportban tevékenykednek.

– Minden csoport számára szervezünk táncházakat délutánonként, folkmozit, sorversenyeket, különféle csapatépítő foglalkozásokat, ahol a gyerekek nemcsak jól érezhetik magukat, de a népi kultúrával is ismerkedhetnek. A néptánc nagyon jó eszköz a ritmusfejlesztés, a nyelvi fejlesztés, a mozgáskoordináció fejlesztése terén, ugyanakkor nagyon jó csapatépítő, közösségformáló ereje is van. Sok szabadidős és közösségi programot is megvalósítunk számukra. Úgy látjuk, hogy nagy kereslet van a táborra, és nagyon élvezik a gyerekek, hogy itt lehetnek.

A kézművescsoport oktatói Balla Ákos és Csorba Norbert, a legfiatalabb néptáncoscsoporttal Szászné Medvegy Veronika, Gulyás-Szabó Gergely és Iván Emese foglalkozik, a középső csoporttal Tarapcsik Hajnalka és Hajnal János, a legidősebbekkel pedig Számfira Máté és Számfira-Nagy Zita.

Balla Ákos ipar- és festőművész elmondta, hogy a kézművescsoportban különféle, népművészethez kötődő témákkal foglalkoznak.

– Nem föltétlenül szigorúan vett népművészeti technikákkal dolgozunk, de mindenképpen odafigyelünk arra, hogy a téma kötődjön a népművészethez. Idén inkább papírt használunk, különféle papírtechnikákat alkalmazunk, de nem maradhat el a bőrrel való munka vagy a szövés sem.

Hozzátette, hogy a gyerekek nagy érdeklődést mutatnak a kézműves-foglalkozások iránt, hiszen minden évben összejön huszonöt–harminc gyerek, akik lelkesen dolgoznak. Mint kifejtette, az alkalmazott technikák komplex fejlesztő gyakorlatoknak számítanak, emellett a gyerekek új technikákkal és felhasználási módokkal is megismerkednek, nem mellesleg pedig a tábor során nagyon szép alkotások kerülnek ki az ügyes gyerekkezek alól.

Juhász Gyula népzenész a növendékeivel érkezett a táborba, hogy élő zenével támogassa a résztvevők néptánctanulását.

– Szülőként is itt vagyok, hoztam a kisfiamat, és itt vannak velem a tanítványaim, akik szívesen muzsikálnak nyári kikapcsolódásként, gyakorlásképpen. Egyfajta tábori zenekarként abba a csoportba megyünk muzsikálni, ahová éppen kellünk. Ez egy vonószenekar, emellett játszanak még klarinéton, harmonikán, tamburán is. Már régóta járnak hozzám, tanulgatunk, elmegyünk muzsikálni, ha van rá lehetőség. Zentai és felsőhegyi gyerekekről van szó, most végezték a 7–8. osztályt.

Hozzátette, hogy a gyerekek számára nagyon jó gyakorlási lehetőség, hogy élő zenét nyújthatnak a néptáncos csoportok számára.

– Lehetőségük van a repertoár bővítésére is, és kipróbálhatják magukat élesben, hiszen amikor táncolnak a zenénkre, olyankor nagyon oda kell figyelni, hogy jól húzzuk, jó legyen a tempó. Innen nevelődnek majd ki a jövő népzenészei.

Pék Rebeka

Pék Rebeka

Rózsa Hanna

Rózsa Hanna

A táborról megkérdeztük a gyerekeket is. Pék Rebeka már második éve van itt:

– Azért jöttem el idén is, mert sokat táncolunk, amit nagyon szeretek. Most sárközit tanulunk, azon belül pedig a karikázóval foglalkozunk. Mindennap részt veszünk a képzőművészeti foglalkozásokon is, ami sok munka, de nagyon élvezzük. Azért szeretek még itt lenni, mert rengeteg új barátot tudok szerezni. Idén is megismerkedtem egy csantavéri lánnyal, akit nagyon megkedveltem – mondta Rebeka.

Rózsa Hanna Adáról érkezett, és már három éve táncol:

– Most vagyok először itt a táborban. Nagyon tetszik, mert sokan vagyunk, sokat játszunk, rengeteget táncolunk, ugyanakkor szabadidőt is kapunk. Új barátságokat is kötöttem, aminek nagyon örülök.

Mint azt Számfira-Nagy Zitától megtudtuk, a tábort gálaműsorral zárják: július 19-én, pénteken fél ötre várják az érdeklődőket a Petőfi Sándor Általános Iskolába, ahol minden csoport bemutatja a tábor során tanultakat, a kézművesek pedig kiállítják az elkészített munkájukat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás