November elsejére kiürítették a zentai Tisza-part egyik látványosságát, a Tiszavirág hajót és csónakkikötőt. Bár ilyenkor ősszel egyébként is elhalkul a hajó fedélzete, hiszen a kajakosok nem edzenek már a vízen, a rekreációs központ tagsága pedig ritkán jár le a csónakokhoz, most azonban sokkal fájdalmasabb ez a csend, hiszen kérdésessé vált a nagy hajó sorsa.
Borbély Ferenc, a Tiszavirág Kajak- és Rekreációs klub egyik alelnöke, a szabadidős részleg vezetője elmondta, a hajót 1934-ben gyártották. 1972-ben felújították, akkor alakították ki a mai kinézetét, 1989-ben pedig egy vízhatlan betonréteggel bélelték a belső terét. A klub, ahogyan a nevéből is látszik, két részt ölel fel: az egyik a 60 aktív sportolót foglalkoztató kajak klub, a másik pedig a 180 tagot számláló rekreációs részleg. Kétségkívül mindenki számára fontos helyszín ez, hiszen a kajakosok itt tudtak vízre szállni, ugyanakkor a felszerelésük minden elemét és a kajakokat is itt tárolták a belső részben, míg a második csoporthoz tartozók a csónakjaikat kötötték itt ki, de számukra is volt fenntartva a hajón hely a különféle eszközöknek.
– Valamikor áprilisban az Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztérium felügyelőségi osztályának munkatársa látogatott el a hajóra, állítólag tervezett ellenőrzésre. Akkor megállapította, hogy a Tiszavirágnak nincs regisztrált hajózási engedélye, de ez már 2016 óta így van. Mi azóta folyamatosan kérelmeztük a kiadatását, azonban a mérnökök megállapították, hogy nem alkalmas rá. Itt megakadtunk, nem tudtunk továbblépni. A mólók pedig azért nem megfelelőek, mert az előírások szerint nem lehetnek fémhordókon, kizárólag tanúsítvánnyal rendelkező, műanyagból készült hordókon, esetleg más, fémből készült úszótesteken állhatnak. A klub saját költségén, a befolyt tagsági díjakból kicserélte ezt az elmúlt években. Az idén jutottunk el oda, hogy minden dokk műanyag alapon úszik, még hátravan a regisztrálása, amelyet jövőre tervezünk megvalósítani – magyarázta Borbély Ferenc, majd hozzátette, hogy amikor kézhez kapták a felügyelőség határozatát, a korábbi városvezetéshez fordultak. Ahogyan említette, az engedély kiadásához alkalmatlan a kikötőhajó, ha pedig megkapná ezt, akkor az ellehetetleníti azt a célt, amire épp most használják: a kajakok tárolására, és az onnan való vízreszállásra.
– Az elkészült jegyzőkönyvvel a felügyelő mindent megtiltott, tehát nem is maradhat a vízen a Tiszavirág. Szeptember közepén az írásos végzés is megérkezett a döntésről. Akkor Smit Ferenc elnökünk összehívta a közgyűlést, hogy megbeszéljük a következő lépéseket. Arról döntöttünk, hogy november elsején kiürítjük a hajót, és megpróbáljuk megoldani a problémát. Az időzítés jó volt, hiszen a klub rekreációs részlegének tagsága ilyenkor már nem jár le a hajókhoz, a csónakokat kihúzzák a vízből, a kajakosok pedig már nem mennek vízre – mesélte az alelnök.
Ahogyan fogalmazott, a folyamatot elindították és készítik a regisztrációhoz szükséges tervet. Abban reménykednek, hogy a tél folyamán, esetleg jövőre megoldódik ez is. Igyekeztek segítséget kérni, de egyelőre egy helyben toporognak. Az új városvezetésnél is jártak, közösen igyekeznek megoldani a Tiszavirág kérdését. Borbély Ferenc elárulta, azon gondolkodnak, hogy a hídon túl, a strand közelében egy olyan létesítményt alakítsanak ki, amelyben a kajakokat és a felszerelést tárolhatnák a sportolók, a kikötő pedig hajó nélkül maradna a régi helyén.
– Hogy a Tiszvirággal mi lesz? Erről senki nem tud semmit. Tanácstalanok vagyunk. A tulajdonos feladata, hogy ezt megtegye, de a klub anyagi források hiányában erre képtelen. Elvontatni nem lehet, hiszen nagyon régi, azonban veszélyesebb az a betonréteg, amely az aljában van. Nem ismerjük a fémszerkezet állapotát, attól félünk, ha megmozdítjuk, a nagy súly miatt megreped. Korábban mérnökökkel egyeztetve úgy döntöttünk, hogy megvárjuk a mintegy 700 centiméteres vízállást, kivezetnénk hajót a partra, majd amikor a folyó visszamegy a medrébe, az kint maradna a szárazföldön. Ilyen magas vízállás viszont nagyon régóta nem volt már – magyarázta Borbély Ferenc, majd hozzátette, a héten beszélt a felügyelővel, értesítette a hajó kiürítéséről, azonban válaszul azt kapta, hogy az ügy már a bíróságnál van, ami tovább tetőzi a bajt.
Vartus Árpád, a sportrészleggel megbízott alelnök elmondta, a városvezetéssel hetek óta egyeztetnek azzal kapcsolatban, hogy a minél jobb áthidaló megoldást találjanak a kajakosok eszközeinek tárolására.
– Az idősebbek még most is edzenek a vízen. A hajókat azon az utánfutón tároljuk jelenleg, amellyel a versenyekre is szállítjuk őket. Az egykori Pingvin óvoda épületében öltöznek át, onnan sétálnak le a vízhez. A jövőre nézve a strandnál egy ideiglenes, zárható „ketrec” felállításában gondolkodunk. Ott tudnánk vízre szállni. A fürdőzők is ott vannak, azonban az edzéseinket többnyire délelőtt tartjuk, így a délutáni csúcsidőben nem zavarnánk a strandolókat. A pozitívum számunkra, hogy azon a részen lassú folyású a Tisza, ez pedig egyszerűbbé teszi a kis kajakosok oktatását. Mi is szeretjük a Tiszavirágot, és reméljük, hogy a jövőben is megmarad, akár mint kikötőhajó, akár mint a kajakosok székhelye – nyilatkozta megkeresésünkre Vartus Árpád, majd hozzátette: a zentai városvezetés a kajakosokat mindenben támogatja, és velük közösen azon dolgoznak, hogy egy olyan megoldást találjanak, amelya legideálisabban az edézsek szempontjából.
Nyitókép: A Tiszavirág hajót és csónakkikötőt kiürítették, üresen állnak a dokkok (Gergely Árpád felvétele)