Kedden délután a zentai Kiszsinagógában megnyitották a Makovecz Imre Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész által tervezett családi házakat bemutató tablókiállítást. A program a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Szekeres László Alapítvány és a budapesti Makovecz Alapítvány közös szervezésében valósult meg. A megnyitót kerekasztal-beszélgetés előzte meg, amelyen részt vettek Tóth Vilmos, Valkay Zoltán, Pesti Attila, Kampis Gábor, Tóth Márton építészek. A beszélgetést Antal Szilárd moderálta. A rövid kötetlen szakmai beszélgetés során a résztvevők átbeszélték Makovecz Imre hagyatékát, valamint kitértek az építészszakma szépségeire és árnyoldalaira is. A folytatásban a kiállításmegnyitón felszólalt Kampis Gábor a budapesti Makovecz Alapítvány képviseletében, aki a neves építész hagyatékáról beszélt a jelenlévőknek, majd a kiállítást hivatalosan Tóth Vilmos vajdasági építész nyitotta meg. A programban közreműködtek a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által működtetett Tisza menti népzeneoktatási hálózat fiatal zenészei.
Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója elmondta, hogy a budapesti Makovecz Alapítvány és a Szekeres László Alapítvány sikeres együttműködést tudhat maga mögött.
– Az együttműködésnek köszönhetően a vajdasági magyar közösség is megismerkedhet a neves építész munkásságával. Makovecz Imre világhírű építész, és nagyon szép középületeket és családi házakat tervezett, amelyeket nagy érdeklődés kísér. Szeretnénk folytatni a közös munkát az alapítvánnyal, mivel jövőre lesz Makovecz Imre születésének 90. évfordulója, valamint az intézetünk a 20. évfordulóját ünnepli. Közös kiállításban gondolkodunk, és szeretnénk a fiatalokat is megszólítani – fogalmazott Kormányos Katona Gyöngyi.
Kampis Gábor rámutatott arra, hogy a Makovecz Imre Alapítványt a Szekeres László Alapítvány kereste meg. Hozzátette, hogy Vajdaságban először a palicsi Nyárhangoló Fesztiválon mutatkozott be a családi házak tablókiállítás.
– Ez a tematika közel áll az emberekhez, és viszonylag széles befogadói réteget szólít meg. Felmerült az ötlet, hogy maradjon Szabadkán az anyag, hogy a fiatal generáció is megtekinthesse. Természetesen mi örömmel tettünk ennek eleget. Az egyszeri alkalomnak indult történet sorozattá alakult. Újvidék volt a második állomás, majd onnan jöttünk Zentára a kiállítással, és végül Magyarkanizsán zárunk. A kiállítás Makovecz Imre építészetének egy nagyon jelentős részébe, a családok otthonát kialakító gesztusokba enged bepillantást. Megtekinthető a családjának tervezett ház is, amely ma már Makovecz Központként működik – mondta Kampis Gábor.
Makovecz Imrét a magyar organikus építészet mestereként tartják számon, a természetközeli anyagok használatát kedvelte igazán.
Tóth Vilmos arról is beszélt, hogy Makovecz nagyon szerette a fát, mivel édesapja asztalos volt, ő pedig ácsként is dolgozott egyidőben.
– Gyorsan megismerkedett a fával, annak szépségével és teherbírásával. Örömmel használta, és szinte minden épülete tele van vele. A fa örökös, főleg akkor, ha törődnek vele. A családi házak megtervezése előtt mindig megismerte a családot, hiszen az egy intim hely. Sokszor hangsúlyozta, hogy asszony nélkül nem tervezünk házat, és ez valójában így is van, mivel a tűz és az asszony köré gyűlik össze a család melege. Meg kell ismerni, kinek dolgozik az ember, mik a család igényei, és hogyan lehet azt kiszolgálni – fogalmazott Tóth Vilmos.
Nyitókép: A kerekasztal-beszélgetésen az építészek megvitatták a szakma kihívásait (Horváth Attila felvétele)