Vajdasági körútra érkezett tegnap Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettese, akit vendéglátói, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke kísért el a Prosperitati Alapítvány ünnepélyes rendezvényeire. A Zentai Sportközpontban támogatási eszközök odaítéléséről írtak alá szerződéseket mezőgazdasági fejlesztések és falusi házak vásárlására a forrás függvényében nyertes pályázókkal, ezt megelőzően pedig Magyarkanizsán és Felsőhegyen nagy léptékű gazdasági fejlesztéseket adtak át.
Ünnepélyes szerződéskötést tartott hétfőn délelőtt a Zentai Sportcsarnokban a Prosperitati Alapítvány a mezőgazdasági fejlesztések támogatására és a falusi házak vásárlására kiírt pályázatok nyertes pályázóival. A gazdaságfejlesztési program megvalósítása az idén is dinamikusan történik, immár harmadszor szervezett szerződéskötést az alapítvány több száz pályázóval. Magyarkanizsa és Óbecse után tegnap Zentán mintegy 740, forrás függvényében nyertes pályázó látta el kézjegyével a támogatásról szóló dokumentumokat.
Magyar Levente felszólalásában elégedettségének adott hangot, hogy a magyar kormány az elmúlt nyolc évben eddig minden érvényes pályázatot támogatni tudott, és egyet sem kényszerült elutasítani forráshiány miatt.
– Ezt a hagyományt az idén is folytattuk a külső, nehéz gazdasági körülmények közepette. Az ukrajnai háború által generált nehézségek ellenére a Magyar Kormány megtalálta a módját, hogy minden pályázó megkapja az anyagi támogatást. Az eszközök folyósítása megtörtént a Prosperitati Alapítvány számlájára, de ne tekintse ezt senki sem magától értetődő dolognak, mert a rendkívüli idők rendkívüli intézkedéseket igényelnek. A program esetében erre nem volt szükség, menetrendszerűen folytattuk a pályáztatást és a kifizetéseket. Feltett szándékunk, hogy folytassuk a gazdaságfejlesztési programot. Eddig összesen 222 milliárd forintnyi megvalósult fejlesztésnél tartunk, ami 63 milliárd dinárnak felel meg. Ez az összeg a gazdaságfejlesztési program keretében, illetve a Magyar Kormány egyéb vajdasági beruházásokhoz nyújtott támogatásainak köszönhetően valósult meg. Vajdaság egész gazdaságát merőben megváltoztatják ezek a befektetések. Egy kétszázezres lélekszámú közösségben ilyen nagy számokat megvalósítani hallatlanul nagy eredmény, de ez elsősorban nem a politikusoknak köszönhető, hanem a vajdasági vállalkozóknak és gazdáknak, akik hajlandóak kockáztatni és beruházni. Ez nem ingyen pénz, szigorú feltételeket kell teljesíteni és kockázatokat kell vállalni. Napjainkra azoknak a száma, akik belevágtak a nehéz vállalkozásokba és sikeresen végig is vitték azokat, túllépte a 16 ezret. A Magyar Kormány megteremti az anyagi lehetőséget, a szerbiai politika megteremti a végrehajtás politikai feltételeit, a vajdasági politikum pedig az egész rendszer felügyeletét és lebonyolítását biztosítja – fogalmazott Magyar Levente.
Dr. Pásztor Bálint beszédében rámutatott arra, hogy ez a nap a gazdaságfejlesztési és otthonteremtési sikerek ünnepe. Hozzátette, hogy húsz évvel ezelőtt a Gyurcsány-kormány elutasította a kettős állampolgárság lehetőségét, viszont a Prosperitati Alapítvány által meghirdetett pályázatok esetében az első számú feltétel, amelynek minden pályázónak eleget kell tennie, nem más, mint a kettős állampolgárság.
– Ha 2010-ben nem következett volna be az újabb rendszerváltás és ha nem kerül Orbán Viktor a kormánykerék mögé, és ennek a kormánynak nem lett volna az egyik első intézkedése a kedvezményes honosítás lehetőségének a megteremtése, akkor Prosperitati Alapítvány sem lenne, és a mintegy 16 ezer sikeres pályázó sem létezne. Újabb gazdaságfejlesztési és otthonteremtési sikereket ünnepelünk, hiszen újabb szerződések aláírására került sor. A Prosperitati Alapítvány által lebonyolított pályázási lehetőségrendszer minden nehézség ellenére töretlen módon valósul meg Magyarország Kormányának támogatásával. Közben nem feledkezhetünk meg arról, hogy Magyarország szomszédságában háború dúl, ahol a kárpátaljai magyar közösség most azt éli át, amit a vajdasági magyar közösség a 90-es években. Egy háború mindig gazdasági nehézségeket okoz, de ennek ellenére Magyarország Kormánya folytatta a program megvalósítását, mintha minden a legnagyobb rendben lenne a világban és Európában. Köszönettel tartozunk Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, a magyar kormánynak és Magyar Levente miniszterhelyettes úrnak is, aki a kezdetek óta mellettünk áll. Örülök annak, hogy Magyarország Kormánya megtalálta a lehetőségét annak, hogy a forrás függvényében támogatott pályázókból támogatott pályázó legyen. Ha a program megvalósítását vesszük górcső alá az első pillanattól, azaz 2016 januárjától kezdve mostanáig, akkor elmondhatjuk azt, hogy 58 pályázati kiírást követően 235 millió euró vissza nem térítendő támogatás került a vajdasági magyar családokhoz, és ez összesen 473 millió eurónyi fejlesztésnek felel meg. Magyarország Kormánya a Prosperitati Alapítvány lehetőségrendszerét működtetve Szerbia egyik legnagyobb befektetési ciklusát valósította meg az elmúlt 8 évben – fogalmazott dr. Pásztor Bálint.
A VMSZ elnöke beszédében kiemelte, hogy az említett időszakban 5374 hektár termőföldet és 1341 falusi házat vásároltak a magyarok, 667 új vállalkozás indult a régióban, mindemellett 2233 vállalkozás és több mint 6200 mezőgazdasági termelő fejlesztési elképzeléseinek megvalósításához járultak hozzá, amely 12 500 új munkahelyet jelent.
Az eseményen részt vett Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulátusának főkonzulja, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, valamint Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere.
Nyitókép: Gergely Árpád felvétele