A kínai kultúrával és szokásokkal ismerkedhettek meg a Zentai Gimnázium diákjai hétfő délután. Az újvidéki Konfuciusz Intézet munkatársai immár sokadszorra látogattak el a Tisza-parti településre, hogy népszerűsítsék országuk hagyományait.
Kálmán Róbert, a Zentai Gimnázium igazgatója elmondta, hogy az iskola évek óta együttműködik az intézettel, és kiemelten fontosnak tartja ezt a kapcsolatot. Ennek köszönhetően bárki lehetőséget kap arra, hogy elsajátítsa ezt a különleges nyelvet, valamint megismerkedjen a kínai szokásokkal. A gimnáziumban tartott foglalkozáson a diákok ízelítőt kaptak a kínai kultúrából: megismerkedtek a nemzeti viselettel, kínai dalt hallhattak, és hagyományos táncmozdulatokat is bemutattak nekik.
– Iskolánkban mintegy tíz olyan tanuló van, akik korábban már bekapcsolódtak az intézet munkájába. Az oktatás a tantermi órák mellett online formában is zajlik. Remélem, hogy a jövőben még többen csatlakoznak majd – bizakodott Kálmán Róbert.
Csen Hsziu (Chen Xiu), a Konfuciusz Intézet igazgatója elmondta, hogy még a kínai tavaszi fesztivál első hónapjában járnak, amely népük egyik legnagyobb ünnepe. Bíznak abban, hogy bemutatójuk révén egyre többen kapnak kedvet a kínai kultúra mélyebb megismeréséhez.
– Úgy vélem, az ország egy nagy nemzetközi közösség, és az embereknek ismerniük kell egymás hagyományait. Mi is igyekszünk egyre többet megtudni a szerb és a magyar kultúráról, hogy még közelebb kerüljünk ehhez a közösséghez – hangsúlyozta az igazgató. Hozzátette, hogy az intézet több mint húsz szerbiai partnerintézménnyel működik együtt, köztük óvodákkal, általános és középiskolákkal, valamint egyetemekkel. Az érdeklődők életkora is változatos: a fiataloktól az idősebb generációig sokan tanulnak kínai nyelvet. – Azt tapasztalom, hogy az itt élők nagyon nyitottak az újdonságokra, és szívesen befogadják nemcsak a kínai, hanem más népek kultúráját is. Ez ránk is igaz. Emlékszem, amikor Budapestre látogattunk, teljesen lenyűgözött a város és az építészete. Az európai stílus különbözik az ázsiaitól, de úgy vélem, ha a kettőt ötvöznénk, egy újfajta szépséget hozhatnánk létre.
A Zentai Gimnázium egyik végzős diákja, Surányi Bence már magasabb szinten foglalkozik a kínai kultúrával. Kitartásának köszönhetően eljutott Kínába is, ahol első kézből kamatoztathatta itthon megszerzett tudását.
– A kínai nyelvtant az angolhoz tudnám hasonlítani, ezért nem tartom különösebben nehéznek. Leginkább az írás bonyolultabb, de az is elsajátítható. Az egyes karakterek összefüggő jelekből épülnek fel, amelyeket egymás mellé rakva új jelentéseket kapunk. A tanárunknak köszönhetően a kultúráról is sokat tanultunk. Így ismerkedtünk meg például a teakészítés hagyományával és az agyagozással. Az órák során mindenbe kaptunk egy kis betekintést. Engem kezdetben a puszta kíváncsiság vezérelt, később azonban beláttam, hogy a jövőm szempontjából is hasznos lehet. Elképzelhető, hogy a kínai nyelvtudás előnyt jelent majd egy állás megpályázásánál – mesélte Bence, aki a mostani foglalkozáson is aktívan részt vett.
Az eseményen jelen volt Juhász Attila, a községi képviselő-testület alelnöke is, aki hangsúlyozta, hogy az önkormányzat mindig nagy figyelmet fordított a fiatalok képzésére és továbbtanulására.
– Amikor felmerült a kínai nyelvtanulás lehetősége, az elsők között csatlakoztunk a kezdeményezéshez. Nagy volt az érdeklődés a képzés iránt. Úgy gondolom, nem elég, ha a kínai ipar és gazdaság érdeklődik irántunk, nekünk is ismernünk kell őket. Csak így lehet igazán eredményes a partnerség. A mai világban a kínai kultúra már a mindennapjaink részévé vált, például az ételek révén. Bízom benne, hogy ez az együttműködés továbbra is sikeresen működik majd, és építhetünk rá – mondta Juhász Attila.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Fotó: Gergely Árpád