2024. szeptember 6., péntek

Digitalizálják a Dunatájt

Értékmegőrzés a Bethlen Gábor Alap támogatásával

Napokon belül digitalizálva minden kutatni vágyó számára elérhetővé válik a Dunatáj zombori, illetve regionális hetilap 1970-től a folyó év végéig megjelent valamennyi lapszáma, továbbá mintegy ötezer fotóból álló fényképgyűjteménye.

A kortörténeti dokumentumnak számító értékes anyag ilyen jellegű és napjainkban legidőállóbbnak tekinthető megóvására a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően kerülhetett sor. A Dunatáj Lapkiadó Intézmény által az anyaország alapítványához benyújtott, A nyugat-bácskai magyarság helyzetének bemutatása 1970-től napjainkig a Dunatáj hetilap lapszámainak és fotóarchívumának digitalizálásával elnevezésű pályázata kedvező fogadtatásban részesült a pályáztató részéről, amelynek célja a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való – egyéni és közösségi – boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében támogatások nyújtása.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának, a Dunatáj szerkesztőségi tagjainak és a projektum megvalósításában részt vevő magasan szakképzett informatikus fiataloknak köszönhetően sok ezer újságoldalnyi értékes forrásanyag szolgál majd kutatási alapul azoknak, akik a térség magyarságának, társadalmi folyamatainak, politikai és gazdasági átalakulásának, a határváltozás következtében kialakult helyzetnek, a nemzeti és több nemzetiségű kultúra megnyilvánulásainak, a gazdasági, társadalmi és kulturális intézmények történetének és mindannak a kutatására szánják magukat, ami az eltelt 45 esztendőt meghatározta, alakította és jellemezte.

Minthogy 1970-es indulásától 1993-ig a Dunatáj a Magyar Szó mellékleteként nemcsak a nyugat-bácskai, hanem a baranyai és szlavóniai magyarság hetilapja is volt, a nevezett időszakra vonatkozóan még kiterjedtebb anyag áll rendelkezésükre a múlt iránt érdeklődőknek, amely egyrészt közelmúlt, másrészt mostanra történelem.

A Dunatáj digitalizált 45 évfolyama a lap történetét is feltárja, beleértve a megszűnés utáni önálló újrakezdést és az azóta eltelt csaknem tizenhét esztendőt.

A gazdag fotótár, annak ellenére, hogy kis kivétellel, nem tudható, melyik fölvétel hol és mikor készült, kik láthatók rajta, mégis roppant értékes adaléka a mintegy tízezer újságoldalnak, hiszen a kutató tudásából eredően nyilván be tudja tájolni egy-egy kép keletkezésének az idejét, de egyben annak a lehetőségét is megteremti e fényképgyűjtemény, hogy idővel beazonosíthatóvá váljanak a kérdéses képek.

A Dunatáj Lapkiadó Intézmény a pályázatban vállalt kötelezettsége értelmében a teljes anyagot átengedi azoknak az intézményeknek, amelyek a kutatók számára legkönnyebben teszik lehetővé a használatát, így: a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetnek, a Matica Srpskának, a Széchényi Levéltárnak és véletlenül sem utolsósorban a zombori Bielitzky Károly Városi Könyvtárnak, amely készségesen segítette a munkát a hiányzó lapszámok pótlásában.

Nem mellékes, hogy ennek az óriási munkának az elvégzésére, ami valamennyi újságoldal és fotó bemásolását és az utómunkákat foglalja magában, mindössze két hónap állt a szerkesztőség rendelkezésére.

A Dunatáj szerkesztősége a sajtó révén is megköszöni a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek, hogy lehetővé tette a digitalizálási projektum megvalósítását.