2024. július 30., kedd
BÁCSKERTES-KUPUSZINA

A búcsúra mindenki hazatér

A hétvégén a bácskertesi-kupuszinai Szent Anna-búcsú alkalmából az ünnepi misét követően a helyi Fúvószenekar hagyományos szabadtéri koncertjét élvezhették a vendégek. 

A zenekar vezetője, mgr. Dienes László büszkén mesélte, immár huszonkilencedik alkalommal tartják meg a hangversenyt.  
– A távoli 1995-re nyúlik vissza a búcsúi koncert hagyománya. A programot igyekszem úgy összeállítani, a hosszát és tartalmát illetően is, hogy változatos legyen, és hogy a közönség minden rétegét megérintse. Az idén is öt művet játszottunk, volt ezek között induló, jazz, sőt disco is. Elmondhatom, öregbítjük a falu hírnevét. Annak idején, amikor a tanulmányaim befejeztével hazakerültem ide a falumba, volt egy vízióm, amely arra irányult, hogy megalakítsam a ,,nagy fúvószenekart”. Ez sikerült, immár majdnem harminc éve össze tudjuk tartani a jelenleg is csaknem negyven tagú csapatot – hallottuk a zenekar vezetőjétől. 

Stock János és fotói az ünnepi megnyitón (Fotó: L. Móger Tímea)

Stock János és fotói az ünnepi megnyitón (Fotó: L. Móger Tímea)

A koncert keretében a Petőfi Sándor Művelődési Egyesületben megnyílt Stock János doroszlói fotós kiállítása, amely tizenhat, főként kupuszinai vonatkozású képből áll, egyebek mellett portrékat, helyi viseletet megjelenítve. 

A kiállítást Toldi István, az egyesület elnöke nyitotta meg. Minderről és a tradicionális búcsúi ünnepség sorozatról az alábbiakat nyilatkozta:
– A Szent Anna-búcsú ünnepére mindig nagy odafigyeléssel készülünk. A Fúvószenekar tagjai például már hónapokkal korábban próbálnak. Igyekszünk mindig kellőképpen ünnepélyessé tenni ezeket a napokat. Az idén alkalom adódott arra, hogy bemutathassuk Stock János képeit. Az emberek örömmel fogadják ezeket, sokan közülük magukra ismernek a fotográfiákon. A kiállítás megtekinthető lesz még egy héten keresztül – mondta az egyesület elnöke. 

A közönség nagy érdeklődést mutatott Stock János, főként kupuszinai vonatkozású, képei iránt  (Fotó: L. Móger Tímea)

A közönség nagy érdeklődést mutatott Stock János, főként kupuszinai vonatkozású, képei iránt (Fotó: L. Móger Tímea)

A búcsúi ünnep természetesen a szentmisével indult, az ünneplő közösség jól érezte magát az utcai, vásári forgatagon is. A kocsmárosok is nagyon készültek a vendégségre, retró bulikat szerveztek élőzenével, így mindenki megtalálhatta a maga számára kedves szórakozási formát.  

Ilyenkor bizony megtelik a falu; a vidéken, külföldön élők közül is, aki csak teheti, hazajön a búcsúra. – Nagyon örülünk annak, hogy az elszármazottakat is ennyire erősen kötik a szálak a szülőföldhöz – mondta Toldi István.

A falu idősebb lakói között még vannnak olyanok, akik nem „vetkőztek ki”, búcsúkor is a legszebb, autentikus viseletet öltik fel  (Fotó: L. Móger Tímea)

A falu idősebb lakói között még vannnak olyanok, akik nem „vetkőztek ki”, búcsúkor is a legszebb, autentikus viseletet öltik fel (Fotó: L. Móger Tímea)

Hodovány Attila a helyi közösség nevében beszélt arról, hogy milyen áldásos feladatok elé állítja őket a kupuszinai búcsú ünnepe: 
– Ami a helyi közösséget illeti, a szervezés legfontosabb része a közbiztonság szavatolása, a főútcai forgalomkorlátozás szombaton és vasárnap a délutáni óráktól éjfélig. Mi vagyunk azok, akik lekoordináljuk a kézművesek, a vásárosok helyeinek meghatározását, mondhatom, egészen 2020-ig, a Covid idejéig sokkal látogatottabb volt a búcsú mint most, az árusok és a vendégek szempontjából egyaránt. Az az időszak érezhetően megváltoztatta az emberek jelentős részének közösségi, sok esetben több évtizedes szokásrendszerét – taglalta Hodovány.     

Nyitókép: A Fúvószenekar búcsúi koncertje minden évben nagy népszerűségnek örvend (Fotó: L. Móger Tímea)