2024. október 16., szerda

A kereszt emlékeztet és átörökít

Újabb kültéri feszületet újítottak fel Doroszlón

Doroszlón immár a negyedik kültéri szakrális emléket, keresztet újította fel a Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület hagyományőrző szakcsoportja. A vasárnapi ünnepélyes keresztszentelésen ft. Verebélyi Árpád címzetes prépost, helyi plébános mondott imát. Diósi János, a hagyományőrző csoport vezetője köszönetet mondott mindazoknak, akik bármilyen módon hozzájárultak a felújítás megvalósulásához. Mindenekelőtt a kereszt festését végző Gubatov Milić Natasának fejezte ki háláját.

 – Úgy kezdődött a működésünk, hogy a csoport tagjai húsz éven át az egyesület vegyes kórusát alkották. Annak megszűnésével a csoport átalakult, napjainkban hagyományőrző tevékenységet végzünk. Legyen az a népviselet bemutatása, vagy felújítási munkálat, vagy segédkezés a Doroszló-Szentkúton, mi itt vagyunk és segítünk, a csoport tagjaira mindig lehet számítani. A most felújított keresztet a Diósi János (névrokonom) és neje, Éva emeltette, 1933-ban – mondta Diósi János.

Az ilyen és ehhez hasonló keresztfelújítások kizárólag adományokból történnek. Az egyesület Amerikából, Ausztráliából, Németországból is kapott támogatásokat. A faluból elszármazottak, de a helyiek is szívesen adakoznak jótékony célokra. 

– Van még egy kereszt, amit fel szeretnénk újítani, a templom mellett áll, ezenkívül a közelében álló Szentháromság szobor is restaurálásra szorul –  jegyezte meg Diósi János. 

Ft. Verebélyi Árpád a szakrális emlékhelyek fontosságáról beszélve elmondta, hogy ezeket a kereszteket a különböző családok, valamilyen meghatározó okból kifolyólag állították, építették, ugyanis valamire emlékeztette, késztette őket. 

– Amikor ezeket a feszületeket felújítjuk, a nemzetünk, a közösségünk történelmét próbáljuk megújítani, feleleveníteni és felhívni a közösség figyelmét arra, hogy íme, itt van egy kereszt, amely talán több mint száz éve itt áll és ne ismeretlen idegenként menjünk el mellette. Mindennek az a szépsége, hogy a hívő közösség, akár az elszármazottakkal, akár az itthon lévőkkel összefog, megpróbálják az ősi, szakrális pontjainkat, a kereszteket, a kápolnákat, az emlékeinket felújítani és mintegy átörökíteni a következő generáció számára – ecsetelte Verebélyi atya.

Az emlékezés koszorúját a Móricz Zsigmond MME nevében Csernicsek József elnök és Gellér Magdolna alelnök helyezte el.
 

Nyitókép: Diósi János köszöntötte az emlékezőket (Fotó: L. Móger Tímea)