Csütörtökön tizennyolcadik alkalommal tartotta meg a Dunatáj Egyesülés Nyugat-Bácska Fejlesztéséért civil ernyőszervezet a nyugat-bácskai művelődési egyesületek és civil szervezetek éves tanácskozását Zomborban. A jelenlévőket Péter István, a Dunatáj elnöke köszöntötte, majd összegezte az elmúlt esztendő történéseit. A konferencián Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár a 2025-ös évre vonatkozó terveket ismertette.
Dr. Nagy Imre, a Prosperitati Alapítvány Igazgatóbizottságának elnöke a Civil szervezetek szerepe a vidékfejlesztésben és a jövőbeni lehetőségeik címmel tartott előadást.
Péter István megjegyezte, hogy ez a tizennyolcadik tanácskozás lényegében ugyanarról szól és egyazon célokat tűzte ki, mint a legelső.
– Célunk, hogy a nyugat-bácskai civil szervezeteket összefogjuk, információval lássuk el és megpróbáljunk közös célokat megfogalmazni. Továbbá természetesen szó esik a felmerülő problémákról is. Ilyen régi-új gond az egyesületek tekintetében a működési költség, hiszen azoknak az egyesületeknek, amelyeknek nincs valamilyen kiadó helyisége, vagy olyan plusztevékenysége, amely pénzt hoz, azok számára a működési költség folyamatos probléma. Továbbá több egyesület, amely visszakapta saját tulajdonba a székházat, az épületét, jelezte, hogy az adóköltségek, amelyek ezzel járnak szintén gondot jelentenek, hiszen nincsenek beszámítva az éves költségvetésbe. Ami a civilek itteni helyzetét illeti, el kell mondani, hogy még a szórványban is nagy különbségek vannak az adottságok és lehetőségek terén. Másként beszélhet és cselekedhet ugyanis egy olyan falu, amelynek még van magyar iskolája, öt-hat civil szervezete, egyházközössége, mint az, ahol már csupán egy civil szervezet működik, vagy egy sem, illetve a pap kijár hetente kétszer. Egészen különböző tud tehát lenni a feladat, a megítélés – hallottuk az ernyőszervezet elnökétől.
Ótott Róbert kiemelte, hogy sikerült a titkárság 2025-ös költségvetését úgy alakítani, hogy szinte minden pályázati vonalunknál növelni tudják a keretösszegeket.
– Mindez lényeges a projekteknél, a programoknál, ahol civil szervezetek és oktatási programok pályáznak. Az oktatási intézmények megújítására dupla annyi összeg kerül majd pályázati kiírásra, amely nemcsak az intézményvezetőknek, hanem az intézményeknek nagyon fontos és jelentős előrelépés, kiváltképp ha tekintetbe vesszük, hogy az előző években milyen jellegű és nagyságú projekteket tudtunk támogatni. A következő évtől több projektet és nagyobb összegekben tudunk támogatásokat folyósítani és ezáltal az intézményeink gyorsabban és szebben tudnak megújulni – hallottuk a tartományi titkártól.
Dr. Nagy Imre szerint a térség civil szervezeteinek érdekérvényesítése nagyon lényeges téma a kis falvak és a periférikus régiók életében.
– A kultúrával, mezőgazdasággal vagy oktatással és egyéb, falvakat érintő tevékenységgel kapcsolatban ezek a civil szervezetek tudnak érdeket érvényesíteni. A civil szervezetek tevékenységével rá lehet mutatni azokra a problémákra, amelyek érintik a kistelepüléseket és ezek a szervezetek mozgósítani tudják a lakosaikat, annak érdekében, hogy megoldják az őket érintő problémákat. A gazdaságfejlesztési program jövőre lesz tízéves. Rendszeresen hangoztatom, hogy ez tulajdonképpen egy vidékfejlesztési program, amely nem a városok, hanem a vidék gazdaságát, társadalmát hivatott megvédeni, továbbfejleszteni. Az a tervünk, hogy felújítjuk a programot, revíziót hajtunk végre, megnézzük, mi az, amit újfent be kell helyezni a fejlesztési programba, illetve mi az, amit elvégeztünk. Tehát számadást tartunk a tíz év munkáját illetően és meghallgatjuk a vidék képviselőit, akik elmondják, mi az, ami az elkövetkező időszakban új igényként merül fel a vidék fejlődésében – mondta Nagy Imre.
A tanácskozáson a civil szervezetek, egyesületek vezetői mellett jelen voltak a nyugat-bácskai politikai, érdekvédelmi színtér képviselői is, továbbá dr. Úri Emese köztársasági parlamenti képviselő.
A tanácskozás hangulatára rányomta bélyegét Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottsága elnökének halálhíre. Az ő, továbbá Magyarország tragikusan elhunyt nemzetpolitikai államtitkára, Potápi Árpád János emléke előtt is néma felállással tisztelegtek a tanácskozás résztvevői.
Nyitókép: Ótott Róbert (Fotó: L. Móger Tímea)