2025. január 10., péntek

Az ártatlan áldozatokra emlékeztek Topolyán

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Az 1944/45-ös események mártírjaira emlékeztek a topolyai Nyugati temetőben, a VMSZ topolyai helyi szervezetének és a VMDP Topolya–Kishegyes körzeti szervezetének szervezésében. A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ tagjainak közreműködésével hangzott el a Himnusz, ezt követően az Aurora Beszédművészeti Műhely szavalójának, Benei Rebekának a szavalata következett. Tomik Nimród, a VMSZ helyi szervezetének elnöke alkalmi beszédében rámutatott, hogy Vajdaság más településein mindig mindenszentekkor és halottak napján emlékezünk meg az ártatlan áldozatokról.

– Topolyán 1944. november 14-én történt a legtöbb kivégzés, ezért ez a napja az emlékezésnek, de előtte is, és az utána következő napokban is sajnálatos módon nagyon sok ártatlan magyar esett áldozatul. November 14-én, majd azt követően minden este Barsi Viktor akkori topolyai plébános misézett az áldozatokért, de ezt sajnos nem lehetett akkor nyíltan kimondani. A topolyaiak a későbbiekben, amikor megemlékezhettek az eseményekről, amelyek kapcsán évtizedekig nem volt szabad megszólalni sem, november 14-ét választották az emlékezés napjául. A topolyaiak közül, sőt Vajdaságból is nagyon kevesen tudtak ezekről az eseményekről. A helytörténészek voltak azok, akik először foglalkoztak ezzel a témával, a későbbiekben pedig a Vajdasági Magyar Szövetség is az ügy mögé állt. Akadémiai vegyes bizottságot hoztak létre, mind a szerb, mind a magyar oldalon, és ez nagyon fontos lépés volt a megbékéléshez – nyilatkozta.

 

Tóth Péter felvétele

Tóth Péter felvétele

Becskei Tibor, a VMDP topolyai–kishegyesi körzeti elnöke is felszólásával tisztelgett az ártatlan áldozatok emléke előtt. Ft. Szakály József topolyai plébános mondott fohászt a borzalmakban részt vevő felek, az áldozatok és a túlélők lelki békéjéért. A Sarlós Boldogasszony-nagytemplomban a megemlékezést követően misét celebráltak az áldozatok lelki üdvéért.

A plébános alkalmi beszédében azokról is szólt, akik túlélték valamilyen csoda folytán vagy megmentőknek köszönhetően a tortúrát, de lelkükben megsebzetten élhettek tovább.

Kovács Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség – Elnökünkért, közösségünkért, a jövőért! köztársasági választási lista jelöltje is jelen volt a megemlékezésen, és koszorúzott is. Nyilatkozatában elmondta, úgy gondolja, mindenki számára nagyon fontos, hogy minden évben főt hajtson azon magyar áldozatok emléke előtt, akik a második világháborúban lelték halálukat, és hogy Vajdaság-szerte megemlékezzenek róluk, kezdve a csúrogi megemlékezéssel.

– Ebben a Vajdasági Magyar Szövetség fontos szerepet vállalt az elmúlt évtizedekben. Fontos, hogy az utókor számára átadjuk az üzenetet, hogy ezek a szörnyűségek soha többé ne történjenek meg a közösségünkben – fogalmazott.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tóth Péter felvétele