2024. szeptember 2., hétfő

Hogyan védjük meg házunkat a betörőktől?

Amikor nyaralni vagy telelni megyünk, a hosszabb időre üresen hagyott ingatlanunk csábító lehet a betörőknek. Kifigyelik vagy szóbeszédből meghallják, hogy elutaztunk, és kivárják a megfelelő alkalmat a betörésre. Száz százalékos biztonság ugyan nem érhető el, de bizonyos lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy nyugodtan teljen a távollétünk.

Igyekezzünk biztonságossá tenni a házunkat, ne hagyjunk az udvarban nagyobb értéket, például a kerti szerszámokat, a bicikliket, valamint a létrákat, illetve a kerti bútorokat sem árt egy zárható helyre elpakolni, ugyanis azokról könnyen elérhető akár az emeleti rész is. Mielőtt elutazunk, érdemes az ablakokra a redőnyt leengedni, amely plusz akadályt jelent a betörőknek, továbbá az újság-előfizetést mondjuk le, hiszen a felhalmozott újságok arra engednek következtetni, hogy nincs otthon senki sem. Nem kell felkapcsolva hagyni a villanyt két hétig, ehelyett szerezzünk be időzítős lámpát, amely bizonyos időközönként felkapcsolja a világítást, azt az érzést keltve, hogy van otthon valaki. Érdemes mozgásérzékelős lámpákat is felszerelni az udvarba, amelyeknek állítható az érzékenysége. Ha rendelkezünk vezetékes telefonnal, akkor kapcsoljuk ki, vagy halkítsuk le, hiszen a folyamatos hangos csengés elárulja, hogy nincs otthon senki sem. Ami még nagyon fontos, hogy próbáljuk meg minél kevesebb emberrel megosztani, hogy elutazunk. Minél kevesebben tudnak távollétünkről, annál nagyobb biztonságban lesznek az értékeink. Szerintem hatalmas hiba minden percünket megosztani a nyaralásról a közösségi médiában, hiszen ezzel mindenkivel tudatjuk, hogy nem vagyunk otthon, s védtelen a ház. Könnyen kihasználhatják ezt a szemfüles tolvajok, és mire hazaérünk, kipakolják a lakásunkat.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

Amennyiben lehetőségünk van rá, erős biztonsági ajtókat vásároljunk, amelyeket nehezebb feltörni, valamint soha ne hagyjuk a bejárati ajtó kulcsát a virágcserép vagy a lábtörlő alatt, inkább adjuk oda valakinek. Kérjünk meg egy közeli megbízható személyt, például egy barátot, vagy a szomszédot, hogy ürítse ki a postaládánkat, tegyen egy kört az udvarban és tartsa szemmel az ingatlanunkat, amíg távol vagyunk. Akár a szemetes kukát is kihúzhatja a szemétszállítás napján, attól függetlenül, hogy üres a kuka. Úgy vélem, amennyiben több hétre utazunk el, ajánlatos a bizalmasunkat arra is megkérni, hogy néha húzza fel és le a redőnyt, akár vágja le a füvet a ház előtt, hogy még inkább azt a látszatot keltsük, hogy van élet a házban. Természetesen cserébe mi is megtesszük ezt értük, ha ők utaznak el, így mindenkinek biztonságban lesz mindene.

Szerencsére már a komoly biztonsági rendszerek világában élünk, amelyekbe érdemes befektetni, igaz, ez nem olcsó mulatság. Különböző kamera- és riasztórendszereket kínálnak az interneten, de vannak erre szakosodott őrző-védő szolgáltatások is. A modern riasztórendszerek széles választékban beszerezhetők. Lehetőségünk van olyan rendszert is választani, amely a szerződött biztonsági szolgálatot riasztja, de akad olyan is, ami közvetlen összeköttetésben áll a rendőrséggel. Ha ilyen távfelügyeleti rendszert választunk, akkor a rendszer kiépítésének egyszeri díja mellett havonta fizetni kell egy bizonyos összeget a készenlétért, illetve a téves riasztás esetén a kiszállásért is. Cserébe biztosan tudhatjuk, hogy ha bármilyen probléma adódik, akkor valaki a helyszínre siet, és ellenőrizni fogja az ingatlanunkat. Manapság már szakembernek sem kell lenni egy alap szintű kamerarendszer felszereléséhez és beállításához, az internetről bármi elsajátítható. A vezeték nélküli kamerák nagy népszerűségnek örvendenek az utóbbi időben, bárki fel tudja szerelni őket néhány csavar segítségével, emellett, a kamera képéhez bármikor hozzáférhetünk a telefonunkra letölthető alkalmazáson keresztül. Ehhez nincs is másra szükségünk, mint internet-hozzáférésre, a kamerarendszer-csomagok legtöbbje a Wifi-routert is tartalmazza.
Rengeteg hasznos információt lehet találni az interneten azzal kapcsolatban, hogyan tegyük biztonságosabbá a házunkat, érdemes utánaolvasni, mielőtt hosszabb utazásra megyünk.