2024. szeptember 3., kedd

Az olvasás szeretete kiskorban kezdődik

Felgyorsult világunkban egyre több emberben fogalmazódik meg, hogy jó lenne egy kicsit megállni, valóban megélni a pillanatokat, ezáltal lelassítani azt a folyamatot, mely elkerülhetetlenül az elidegenedéshez vezet. A társadalom területein jelentkező változások nem kerülik el a gyerekeket sem. A gyakori történések, a megnövekedett és gyors információáradatok a kisgyermekek életében oda vezetnek, hogy egyre kevesebb időt töltenek elmélyült játszással és barátkozással. Többek között a pszichológusok is alátámasztják, hogy az örömnek, többek között az olvasás örömének milyen nagy szerepe van a gyerekek fejlődésében. Ugyanakkor az is ismeretes, hogy az olvasás szeretete egészen kicsi korban kezdődik, ha kezdődik! Egy kisgyerek, szülei példáját követve, nagyon hamar szívesen nyúl a könyvek után, örömmel lapozgatja a különböző alakzatokat, állatokat, növényeket tartalmazó köteteket. Viszont ha nem látja a pozitív példát, idegen marad számára ez a tevékenység egészen óvodás és iskolás koráig, amikor megjelennek az életében a gyermeklapok, melyek az olvasás szeretetét is segítenek kialakítani. Nem érdektelen tehát számba venni, hogy min nevelődtek, illetve a mai napig min nevelődnek olvasóvá gyerekek az ifjúsági és gyermeklapok vonatkozásában.

(Fotó: Patyi Szilárd)

(Fotó: Patyi Szilárd)

A 18. század végi tudósok, filozófusok, orvosok és pedagógusok a tudományos felfedezések következményeképpen arra a felismerésre jutottak, hogy a gyermek nem kicsi felnőtt, tehát egészen másféle bánásmódot, foglalkozást igényel, mint azt odáig hitték és gyakorolták. Elsőként Németországban éreztette hatását ez a szemlélet, ahol már ekkor megjelent a gyermekirodalom, és ezzel egy időben az új laptípus, a gyermeklap is. Angliában és más európai országokban csak valamivel később, a 19. század közepén kezdték nyomtatni az első gyermeklapokat. Vajdaságban 1955-től jelenik meg Mézeskalács, valamint 1958-tól a Jó Pajtás című hetilap. A két gyermeklapot senkinek sem kell bemutatni. Remélhetőleg végig kísért bennünket gyermekkorunkban, aztán jó pár év kihagyás után sokak életébe visszatért gyermekeik révén. A két lap fontos küldetést teljesít. Elsődleges feladatuk a magyar nyelv ápolása, a magyar családok, a magyar gyerekek identitásának megőrzése. A vajdasági magyar gyermeklapok térségünkben az egyetlen anyanyelvű gyermeklapok, amelyek rendszeresen jelennek meg a tanév ideje alatt. Az oktató-nevelő és tananyagpótló lapok célja a tájékoztatás, az ismeretterjesztés és a szórakoztatás.

Emlékszem, kisiskolásként mennyire izgatottan vártuk egy-egy szám megjelenését. Szinte hagyományos programmá alakult, hogy az osztály a tanító nénivel együtt lapozza át az újságot. Hazaérve pedig édesanyámmal is ugyanígy jártunk el. Ebéd után az asztalra került a Jó Pajtás és együtt böngésztük át a meséket, az illusztrációkat, feladványokat és vidám olvasmányokat. Abban az időben a tanulók életében nagy jelentősége volt annak, amikor megjelent az írásuk, a tudósításuk, a rajzuk vagy csak a nevük az újságban. Ma viszont a nyomtatott újságok már nem játszanak annyira fontos szerepet a gyerekek életében, hiszen inkább az interneten böngésznek. A képernyő nézése viszont nem adja át azt a varázst, amit a frissen nyomtatott papír lapozgatásakor érzünk. Az újságok olvasása kétszemélyes beszélgetésként is felfogható. Miért? Mert a jó gyermekújság nemcsak beszél, hanem kérdez is, válaszadásra és cselekvésre indít, foglalkoztat. A kis olvasó akkor veszi kézbe, amikor kedve van hozzá, és olyan tempóban fogyasztja, ahogyan az megfelelő számára. Egy jó gyermeklap egyszerű, érthető és nincs benne semmi hamis. Valóságismeretet nyújt röviden és tárgyszerűen, képességfejlesztő gyakorlatokat tartalmaz, bemutatkozási lehetőséget ad a gyerektehetségeknek. Bemutatja a gyermekeknek szánt irodalom, film és zene legfrissebb termékeit, illetve beszámol a gyerekeknek szánt kulturális eseményekről. Hiszem azt, hogy minden osztályban vannak még olyan gyerekek, akik hajlanak az olvasásra, és akik nagyon szívesen búvárkodnak a gyermeklapok tartalmában, hiszen ma talán még inkább fontos az igényes olvasás szeretetére való nevelés, mint eddig bármikor.