2024. szeptember 2., hétfő

Hírgyártásban elveszett tartalmak

A hírportálok között már jó ideje háború zajlik, egy-egy csatát pedig az nyer meg, aki gyorsabban szerez meg és vesz át egy adott információt, így övé az olvasók kattintásának elsőbbsége. Bizonyára a közönség már belefáradt ezekbe a csatározásokba, hiszen számukra ennek az az eredménye, hogy hírfolyamukban minden második bejegyzés ugyanarról szól. Esetleg felkapják még a fejüket egy-egy nagyobb horderejű hírre, de egyre fásultabbá válnak az online cikk-kínálattal szemben. Egy ilyen (média)világban vajon mit olvasnak még szívesen az emberek?

(Fotó: Molnár Edvárd illusztrációja)

(Fotó: Molnár Edvárd illusztrációja)

Mint ahogy eddigi körkérdéseink, az aktuális témához kapcsolódó is online felületünkön zajlott. Ebből kifolyólag észszerű azt feltételezni, hogy ezek a szavazók főleg a neten követik cikkeinket. Az eredmény tanulmányozása előtt próbát tettem, vajon sikerül-e nagyjából eltalálnom a válaszokra adott százalékos arányokat. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mely témaköröket részesítik előnyben a médiában, és mivel a munkámból adódóan kénytelenül is beleütközöm cikkeink olvasási statisztikáiba, úgy gondoltam, ezt egyszerű lesz belőnöm. Bevallom, nem az a témakör nyert, amelyre tippeltem. Úgy látszik, szavazó-olvasóink előnyben részesítik a politikai-közéleti témákat, sőt még a kulturális írásokat is a balesetekkel és a katasztrófákkal szemben. Biztató, hogy nincsenek még kiégve a politikai tartalmaktól, nyomon követik a művelődési témákat, és nem feltétlen a véráztatta hírekre kíváncsiak. Másrészről tudjuk, hogy ma már egy hírportál nem lehet versenyképes akkor, ha nem tud időben és lehetőleg helyszíni fotókkal közölni egy-egy regionális vagy világméretű bűnügyet, tragédiát. Ezt pedig csak azzal tudják megfejelni, ha celebekkel is foglalkoznak. Nem kell sokat magyarázni az olvasónak, hiszen, maguk is tudják, hogy ezek a tartalmak burjánzanak a szemük előtt. A statisztikák pedig alátámasztják, hogy egy-egy ilyen írás legalább ezer kattintással többet hoz a portálnak mint akár egy közéleti cikk. De egyáltalán nevezhetjük-e írásnak az ilyen szedett-vedett, összeollózott versenytudósításokat? A költői kérdést átugorva, kanyarodjunk vissza arra a tényre, hogyan történhetett meg az, hogy olvasóink mégis politikáról, közéletről, társadalmi témákról olvasnak leginkább? Valószínűleg úgy, hogy azok, akik időt szántak erre a szavazásra, javarészt állandó olvasóink, akik közvetlenül látogatják oldalunkat. Portálunkon szétnéznek a rovatok, meg az írások között, és nem a Facebookról „esnek be” egy-egy katasztrófacikken keresztül. Mára már szinte eltűnt az úgynevezett márkahűség, tehát kevesen vannak azok, akik tudatosan olvasnak vagy böngésznek át egy adott online hírportált, inkább csak azokat a cikkeket kattintják, amelyeket a ravaszul személyre szabott algoritmusok elébük tesznek a közösségi oldalakon és hírcsatornákon.

Mindenesetre, olvasóink értékelése szerint a korábban említett kategóriák mellett még dobogós helyre került a sport, amelynek azért elég stabil olvasói bázisa van. A lakberendezés, utazási tippek, programajánlók és hasonló szabadidős tartalmakról, az egészség és életmód, valamint a gazdasági, pénzügyi hírekről ez már nem annyira mondható el. Ironikus, hogy időjárásra alig kíváncsi valaki, ám ha a zivatarok utáni károkról van szó, azt ezerrel kattintják. Természetesen, ez is azzal magyarázható, mint a többi katasztrófahír magas olvasottsága.

Napjaink médiazaja érdektelenné teszi az olvasót, a szerző kreativitását pedig jócskán megtépázza a tudat, hogy sokszor csak az átvett, századmásodperc alatt szerkesztett, silány minőségű hírekre éhesek a befogadók. Mit csináljon az újságíró, ha ez kell a népnek, meg hát versenyképesnek is kell maradnia a felületnek, ahová ír? Elvégzi a munkáját, holott ezeknek a gyártásával abszurd módon ő is hozzájárul e negatív jelenség gerjesztéséhez. Bízva abban, hogy maradt még olyan olvasói „elit”, aki manapság is ellátogat az oldalra, esetleg még az újságot is megveszi, halvány reményt ad ahhoz, hogy emlékeztessen minket, milyen jó érzés minőségi munkát kiadni a kezünkből, még akkor is, ha már nem feltétlenül erre van kereslet.

Mely témaköröket részesíti előnyben a médiában?

Politika, közélet, társadalom – 28%

Gazdaság, üzlet, pénzügyek – 8%

Művészet, kultúra, tudomány – 18%

Baleset, bűnügy, katasztrófa – 10%

Időjárás, környezetvédelem – 2%

Egészség, életmód – 6%

Sport – 18%

Szabadidő, utazás, szórakozás – 10%

Nyitókép: (Fotó: Molnár Edvárd illusztrációja)