2024. november 22., péntek
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Lassú évkezdés

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Hogyan éli meg a téli időszakot?

Szeretem, rendszeresen eljárok telelni – 7%
Ilyenkor alkalmam adódik a pihenésre – 6%
Hiányolom a havat és a kemény hideget – 37%
Rosszul, mivel gyűlölöm a zimankót – 26%
Engem csak a fűtésköltség foglalkoztat – 24%

Egyszer azt olvastam, hogy a január az év hétfője. Ennél találóbb megfogalmazást a januárral kapcsolatban talán soha nem is hallottam: az év első hónapja tényleg álmos, igencsak nyögvenyelősen telik, elképesztően hosszú, továbbá általában sötét és hideg is. Elseje rögtön hasogató fejfájással kezdődik, másodikán megszegjük az újévi fogadalmakat, néhány nap múlva pedig lebontjuk a karácsonyfát, így már az ünnepek varázsa sem tartja bennünk a lelket. Akármennyire is nevezhetők zsúfoltnak az ünnepek, jó érzés kiszakadni a mókuskerékből, pihenőpályára tenni az intéznivalókat, és megpihenni egy kicsit a feldíszített fa alatt. A téli időszakban, főleg januárban mindannyian lelassulunk önmagunkhoz képest, próbálunk visszarázódni a dolgos hétköznapokba, egyszerűen megpróbáljuk átvészelni az évkezdést. Vannak biztató kilátások is: a január ugyan a leghidegebb hónap, de a téli napforduló óta folyamatosan hosszabbodnak a nappalok, így nemcsak a tavasz lassú közeledtét érezzük, hanem több fény ér bennünket.

A hideg hónapokat mindannyian máshogy éljük meg: vannak, akik eljárnak telelni, és ilyenkor több alkalmuk adódik a pihenésre. Sokan hiányolják az igazi, kemény hideget és a hóesést, de vannak, akik éppen az ellenkezőjét érzik ilyenkor: egyenesen gyűlölik a mínusz fokokat. Olyanok is vannak, akik ebben az időszakban gyakrabban néznek bele a pénztárcájukba, hiszen leginkább a fűtési szezonnal járó költségek foglalkoztatják őket. A skandináv államokban élők fokozottabban szenvednek a téli hangulati mélyrepüléstől, amelyet aztán próbálnak normális szintre visszaállítani. Egyes kutatók éppen ezzel magyarázzák az északi népek megnövekedett alkoholfogyasztását. A jelenséget már régóta ismerik az orvosok, a megfigyelések szerint a legjobb gyógymód egy mediterrán utazás, a szezonális depressziót ugyanis leginkább a fényhiány okozza. A fény szabályozza a szervezetben a melatonin hormon termelését, ami viszont serkentőleg hat a szerotonin-szintre (ez az úgynevezett „boldogsághormon”). Ugyanez a téli hormoningadozás figyelhető meg az állatvilágban, de az állatoknak ilyenkor jobb a dolguk: elvermelnek és téli álmot alszanak, míg mi kávét főzünk, meghallgatjuk a híreket, vagy éppen átlapozzuk a Magyar Szót.

Az év hidegebb hónapjai kihívást jelenthetnek az egészséges életmód fenntartására. A hideg időjárás, a korai sötétedés és a betegségek megnövekedett kockázata mind olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a mindennapi életünket. Minőségi alvásidő, rendszeres testmozgás és tápanyagdús étrend – elcsépelten hangzik, de az egészséges életmód sarokköveit ajánlják a szakértők, mint bombabiztos hangulatjavító módszer. Az üres(ebb) naptár kissé lehangoltnak tűnik az ünnepi bulik után, azonban ha kicsit előretervezünk, és olyan tevékenységekkel töltjük meg a tervezőnket, amelyeket biztosan élvezünk majd, mindig lesz valami, amit várhatunk a közeljövőben, és amivel keretet adhatunk az átláthatatlannak tűnő téli hétköznapjainknak. Időt kell hagynunk magunknak a visszarázódásra, és ne essünk kétségbe, ha ez nem egyik pillanatról a másikra történik meg. Figyeljünk önmagunkra. Találjunk olyan tevékenységeket, amelyek élvezetet okoznak és elterelik a figyelmünket a hideg idő kellemetlenségeiről. Olvassunk, nézzünk filmeket, vagy foglalkozzunk olyan hobbi tevékenységekkel, amelyek boldogságot és kreativitást hoznak az életünkbe. Töltsünk minél több időt a barátainkkal, menjünk moziba vagy színházba, szervezzük társasjáték-esteket. Éppen azért, mert télen kevesebb időt töltünk kint, unalomból többet eszünk, mint egyébként, a kívánságlistán pedig általában kalóriadús és egészségtelen ételek szerepelnek. A klasszikus édességek és rágcsálnivalók helyett turmixokkal, diófélékkel és aszalt gyümölcsökkel csillapítsuk éhségünket, ezt ajánlják a szakértők. Kerüljük az egészségtelen sós ételek és édességek vásárlását. Ha nem tartunk otthon ilyesmit, legvalószínűbb, hogy a hidegben csak ezért nem megyünk el a boltba. 

Végezetül pedig: ne szomorkodjunk. Tudjuk, hogy az örökkévalóságnak tűnő tél hamarosan véget ér, és alig néhány hét múlva, a naptár szerint hivatalosan is bekopogtat a tavasz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Sándor Zoltán illusztrációja