2024. november 21., csütörtök
KOMMENTÁR

Merre billen a mérleg nyelve?

A napokban már Aleksandar Šapić, Belgrád jelenlegi polgármestere, a Szerb Haladó Párt (SZHP) tagja és polgármesterjelöltje jelezte, hogy Belgrád városi képviselő-testületének alakulóülése február 19-re vagy 20-ra várható, és tárgyalásra hívott minden mandátumot szerzett politikai csoportosulást, miután pedig Dobrica Veselinović, a Zeleni levi front (Zöld Baloldali front) elnöke a saját közösségi oldalán közzétette a hivatalos meghívót, az alakuló ülés dátuma is biztossá vált, 19-re hívták azt össze. Az persze még nem biztos, hogy az alakuló ülést meg is tudják tartani, hiszen a Srbija protiv nasilja (Szerbia az erőszak ellen) koalíció, amelynek a Zeleni levi front is része, december 17-e óta, amióta megtartották a köztársasági, a tartományi, illetve 62 önkormányzatban, köztük Belgrádban is a helyhatósági választásokat, tüntetésekkel próbál rámutatni, hogy a hatalmi párt elcsalta Belgrádban a választási eredményeket, így nem ismeri el azokat, és azóta is a helyhatósági választások megismétlését követeli. A helyzet pikantériája, hogy Veselinović bejelentője szerint az alakuló ülést telefonon keresztül tartják majd meg, vagyis semmiképpen sem kerülne szemtől szembe a hatalom és az ellenzék. Óvatos lépés ez a tüntetések után.

Na de hogy ki is tekinthető hatalomnak és ki ellenzéknek? A kérdés nem is annyira egyszerű, sőt! Ezért is oly nagy a küzdelem a fővárosi posztokért.

A belgrádi városi képviselő-testület 110 képviselővel működik. A decemberben megtartott választások hivatalos eredményei szerint az Aleksandar Vučić – Beograd ne sme da stane lista 49 mandátumot kapott, a Srbija protiv nasilja – Dobrica Veselinović – prof. dr. Vladimir Obradović 43 mandátumot, a Dr. Miloš Jovanović – Nada za Beograd lista 7 mandátumot, a Mi – Glas iz naroda, Aleksandar Jerković 6 mandátumot, míg az Ivica Dačić – premijer Srbije, Toma Fila – gradonačelnik Beograda lista 5 mandátumot.

Mivel a végrehajtó hatalom felállításához mandátumtöbbségre van szükség, a hatalmon levő SZHP és az ellenzéki Srbija protiv nasilja lista sem tudná azt önállóan megalakítani, sőt mi több, a hagyományosan együttműködő SZHP és az Ivica Dačić által vezetett lista is csak 54 mandátumot tudhatnának a magukénak, tehát még két képviselőre lenne szükségük ahhoz, hogy megtarthassák a városvezetést. Hasonló a helyzet az ellenzéki pártok esetében is: teljes összefogására lenne szükség. Mindkét esetben a Mi – Glas iz naroda lista pártfogására szorulnak, de annak egyik legnagyobb tekintélye, Branislav Nestorović pulmológus, egyébként ma már inkább celebdoktor, bejelentette, ők sem a hatalommal, sem pedig az ellenzékkel nem kívánnak tárgyalni.

Innentől kezdve lett érdekes a politikai játszma, illetve kezdtek el foglalkozni velük behatóbban a politikai elemzők is, főleg miután a Mi – Glas iz naroda polgári csoportosuláson belül töredezni kezdett az egyetértés. Az egyik politikai elemző nemrégiben úgy fogalmazott, hogy a mérleg nyelvét játszó lista valójában egy kávéklub-tagságból összeálló csoportosulás, tagjaik valószínűleg nem is ismerték egymást, a Happy tévében való szereplés és a hasonló politikai nézetek kötötték őket össze. Ezt a furcsa elméletet a belgrádi listavezetőjük, Aleksandar Jerković erősítette meg, aki rácáfolva Nestorović kollégája határozott kijelentésére, mindjárt jelezte, hogy ő azért nem vetné el a tárgyalás lehetőségét. Azóta pedig a legújabb botrányuk csak megerősítette, nem fenntartható polgári csoportosulásról van szó. Jerković ugyanis megjelentetett egy felvételt az interneten, amelyen valójában botránnyal fenyegette meg kollégáit éppen akkor, amikor azok a köztársasági választási listájukra összegyűjtött támogató aláírásokat adták át a Köztársasági Választási Bizottságnak (RIK). Jerković lehetett az oka ugyanis, hogy a polgári csoportosulás úgy döntött: nem adják át a belgrádi listához összegyűjtött támogató aláírásokat. A RIK épületében történt botrányos jelenet, amit Jerković videón dokumentált, és amellyel azt akarta bizonyítani, hogy a Mi – Glas iz naroda lista tagjai a támogató polgárok akaratával ellentétben tevékenykednek, meggyőzte őket, és végül újragondolták döntésüket: a helyhatósági választásokon is indítottak listát. A videofelvétel azonban mégis nyilvánosságra került, a botrány közzétételének most jött el az ideje.

Šapić eddig, a saját modorához képest, óvatosan fogalmazott. Sőt, úgy tűnt a meggyőzés erejével próbált hatni a Mi – Glas iz naroda lista tagjaira, amikor a mandátumot szerzett képviselőket tárgyalásra hívta. Úgy tűnt, az alakuló ülést is némi bizonytalansággal, erőtlenül, hamis magabiztossággal hívták össze. Az idő azonban, úgy tűnik, a Szerb Haladó Párt kezére játszik: lassan körvonalazódik, ki lehet az a két hiányzó képviselő. Ha azonban nem sikerül megállapodniuk, Darko Glišić, az SZHP végrehajtó bizottsága elnökének tegnapi bejelentése szerint újra kiírják a választásokat Belgrádban is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Miklós Hajnalka illusztrációja