2024. november 24., vasárnap
KOMMENTÁR

Célkeresztben az e-rollerezők

A felgyorsult életvitel, az állandó rohanás, ugyanakkor a közlekedésben tapasztalható fokozott tumultus mind-mind arra ösztönözte a polgárokat, hogy a közlekedési eszközök terén alternatív megoldásokat keressenek. Sokan a gyaloglást, vagy az autózást váltották fel az elektromos, vagy röviden csak e-rollereknek nevezett közlekedési eszközökre, de persze bőven vannak olyanok is, akik inkább a kerékpárt favorizálják.

Az utóbbi években Szerbiában is nagy mértékben elterjedtek az e-rollerek, kezdetben csak a nagyvárosokban, mostanra azonban már lehet látni rollerezőket a kisebb településeken is. Az e-rollerek számát országos szinten jelen pillanatban több mint 250 ezerre becsülik. Sokszor lehet hallani, hogy a rolleren közlekedők kikezdik a gépjárművezetők idegeit, de ennél sokkal rosszabb, hogy a gyalogosok testi épségét is veszélyeztetik. Az utóbbi években többször találkozhattunk olyan hírekkel, hogy e-rolleren közlekedők is okoztak baleseteket, vagy éppen ők voltak az elszenvedői. Nagy port kavart például a tavalyi év során, amikor Újvidéken egy e-rolleres elütött egy 17 éves lányt, akit kórházba kellett szállítani. A balesetet okozó személyt azonban nem tudták megbüntetni, mivel akkor még nem létezett törvénybe foglalt szabályozás az elektromos rollerekre.

Ez tavaly szeptemberben megváltozott, amikor elfogadták a közlekedésbiztonsági törvény módosításait és kiegészítéseit. Ennek köszönhetően tilos e-rolleren a járdán közlekedni, és kizárólag csak a kerékpárúton, kijelölt kerékpársávon, valamint gyalog- és kerékpárúton, ennek hiányában pedig azokon az úttesteken közlekedhetnek, amelyeken a haladási sebesség 50 km/h-ra van korlátozva. Az e-rollerek használata tilos a 14 éven aluliak számára, míg a 14 és 18 év közöttiek csak azokon az úttesteken közlekedhetnek a szóban forgó járművel, amelyeken a haladási sebesség 30 km/h-ra van korlátozva. Emellett mindenki számára kötelező a bukósisak viselése, a láthatósági mellény csak a kiskorúak számára kötelező, a többieknek csak akkor, ha az úttesten közlekednek.

Az újonnan meghozott, e-rollerekkel kapcsolatos szabályzat szerint a polgárok április 5-étől adhatják át kérvényüket a Közlekedésbiztonsági Ügynökségnél az elektromos járművük regisztrációjára. Erre két hónapon keresztül lesz lehetőségük, egészen június 15-éig, ezt követően azonban csak a regisztrációt követően kapott matricával rendelkező e-rollerezők vehetnek részt a közlekedésben. Fontos megjegyezni, hogy az új szabályzat szerint a regisztráció nem vonatkozik a közutakon szintén problémákat okozó villanybiciklik, elektromos scooterek és más hasonló járművekre. A könnyű elektromos járműként definiált kétkerekűeket csupán egyszer szükséges regisztrálni, ennek összegét azonban egyelőre még nem állapították meg, ugyanakkor azt sem, hogy mekkora pénzbüntetésre számíthatnak azok, akik nem regisztrálják a járművüket.

Igor Velić, a Biztonságos Utak Egyesületének tagja szerint a regisztrációnak ingyenesnek kellene lennie, vagyis a költségeket a Közlekedésbiztonsági Ügynökségnek kellene viselnie. A szabályzatban előírtak alapján csak a 0,6 kilowatt teljesítményű elektromotorral rendelkező e-rollereket lehet regisztrálni, amelyek sebessége nem haladja meg a 25 km/h-t. Emellett azt is előírják, hogy a jármű súlya nem haladhatja meg a 35 kilogrammot. A szakember szerint az említett paramétereket meghaladó járművek folyamatosan szabálysértésbe ütköznek majd és az emberek ezeket a „konténerbe dobhatják”.

Egyes aktivisták azonban más hiányosságokat is felfedezni vélnek az e-rollerekre vonatkozó szabályzatokban. Ezek közé tartozik az úttesten való közlekedés, ami veszélyt jelentene a számukra, mivel sokkal erősebb és gyorsabb járművek mellett kellene haladniuk. A megoldást egyebek mellett az utcákon történő gépjárműforgalom lelassításában, valamint a minél több kerékpárút és kijelölt kerékpársáv kialakításában látják. Mindent összevetve azt talán leszögezhetjük, hogy az e-rollerezés szabályozása egyelőre még gyerekcipőben jár Szerbiában, egyesek pedig úgy vélik, hogy az állam csak egy újabb pénzbeszedési lehetőséget lát mindebben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)