2024. december 27., péntek
JEGYZET

Luxuscikk lehet a banán?

A banán, a trópusok gyümölcse, nem csupán egy egyszerű gyümölcs, hanem az egész világot átölelő történetet hordoz magában. Egy olyan gyümölcs, amely a vadonban született, majd az emberi kultúra és kereskedelem útján világszerte elterjedt, s mára a mindennapi étkezések, a kulináris élmények és az egészséges életmód jelképévé vált. 

Az emberiség egyik legkedveltebb gyümölcse több évezredes múltra tekint vissza. Eredetileg Új-Guineában háziasították i. e. 8000 körül, de hamar elterjedt Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceáni szigeteken is. Már i. e. 1000 környékén megjelent több kontinensen, és az indiai kereskedők révén terjedt el Indiában, Afrikában és a Polinéz-szigeteken. Európai berobbanására azonban egészen a 20. századik várni kellett, de amikor a kereskedelem és a termesztés modernizálódott, a banán lett az egyik legnépszerűbb gyümölcs az európaiak körében. Szinte minden otthon konyhájában megtalálható. De miért vált ennyire népszerűvé? Talán a csábítóan édes íze, vagy talán tápanyagokban gazdag összetétele miatt. Számos jótékony hatással bír, segít a migrénes fejfájás leküzdésében, javítja a látást, csökkenti a stresszt és véd a fertőzésektől. Emellett támogatja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Nem mellesleg a szépségiparban is használják, köztudott ugyanis, hogy a bőr és haj ápolásában is hasznos lehet.

Különösen fontos szerepet játszik a húsvét előtti időszakban, amikor sokan ezt a gyümölcsöt fogyasztják. A böjti időszakban sokan igyekeznek elkerülni a hús- és tejtermékek fogyasztását, és inkább növényi alapú ételeket részesítenek előnyben. A banán ilyenkor is ideális választás lehet, mivel tápláló, könnyen emészthető és tápanyagokban gazdag. Ezenkívül sokféleképpen felhasználható, így változatos étrendet biztosít a böjtölők számára. Lehet frissen fogyasztani, salátákhoz vagy müzlikhez is adható, vagy akár sütemények, és egyéb desszertek alapanyagaként is szolgálhat.

Az elmúlt hetekben jelentős emelkedést vehettünk észre a banán árán Szerbiában. Ennek fő oka az Izrael és a Hamász közötti háború. A közel-keleti válság és a geopolitikai feszültség a szállítási költségek emelkedését eredményezte, ami az egész piacra kihat, és a fogyasztók zsebét is érzékenyen érintheti. Bár a banán ára jelenleg a Perzsa-öböl válsága miatti szállítási problémák miatt emelkedik, a szakértők szerint a klímaváltozás és a trópusi betegségek is egyre nagyobb veszélyt jelent a banániparra.

Szerbiába Ecuadorból, Costa Ricából és Kolumbiából importálják a legtöbb banánt, és ezekben az országokban a termelés ára is emelkedik, mind a betegségek, mind az egyéb, egyre drágább termelési tényezők miatt. A szakértőket leginkább az új betegségek és gombás fertőzések aggasztják, amelyek Ausztráliából és Ázsiából Afrikába, az utóbbi időben pedig Dél-Amerikába is eljutottak. Ha egy ültetvény megfertőződik, rendkívül nehéz orvosolni a problémát, mert nagyon gyorsan elpusztítja az összes fát.

Ugyanakkor a termelőkre más nyomás is nehezedik a növekvő műtrágyázási, energia- és szállítási költségek, valamint a megfelelő számú munkaerő megtalálásának problémája miatt. Mindez alapján megjósolható, hogy a banán ára emelkedni fog az egész világon, és valószínűleg nem is csökken a következő években.

A beszállítók szerint azonban mégsem kell aggódnunk, mert legalább a következő 50 évben lesz elég banán Szerbiában, a kérdés csak az lesz, hogy mennyit kell majd fizetnünk a szupergyümölcsért.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay