2024. december 22., vasárnap
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

A lazítás formái

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Önnek mi jelenti a leginkább a lazítást?

Közösségi oldalak, online játékok – 0%
Séta, sport, fizikai rekreáció – 23%
Kávézók, szórakozóhelyek – 5%
Társalgás, társasjátékozás – 3%
Jóga, pilátesz, meditáció – 8%
Olvasás, zenehallgatás – 21%
Tévézés, filmnézés – 20%
Kerti munkálatok – 20%

A hétköznapok során gyakran nagy a nyomás rajtunk, ami idővel feszültséget kelt bennünk. Mindenkivel előfordul, hogy nehezebb időszakban eluralkodik rajta a feszültség, a stressz, egy nehéz vizsgaidőszak végén már nem tudunk úgy koncentrálni, a fárasztó munkanapok után pedig úgy érezzük, minden energiánkat kiszívják, és ez a teljesítményünkön is meglátszik, a lelkiállapotunkat is befolyásolja.

Nem tudom, ki hogy van vele, de én akkor rémülök meg igazán, amikor úgy érzem, nem tudok már semmit sem tenni, csak úgy vagyok, kézzelfogható eredmény nélkül. Ilyenkor érzem, hogy a nagy tempó megvisel testileg, lelkileg, nem találom a belső egyensúlyom, s ilyenkor meg kell találni a módját, hogy legalább néhány órára kilépjek a „mókuskerékből”.

Egy laza hétvége már nagyon ránk férne, amikor szinte ki sem dugjuk az orrunkat otthonról, legföljebb egy séta erejéig, valami könnyű, de finom ebéd vagy vacsora, sok citromos víz, gyöngyöző fehérbor, olvasgatás, filmek, szunyókálás. Amikor kényelmesen hátradőlhetünk, kipihenhetjük az elmúlt hetek fáradalmait. Szerencsés az a városlakó, akinek szép, nagy terasza van, még szerencsésebb, aki udvaros, kertes házban lakik. Hiszen számukra nemcsak a lustálkodás, hanem az aktív pihenés, kertészkedés is segít relaxálni, kikapcsolni a külvilágot.

A pihenés, akár az édes semmittevés véleményem szerint nem azt jelenti, hogy kifolyik az idő az ujjaink közül; meggyőződésem, hogy szükség van rá a derű megteremtéséhez magunkban és környezetünkben.

Ilyenkor jut idő még egyszer visszatekinteni, összegyűjteni az elmúlt napok, hetek szép történéseit, megfogalmazni az előttünk álló feladatokat, s legtöbbször ilyenkor kristályosodik ki előttünk, hogy mi az igazán fontos, s mi az, amit elengedhetünk. Nem ritka az sem, hogy egy ilyen laza délutánon egyszer csak az agyunkban megszületik a megoldás egy régóta fennálló problémára.

Ha a mögöttünk álló hétvége nem ilyen laza volt, tervezzük a következőt ilyenre! Hiszen erőgyűjtő is a csöndes megálló: rövid, megkülönböztetett időszak, s ha elmúlik, mindent ott folytatunk tovább, ahol abbahagytuk.

A lazításnak, pihenésnek nagyon sokféle fajtája létezik: s ebben sem vagyunk egyformák, nagy a szórás a válaszadóink között. Önnek mi jelent leginkább lazítást? Az olvasóink körében végzett (nem reprezentatív) felmérés alapján arra az eredményre jutottunk, hogy a közösségi oldalak, online játékok lehetőséget senki sem választotta. (Örvendetes, jó is lenne, ha valóban így lenne.) Bár azt hiszem, nem valljuk be, hogy naponta sokkal többet töltünk a világhálón, mint az elengedhetetlenül szükséges lenne. Arra is rámutattak a hozzáértők, hogy az agyunk ilyenkor nem pihen, sőt sok-sok felesleges információval traktáljuk, tehát a netezés nem lazítás sem az elmének, sem a testnek, hiszen a testtartás is legtöbb esetben helytelen, amiből akár egészségügyi problémák is keletkezhetnek. Az is jó hír, hogy válaszadóink legnagyobb része, majdnem negyede, a sétát, sportot, fizikai rekreációt tartja a legjobb lazításnak. A mozgás egy hatékony eszköz ahhoz, hogy csökkentsük a stresszt és mentálisan el tudjunk távolodni a hétköznapi problémáktól. Legyen szó kocogásról, kerékpározásról, úszásról stb.

Viszonylag kevesen választották a kávézók, szórakozóhelyek lehetőséget, valószínűleg ennek anyagi vonzata van, hiszen egy baráti beszélgetés egy szép kávézóban, vagy annak teraszán nagyon jó kikapcsolódás lehet, de a társalgás, társasjátékozás sem kedvelt lazítási forma a felmérésünk szerint. Kicsit többen választották a nyugodt elmélyülés formáit, ami a testnek és a léleknek egyaránt jót tesz, a rendszeres jóga, pilátesz, meditáció sok problémánkra gyógyír lehet. Viszonylag nagy (21 százalék) az olvasást, zenehallgatást választók tábora, ez is jó hír, hogy szép számban vannak, akik rendszeresen olvasnak, zenét hallgatnak. Válaszadóink húsz százaléka a tévézés, filmnézés mellett tette le a voksát, és szintén húsz százalékon vannak a kertészkedők, ami szerintem is a legjobb formája a gondok letételének, s felettébb hasznos is tud lenni a kiskert nyári termése, de a pompás virágok is szorgalmunk, odafigyelésünk ajándékai.

S tény, nem kellenek nagy dolgok ahhoz, hogy az ember jól érezze magát. Bár csöndben elvonulós típus vagyok, a napi séta is nagyon jó kedélyjavító: voltunk már esőben, ködben, hidegben, hóban, sárguló falevelek között, mostanában naplemente fényeiben, de mindig kisimulva, kellemesen elfáradva térünk haza a megtett ajánlott napi 10.000 lépés megtétele után. S ha fáradtan, idegesen is indulok el, fél óra után már érzem, hogy a nap során összeszedett stressz illanni kezd, az idegrendszerem kisimul.

Számomra a felajánlott válaszok mindegyike lazítás lehet, a pihenés, a feltöltődés, a relaxáció egy formája, a lényeg, hogy az internet, az okostelefon, a határidők, a feladatok sokaságának szorításából kiemeljen (a Wikiszótár szerint – lazít (ige) jelentése: szorosságot csökkent, feszességen enged). Úgy az igazi, ha térerő sincs séta, jóga, zenehallgatás, kertészkedés, kávézgatás, vagy éppen barátnős vagy családi beszélgetés közben.

Abban azt hiszem mindenki egyetért, hogy nagyon fontos a munka és a magánélet egyensúlyára odafigyelni. A kikapcsolódás több mint évente egyszer egy nyaralás és néhány hétvégi kiruccanás. Az élet szerves részeként kell beépíteni a mindennapokba.

Kovács Eszter jógaoktató mondja: „A pihenés nem lustaság, a pihenés a munka része.” Tanuljunk meg kikapcsolni!

Végezetül nem maradhat ki Hofi Géza nagy sikerű slágere a kommentárból, hiszen valamennyien ismerjük, és énekeltük már önfeledt pillanatokban:

„Lazítani, próbálj meg lazítani,
Nem győzlek tanítani,
Hogyan csináld,
Kell egy kis áramszünet,
Időnként mindenkinek,
És aztán megint mehet
Minden tovább.”

U. i.: Ja, és az utóbbi évek felfedezése számomra a kisállattartás. Ők nem haszonállatok, hanem társállatok, féltve gondozott, szeretgetett kedvenceink felvidítanak, megnyugtatnak bennünket, és az állatokkal való kapcsolat csökkenti a stresszhormont a vérben. Minden jobb, mint a folyamatos otthon levés, az interneten lógás, a folyamatos televíziózás. Nem hagyhatjuk ki azt sem, hogy itt a nyár, vár a vízpart, a fesztiválokat sem csak a tiniknek szervezik. A foci-Eb is kínálkozik, a meccseket is lehet társaságban, szomszédokkal, barátokkal nézni. Hajrá!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay