2025. január 22., szerda
TÖPRENGÉSEK

Lucifer élőben

Az amerikai filmipar rajta tartja az ujját a nézők ütőerén. Orrvérzésig nyomja, hogy az Egyesült Államok nélkül nem lenne demokrácia a világban, meg hogy a hétköznapok kisembere némi erőfeszítés árán világmegváltó lehet. Másfelől azt tapogatja, hogy – divatos szóval élve – meddig lehet „érzékenyíteni” az embereket a közelgő világvége témájára, mert az biztos, hogy elpusztul a földi élet.

A katasztrófafilmek szerint vagy megemelkedik a tengerszint, vagy kiapadnak az óceánok, jön a globális felmelegedés, vagy a globális lehűlés, ám legvalószínűbb, hogy kivédhetetlenül a bolygónkba csapódik egy aszteroida, mint 280 millió éve, aminek következtében kihalt minden földi élet, kipusztultak a világunkat addig uraló dinoszauruszok, és fejlődni kezdhetett a mai homo sapiens akkori őse. Az „érzékenyítés” másik gyakran megnyergelt témája, hogy a földönkívüli létformák már jó hatvan éve itt élnek velünk a bolygónkon, ámbátor meglehet, hogy már évezredek óta rejtőzködnek közöttünk. A felkészítés a világvégére meg az ember és az űrlények találkozására már igencsak elcsépelt téma a filmiparban.

Újabban viszont arra figyeltem fel, hogy Hollywood kiemelt figyelemmel fordul Lucifer, a Sátán és az Ördög felé. Azt se tudom, hogy ez a három megnevezés ugyanazt a lényt – vagy képzetet – jelöli-e, de azt hittem, hogy az angyalok-ördögök témáját a középkorral magunk mögött hagytuk. Most pedig erőteljesen felmelegítették a pokoli tematikát. Vajon miért? A forgatókönyvírók kifogytak volna az ihletekből, vagy történt valami, aminek tudomásul vételéhez fel kell készíteni az emberiséget?

Előrebocsátom, nincsenek teológiai ismereteim, semmilyen vallási nevelésben nem részesültem, és – bármennyire is megrökönyítő – még keresztény se vagyok, így mindössze laikusként tekinthetek a képernyőn felbukkanó Luciferre. Hát, így tekintve se tűnik egyszerű személyiségnek. Alakja már az Ószövetségben megjelenik az angyalok között. Az angyalok egyaránt szerepelnek a zsidó, a keresztény, a perzsa, az iszlám, de még néhány pogány vallásban is. Isten teremtményei, de nála alacsonyabb, az embernél magasabb rendű szellemi lények, feladatuk Isten gondolatainak közvetítése és az emberek védelme. Ez a tény már önmagában problematikus: miért volt szüksége a Mindenhatónak segítőkre, és ha feladatuk az emberek védelme, akkor miért nem teszik a dolgukat? De most ne foglalkozzunk ezzel. Lucifer állítólag Isten egyik kedvenc angyala volt, neve fényhozót, más fordításban hajnalhozót jelent, tehát mindenképpen a fény angyalának tekinthető. Van, ahol egyenesen a Vénusz bolygó megtestesülésének tekintették. Őt tarthatjuk az emberi felvilágosodás elindítójának is, hiszen kígyó képében ő vette rá Évát, hogy egyen a Tudás Fájának gyümölcséből. Tehát egyértelműen pozitív figura volt, csakhogy fellázadt teremtője ellen – ami az apa-fiú viszony klasszikus esete. A konfliktus azzal végződött, hogy Lucifernek és az őt követő angyaloknak el kellett hagyniuk a Mennyek Országát, de nem Isten penderítette ki hálátlan teremtményeit, hanem Mihály arkangyal, aki igencsak harcias figura lehetett. Lucifert a VI. és a VII. század fordulóján regnáló I. Gergely pápa nyomán nevezték a továbbiakban Sátánnak vagy Ördögnek, mindenesetre a Pokol uralkodójának tekintették. Isten tehát nem volt igazán haragtartó lázadó teremtményével szemben, hiszen birodalmat és királyi rangot adott neki. Az egészben mindössze annyi a bibi, hogy a Biblia nem beszél a Pokolról, mint a bűnös lelkek örök szenvedésének helyéről, ezt a kora középkorban találták ki. A héber Bibliában, a Tórában szereplő se’ól szót fordították Pokolnak, noha valójában (sír)gödröt vagy fedett helyet jelöl, ahová a halottakat temetik, s ahonnét valóban nincs visszatérés. Következtetésképpen Lucifer és démoni társai egy nem létező birodalmat kaptak teremtőjüktől. És még mondja valaki, hogy Istennek nincs humorérzéke. Az csak ráadás, hogy a Gyehenna se a Pokol tüze, hanem arámi nyelven – amit Jézus is beszélt – Jeruzsálem szeméttelepének a neve volt, helyszínt jelölt, ahol valóban folyton égették a hulladékot, ráadásul a bűnösök holttesteit is, így az számukra a végső megsemmisülés helye volt.

A filmsorozatok (Reaper/Démonirtók ; Lucifer) Lucifert pozitív karakterként jelenítik meg. (A címadás megtévesztő, a sorozat szereplői nem démonokra vadásznak, hanem a Pokolból elszabadult gyilkos lelkekre, mert a Sátán számára ez megalázó feladat lenne.) Olykor meglóg a Pokolból, és érdeklődve jár a XXI. századi emberek között, képes empátiát érezni irántuk, szívesen lóvá teszi őket, ha rászolgálnak, segíti őket céljaik elérésében, sőt gyermekeket nemz földi asszonyokkal, akik közül ki akarja választani majdani utódját, a Pokol új urát. Nem értem, miért keres trónörököst, amikor ő örök életű. De a kudarcot valló fattyait is pokolra küldi. Ez, mondjuk, nem különösebben írható javára, ám a sorozatokban semmi olyasmi nincsen, amit a Sátánról vagy magáról a sátánizmusról gondolunk vagy tudni vélünk. Földi kirándulásaira démonok is elkísérik, hajdani angyallétük ellenére emberi tulajdonságaik is vannak, szerelmesek, féltékenyek, irigyek, bosszúállók, a piszkos munkát ők végzik el a főnökük helyett. A Sátán és démonjai is alakváltók. A Földön emberi alakban jelennek meg – kivétel nélkül csábítóan szépek, ám ha visszaváltoznak démonná, jobb nem látni őket! Érdekes módon, amikor démonból visszaváltoznak emberré, mindig van rajtuk ruha – ez bizonyára valami pokoli találmány. Lucifernek és démoni követőinek van földi küldetése: vissza kell juttatniuk a Pokolba azokat a gaztevőket, akik valami praktikával kijutottak onnét, és folytatják hajdani gazemberségüket. Egyértelműen jó szolgálatot tesznek az emberiségnek.

A filmsorozatok nem nyújtanak betekintést a Pokolba, még a Purgatóriumba se (a Mennyországról ne is beszéljünk), tehát nem lehetnek illúzióink, ha léteznek ezek a helyek, másmilyenek lehetnek, mint azt a középkorban leírták és lefestették. Annak tudata viszont – még ha csak a mesékben is –, hogy a Sátán közöttünk jár, és nincsenek rossz szándékai az emberiséggel szemben, még vigasztaló is lehet. Remélem, ennek elfogadására és nem valami másra akar felkészíteni bennünket Hollywood.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció: Pixabay