2024. december 5., csütörtök
KOMMENTÁR

Téli gondolatok

Nem tudom, a világ más népeivel mi a helyzet, de mi magyarok folyton panaszkodunk az időjárásra. Ha meleg van, azért, ha hideg, azért, ha esik, az a baj, ha nem esik, az baj. Aktuálisan az a baj, hogy hideg van és fűteni kell. Az időjósok kemény telet jósoltak, de a személyes véleményem, hogy maximum három napra előre tudják előrejelezni az időt, de az sem biztos. Az emberiség már annyira összebarmolta az időjárást, hogy teljesen kiszámíthatatlanná vált. A tavalyi telünk igencsak enyhe volt, ami jó, ha a fűtési számlát nézzük, ám összességében mégis több rosszal jár, szerintem legalábbis. Nem volt fehér karácsonyunk, a hó hiányában szárazság volt, az enyhe hőmérsékletek miatt a kártékony és invazív fajok könnyen átteleltek. Lásd afrikai vándorpoloska. Az persze jó, hogy a bekészített fa fele megmaradt, és a villanyfogyasztás sem hagyta el a kék zónát. De ez a pillanatnyi jó, mert hosszútávon, a változó időjárásnak köszönhető enyhe telek sokkal több rosszat fognak hozni számunkra. Itt főként a mezőgazdaságra és a környezetre gondolok. A hagyományos mezőgazdálkodást, jelen formájában, akkor sem lehetne soká folytatni, ha az időjárás nem változna, így viszont valós időben jelent veszélyt az elsivatagosodás. Beszélhetnénk az őshonos fajok kipusztításáról is, de ezekre a legnagyobb veszélyt mi, emberek jelentjük, az időjárás-változás maximum a második legveszélyesebb dolog számukra.

Néhány hete kirándultunk egyet a Fruška gorán, és fent, a szabadság szobornál volt egy kis hó. Úgy megörültem neki, mint egy gyerek, és rögtön hógolyóztunk is egyet a párommal. Utólag belegondolva, lehet, hogy a jövőben, amikor a gyerekemmel szánkázni vagy hógolyózni akarok, el kell majd utaznom egy távoli síközpontba, és ha szerencsénk lesz, akkor találunk egy kis havat ehhez. A változás ellen nem lehet tenni, mert az egész élet mozgás és változás. De ha az a változás igencsak rossz irányú, és ráadásul mi tehetünk róla, akkor mégiscsak tenni kellene. Nem csak azért, hogy újra legyen hó, hanem azért, hogy 50 év múlva az utódaink ne legyenek klímamenekültek.

Tudom, hogy nehéz fizetni a fűtési számlát, de úgy gondolom, hogy mégiscsak jobb lenne, ha visszatérnének a régi, hideg, havas telek. Mert igazából nem az a gond, hogy magas a fűtési számla, hanem az, hogy nincs rávaló. A skandináv telek sokkal keményebbek, mint a vajdaságiak, de az ottani embereknek mégsem jelent akkora problémát a fűtési számla, mint nekünk. Hogy ne kelljen panaszkodni a fűtés, és bármilyen hétköznapi számlák miatt, ahhoz valós társadalmi és gazdasági változásokra lenne szükség. Viszont a felszín alatt munkáló, tektonikus társadalmi mozgások ezt mindig megakadályozzák. Állítólag rendszerváltás volt 2000-ben, de tartok tőle, hogy csak a felszínen kaparták meg az állam szöveteit. A mélyben nem történt változás, és lassan a felszín is teljesen visszaáll. És még csak most jön a tél.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay