2025. január 2., csütörtök

„Piszkos dologról van szó”

A 2024-es év legfontosabb külföldi eseményei

Egyre többen találgatják, hogy mit hoz a második Trump-kormányzat a világnak és az Egyesült Államoknak, ahol november 5-én tartották meg az év legfontosabb választását a földkerekségen. Figyelemre méltó eredménnyel, hiszen (egy elnöki ciklust kihagyva) ismét Donald Trump győzött. Ilyen bravúrral csak egyetlen hivatali elődje, Grover Cleveland dicsekedhetett el 132 évvel ezelőtt.
Trump 2025. január 20-án költözhet be a Fehér Házba, s válthatja fel a demokrata párti Joe Bident. A jelenlegi elnököt júliusban az övéi arra kényszerítették, hogy a választáson ne induljon ismét a tisztségért, hanem lépjen vissza helyettese, Kamala Harris javára. Ez megtörtént, de Harris vesztett a republikánus Trumppal szemben, aki korábban 2017-től állt hazája élén, négy évig. Bukása után sokat tett azért, hogy visszakerüljön az elnöki székbe.

Elhatározásától az sem térítette el, hogy az ellene indított perek egyikében a manhattani bíróság esküdtszéke (2024. május 30-án) mind a 34 vádpontban bűnösnek nyilvánította. A döntés történelmi jelentőségű, hiszen ő lett az első amerikai exelnök, illetve újraválasztott államfő, aki megkapta a bűnöző „minősítést”.

A jogi eljárást elcsaltnak, szégyenteljesnek és politikai indíttatásúnak nevezte, s jelezte: pártja jelöltjeként ismét indul a választáson. Megtehette, mivel a törvény ezt nem tiltja.

BENYÚJTOTTA A SZÁMLÁT

A kampányt akkor sem hagyta abba, amikor július 13-án egy vidéki nagygyűlésen szónokolva lőfegyveres merénylő tört az életére, s csak hajszállal úszta meg a halálos találatot. Trump könnyebben sérült meg az egyik fülén. Támadóját agyonlőtték.

AP via Beta

AP via Beta

Azóta sok hangzatos ígéretet fogalmazott meg. Kilátásba helyezte azt is, hogy 24 óra alatt véget vet a háborúnak Ukrajnában.

Megválasztott elnökként elsődleges feladatának nevezte a fegyveres konfliktus megoldását. December elején az NBC-nek viszont már visszafogottabban úgy fogalmazott, hogy „aktívan próbálja befejezni a háborút, ha képes lesz rá”. A hírtévének azt is elmondta, hogy hivatalba lépése után Kijev valószínűleg nem kap annyi támogatást Washingtontól, mint korábban. (Azóta többször beszélt a háború lezárásáról, ám december 16-án elismerte: „egy kemény és piszkos dologról van szó”.)

Az NBC-interjúban azzal is felkeltette a figyelmet, hogy nem kötelezte el magát hazája benntartása mellett a NATO-ban. Csupán annyit közölt: ha a tagok fizetik a számláikat, feltétlenül megőrizné hazája jelenlegi szerepét a szervezetben. Megígérte ugyanakkor a visszaszoruló amerikai világbirodalom domináns nemzetközi szerepének helyreállítását.

MEGVALÓSULHAT AZ ÁLOM

Több külföldi politikustársa is győzelmet ünnepelhetett 2024-ben, amely arról is emlékezetes marad, hogy annyi helyen tartottak valamilyen választást, mint azelőtt még soha. Bő kétmilliárdan járulhattak a szavazóurnákhoz 76 országban, amelyekben a bolygó nyolcmilliárd lakosának majdnem a fele él.

Az EU-tagországokban júniusban döntötték el, ki legyen az a 720 képviselő, aki bekerülhet az Európai Parlamentbe, amely november 26-án hagyta jóvá az új brüsszeli vezetést. Az Unió fontos döntéshozó testületének, az Európai Bizottságnak (EB) az élén nem történt változás. Az elnöki tisztséget (december 1-jétől) még öt évig a konzervatív Ursula von der Leyen tölti be, s 26 biztos („miniszter”) lesz a segítségére. Programismertetőjében az EU-bővítéssel kapcsolatban megjegyezte: „az európai álom” kiterjed a Nyugat-Balkánra, Grúziára (Georgiára), Moldovára és Ukrajnára is.

Az EU két meghatározó állama közül Franciaországban szintén a nyáron szavaztak az új parlament összetételéről. A kialakult erőviszonyok miatt azonban csak egy ingatag, kisebbségi koalíciós kormány alakult meg (szeptemberben), amely december 5-én összeomlott. Tovább mélyítve a politikai válságot, amelyen Emmanuel Macron államfő úgy próbált enyhíteni, hogy december 13-án François Bayrou-t nevezte ki miniszterelnöknek, s bízta meg az új kormány összeállításával.

KÁOSZT OKOZOTT A KILÉPŐ

Bonyolultabb a helyzet az EU főhatalmánál, Németországban, ahol november 6-án földrengésszerű politikai átalakulás kezdődött. Olaf Scholz kancellár kirúgta pénzügyminiszterét, Christian Lindnert, a liberális koalíciós partner (FDP) elnökét. Erre az FDP kilépett a 2021 decembere óta kormányzó háromtagú koalícióból, ami káoszt okozott, hiszen a kancellár szociáldemokrata pártja (SPD) és a vele szövetséges Zöldek kisebbségbe kerültek a törvényhozásban. Emiatt bizonytalanná vált a kormány léte. Scholz ezért december 16-ra bizalmi szavazást kért maga ellen a parlamenttől, ahol nem kapta meg a többséget. Bukása és kormánya összeomlása miatt soron kívüli választást kell tartani az országban (2025. február 23-án).

Valószínűsíthető, hogy az SPD és volt koalíciós társai leszerepelnek, mint a konzervatívok az Egyesült Királyságban, akikre a Munkáspárt július 4-én történelmi vereséget mért a törvényhozási választáson. Ennek köszönhetően Keir Starmer pártvezető miniszterelnökké avanzsált, s egyedül alakíthatott kormányt.

A Föld legnépesebb, csaknem 1,43 milliárd lakosú államaként nyilvántartott Indiában is demokratikus módon döntöttek a parlament alsóházának új összetételéről. Áprilisban és májusban csaknem 969 millió jogosult adhatta le szavazatát. Minden idők legnagyobb választását – zsinórban harmadszor – a kormányzó hindu nacionalista Bharatija Dzsanata Párt (BJP) és szövetségesei nyerték meg: 240 mandátumot szerezve meg az 543-ból. Ám a BJP 2014-es hatalomra jutása óta először történt meg, hogy más pártokkal kellett összefognia a kormányzáshoz szükséges többség biztosításához. Ez sikerült, s így Narendra Modi miniszterelnök megőrizhette posztját.

PUTYIN TRIUMFÁLT 

Maradt tisztségében Vlagyimir Putyin orosz államfő is, aki a márciusi választáson a voksok 88,48 százalékával triumfált, majd május 7-én letette a hatéves mandátumra feljogosító hivatali esküt.

A 24 éve (hol kormányfőként, hol elnökként) hatalmon lévő politikus előzőleg mindent biztosított ahhoz, hogy megőrizze tisztségét. Még az alkotmányt is módosították a javára. Politikai ellenfeleit pedig háttrébe szorította, külföldre száműzte, vagy – mint némelyek híresztelik – maffiaszerű keresztapaként megölette. Beszélik, hogy egy hónappal az elnökválasztás előtt túlbuzgó őrök végeztek egy szibériai fegyenctelepen a legismertebb orosz ellenzékivel, Alekszej Navalnijjal.

Beiktatása után Putyin megüzente: nem akarja leállítani az Ukrajna ellen 2022-ben indított „különleges katonai művelet”-et, vagyis a háborút. Azóta már jelezte békülési szándékát, sőt (júniusban) közölte elvárásait is. Ezek arra utalnak, hogy csak akkor hajlandó tárgyalni, ha mindenki elfogadja a javaslatait. Moszkva többször megerősítette: béke csak akkor lesz, ha teljesülnek a feltételei és megvalósulnak a célkitűzései.

A Kremlben anno néhány naposra tervezett háború lassan már három éve tart. Az utóbbi hónapok fejleményei alapján sokan úgy ítélik meg, hogy talán már a fordulópontjához közeledik. Merthogy a harcoló felek mintha fáradnának. Moszkva segítséget is kért és kapott (nemrég) egyik szövetségesétől, Észak-Koreától, amely állítólag 12 000–15 000 katonát küldött az oroszországi Kurszk megyébe. A terület kisebb részét ukrán csapatok foglalták el a nyáron, s mintegy 500 négyzetkilométeren még tartják magukat.

BEFEJEZNÉ A HÁBORÚT

Az ukrán hadsereg november 19-től mélységi csapásokat is végrehajt nyugati precíziós fegyverekkel Oroszország ellen. A Kreml azt állítja, hogy a konfliktus ezzel új szintre lépett, mivel szerinte az ilyen eszközök alkalmazása elképzelhetetlen nyugati katonák nélkül. Segítségüket úgy értékelte, mint a NATO közvetlen beavatkozását a háborúba, s ennek megfelelő választ helyezett kilátásba.

AP via Beta

AP via Beta

Az orosz haderő súlyos ellencsapásokkal válaszol(t) Ukrajnának. November 21-én pedig először vetett be egy ottani hadiipari komplexum ellen új típusú fegyvert, a közepes hatótávolságú Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakétát, amelyet állítólag le sem lehet lőni, olyan gyors.

Moszkva módosította nukleáris elrettentésre vonatkozó doktrínáját is, amely (november 19-e óta) tágabb lehetőséget biztosít atomfegyverei használatára az országot támadók ellen.

A frontvonalon az orosz seregek fokozatosan haladtak előre az idén, s egyre jobb pozícióba manőverezték magukat Ukrajnában.

Volodimir Zelenszkij, az ország elnöke a történtek, s szövetségesei üzenetei hatására mindinkább hajlik a békés megoldásra.

Novemberben be is jelentette: mindent megtesz azért, hogy a háború 2025-ben befejeződjön.

ÓRIÁSI FORDULAT KEZDŐDÖTT

A Közel-Keleten ugyanakkor óriási fordulat kezdődött. Szíriában az iszlamista szélsőségesek és a (részben az al-Kaida és az Iszlám Állam terrorszervezetekhez is köthető, vagy velük korábban együttműködő) felkelők, élükön a Hajat Tahrir al-Sam (HTS) fegyveres erőkkel, fergeteges ellentámadást indítottak az ősszel. November 29-én elfoglalták a 2011 óta belháború dúlta ország második legnagyobb városát, Aleppót. Nyolc nappal később (akadálytalanul) hatalmukba kerítették Damaszkuszt, majd bejelentették Bassár el-Aszad elnök-diktátor 24 éves uralmának megdöntését. Napokkal később az ideiglenes kormány megalakulását is. Ennek ellenére Szíriában kaotikus a helyzet, amely újabb menekültáradatot idézhet elő, tovább növelve az otthonukat kényszerből elhagyók számát, amely 2024-ben már rekordméretűre, több mint 120 milliósra nőtt a Földön.

A Törökországból támogatott szíriai lázadók tíz nap alatt szerezték meg az ország nagy részét. Aszad az utolsó pillanatban (december 8-án) Oroszországba menekült, ahol családjával politikai menedékjogot kapott addigi rezsimjének támogatójától, Putyintól. (Oroszország mellett Irán volt a másik legfontosabb szövetségese.)

Az izraeli haderő (IDF) közben szétlőtte a szétszóródott szíriai kormányerők nagyobb támaszpontjainak, infrastruktúrájának, s hadigépezetének zömét. A közös határ mentén pedig szíriai területeket foglalt el.

LEFEJEZTÉK A VEZETÉST

Az ősz folyamán az izraeli légierő Libanont is támadta. Október 1-jén az IDF megkezdte „korlátozott, lokalizált és célzott földi rajtaütések” végrehajtását Dél-Libanonban a legerősebb helyi, de országszerte is nagy befolyással rendelkező iszlamista milícia, (terror)szervezet, a Hezbollah ellen. A hadművelet célja az Izrael biztonságát régóta fenyegető (Irán térségbeli fő szövetségeseként működő) Hezbollah visszaszorítása és infrastruktúrájának felszámolása volt.

Az összecsapások több mint ötven napig tartottak, majd november 27-én tűzszünet lépett életbe, amelynek értelmében az IDF távozik, s a Hezbollah is kivonja csapatait a térségből. 

Az iszlamista szervezet a legsúlyosabb csapást alighanem szeptember 27-én szenvedte el, amikor Libanonban életét vesztette a vezetője, Haszan Naszrallah, akinek halálát izraeli légitámadás okozta.

Izrael az elmúlt egy évben végzett a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin terrorszervezet több, magas rangú tisztségviselőjével is. A csoport politikai vezetője, Iszmáíl Hanije július 31-én Teheránban vesztette életét, egy merényletben, amelyet feltehetően Izrael szervezett meg, ám ezt nem ismerte el. Hivatali utódját, Jahja Szinvart (akit a zsidó állam a területe ellen 2023. október 7-én végrehajtott példátlan vérfürdővel járó terrortámadás megszervezésével vádolt), október 16-án érte utol a bosszú. IDF-katonák végeztek vele a Gázai övezetben.

TÖRTÉNELMI ÖSSZECSAPÁSOK

Iránt feldühítette, hogy az általa támogatott két szervezetet és vezetőit sorozatban súlyos csapások érték. Az évtizedek óta fortyogó iráni-izraeli ellenségeskedés már az idén tavasszal közvetlen légicsapásokig fajult. A két ország történelmében először.

Április 13-án mintegy 320 drónt, manőverező robotrepülőt és ballisztikus rakétát indítottak Irán területéről Izrael ellen, megtorlásul a szíriai fővárosban működő iráni nagykövetséget ért április 1-jei támadásra. A bevetett iráni harci eszközök többségét sikerült lelőni. Hat nappal később Izrael hivatalosan el nem ismert (kisebb) csapást hajtott végre drónokkal Irán ellen, minimális veszteségeket okozva.
Az adok-kapok ezután más eszközökkel folytatódott, közvetett módon. Egyik látványos fejezete volt az a szeptember 17-i összehangolt akció, amelynek során Libanonban szinte egy időben robbant fel (csipogóként is ismert) több ezer vezeték nélküli kommunikációs eszköz, legalább 12 személy halálát és mintegy 3500 sebesülését okozva. A Hezbollah emberei által használt, eredetileg személyek közötti szöveges üzenetek továbbítására szolgáló kütyükbe titokban beépített parányi pokolgépekkel elkövetett merényletsorozatot Libanonban izraeli agressziónak, Iránban terrorcselekménynek minősítették.

A viaskodás október 1-jén új fordulatot vett: Irán megint légitámadást hajtott végre Izrael ellen. Az akcióval Iszmáíl Hanije, Haszan Naszrallah és egyik tábornokának meggyilkolását torolta meg. Ezúttal 180 rakétát indított, amelyek többségét a védelem megsemmisítette. Bár Teherán figyelmeztette Izraelt, hogy ne lőjön vissza, a válasz nem maradt el. A zsidó állam légierőjének mintegy száz harci gépe október 26-án – 2000 kilométer repülés után – iráni katonai célpontokra sújtott le.

MINDENKINEK „BEFŰTÖTTEK” 

Csapásokból másutt sem volt hiány, főleg azokból, amelyeket a természet okozott. Rekordokat döntő bozót- és erdőtüzek, hőhullámok, esőzések, áradások, trópusi ciklonok, aszályok pusztítottak a bolygó különböző térségeiben. A vészhelyzeteket kiváltó okok között a szakértők rendszerint megemlítették a légkör felmelegedésével is összefüggésbe hozott klímaváltozást. A jelenség miatt a globális átlaghőmérséklet az idén már majdnem 1,6 Celsius-fokkal lépte túl az iparosodás, vagyis az 1850–1900 előtti szintet. A feljegyzések kezdete óta így ez az év bizonyult a legmelegebbnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: AP via Beta