HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mit tesz egészsége megőrzése érdekében?
Rendszeresen járok szűrővizsgálatokra – 9%
Igyekszem egészségesen táplálkozni – 16%
Odafigyelek a rendszeres testmozgásra – 9%
Tudatosan kerülöm a stresszhelyzeteket – 7%
Vitaminokat, táplálékkiegészítőket szedek – 24%
Panasz esetén azonnal orvoshoz fordulok – 11%
A jól bevált népi praktikák híve vagyok – 2%
Nem fordítok rá különösebb figyelmet – 22%
II. János Pál pápa még 1992-ben rendelte el, hogy február 11-e a betegek világnapja legyen. A pápa az ellene elkövetett merényletet követően egyre inkább megtapasztalta a betegség keresztjét, s különös együttérzéssel, a keresztény tanítás teljességének szellemében fordult a betegekhez. A megemlékezéssel az egyház háláját és elismerését kívánja kifejezni mindazoknak, akik életüket szentelték annak, hogy a betegekkel és a szenvedőkkel foglalkozzanak, írják a különböző egyházi hírportálok.
A tél a legjobb időszak arra, hogy a meglévő krónikus betegségeink mellett szót ejtsünk arról, hogy hogyan lehet könnyebben átvészelni egy-egy megfázást, illetve mit tehetünk annak érdekében, hogy könnyebben el tudjuk viselni a meglévő nyavalyáinkat. Ahogyan ember és ember, vagy tojás és tojás között is vannak eltérések, úgy beteg és beteg között is felfedezhetőek különbségek. Amikor tüneteinkkel felkeressük a kezelőorvosunkat, panaszaink felsorolását hajlamosak vagyunk azzal kezdeni, hogy nagyon betegek vagyunk. Az eltérő fájdalomküszöbünk sokszor arra ösztönöz bennünket, hogy a legapróbb megfázásra is úgy reagáljunk, mint a világ legveszélyesebb betegségére, még úgy is, hogy tudjuk, a rák, a leukémia vagy a szív- és érrendszeri betegségek a komolyabb kategóriákba tartoznak. És hogy mit tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében?
A rendszeres testmozgással, az egészséges táplálkozással, a megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztásával, a gyorséttermi kaják elkerülésével erősíthetjük az immunrendszerünket, illetve tehetünk azért, hogy elkerüljük az elhízást, mely számos betegség kialakulásáért, illetve – a kutatók véleménye alapján – minden huszadik halálesetért felel, mivel a túlsúlyosság az egész szervezetünket érinti, és szinte nincs is olyan szervünk, amelyre ne lenne káros hatással a felesleges zsír felhalmozódása. A legfontosabb az érrendszerre tett hatása, a vérünk ugyanis elzsírosodhat, az érrendszerünkben plakkok alakulhatnak ki, amelyek testünk bármely részében okozhatnak problémákat, sokszorosára növelve a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a szívelégtelenség, a szívinfarktus, a stroke, akárcsak a trombózis kockázatát is. A túlsúlyosak gyakran szenvednek fájdalmas mozgásszervi megbetegedésektől is, hiszen a tartósan nagyobb terhelés gyorsítja a porckopások, ízületi károsodások folyamatát is. Az elhízás összefüggésbe hozható a 2-es típusú cukorbetegséggel, a daganatos betegségek, a visszeresség, a reflux és az alvászavarok kialakulásával is, éppen ezért tenni kell azért, hogy az elhízás folyamatát megállítsuk. Bizonyára érezték már önök is, hogy túlsúly esetén, ha csak 5 kilogrammtól megszabadulnak, könnyebbé válik a mozgás, mintha megfiatalodnának, vagy mintha újra erőre kapnának a többi rá következő 5 kilogrammhoz. A szívnek és a májnak már néhány kilogramm is hatalmas könnyítés a hatékonyabban működés érdekében.
Valamennyien mindent megteszünk annak érdekében, hogy elkerüljük a felesleges stresszhelyzeteket, de a mai felgyorsult társadalomnak része lett a stressz, ami a frusztrációból ered. Egyfajta népbetegséggé vált a két fogalom, sőt a legtöbb pszichológus a stressz kialakulásáért a folyamatos frusztrációt tartja felelősnek. Aggódunk a máért, a holnapért, a gyermekeinkért, az idősebb családtagjainkért, s ezért idegesebbek, morcosabbak vagyunk a szokásosnál, sőt bizonyos esetekben olyanokkal is összerúgjuk a port, akivel nem kellene vagy nem akarnánk. Sokszor érezzük azt, hogy minél jobban kerüljük az ilyen helyzeteket, annál inkább beszippantanak bennünket. A kutatók véleménye szerint küzdhetünk a két érzés ellen, de a legjobb megoldásnak a folyamatos tréninget tartják. Mindig egy picit tovább kellene benne maradnunk az adott, frusztráló helyzetben, mert ez erősítheti a toleranciaszintünket. Az, hogy ez mennyire jó vagy járható út, már egy másik történet. Én a legtöbb esetben a sétát, a kerékpározást vagy a vásárlást választom, amikor azt érzem, hogy kezd tele lenni az a bizonyos puttony. Egy pár új cipő vagy egy csinos ruha bármit el tud feledtetni velem. A sok stresszből egyébként egyenes az út a magas vérnyomás, az emésztőszervi problémák felé, melynek szintén velejárói a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás – amennyiben az étkezést választjuk a felgyülemlett stressz levezetésére – és a stroke.
A mai orvostudomány a szűrővizsgálatok fontosságára hívja fel a figyelmet. Sokszor hallom azt az idősebb ismerőseimtől, hogy negyven év felett érdemes legalább évente egyszer elmenni egy vérvételre, mert a kezelőorvos már abból is láthatja, hogyha valami nincs rendben. Minden komolyabb betegségnek vannak rejtett tünetei, a testünk ugyanis rögtön felveszi a küzdelmet egyes kórképek ellen, de mi ezeket hajlamosak vagyunk elbagatellizálni. Elkönyveljük, hogy itt vagy amott fáj valami, kapar a torkunk, időről időre fáj a fejünk. Amennyiben ezek a panaszok sűrűn ismétlődnek, a legjobb felkeresni a kezelőorvosunkat. Ilyen esetben egy-két felesleges kör is többet ér a bizonytalanságnál. Legyen bármilyen tapasztalatunk is az egészségüggyel, meg kell jegyeznem, hogy az orvosok sem foglalkoznak gondolatolvasással, s ha mi nem jelezzük a számukra, hogy segítségre van szükségünk, illetve dr. Google-t okosabbnak hisszük a problémáink kezelésére, akkor nehezen várhatjuk el azt, hogy mindenen túl leszünk egy csettintéssel.
És igen, talán az egyik legnagyobb közhelyünk az, hogy a szűrővizsgálat életet menthet, de nem vitathatjuk az igazságtartalmát. A legtöbb rákos megbetegedés legyőzése ugyanis attól is függ, hogy melyik stádiumban, illetve mennyire korán veszik azt észre. Egy-egy csomót a bőrünk alatt gyorsan megtalálunk, a nyirokcsomóink megnagyobbodását is érezhetjük – rosszabb esetben láthatjuk is – és az ilyenek kivizsgálásával egy percet sem késlekedhetünk. A 40 év felett férfiak és a nők esetében is nagyon fontos az, hogy időről időre, legalább kétévente meglátogassák a nőgyógyászukat, az urológusukat, a kardiológusukat, a tüdőorvosukat, a bőrgyógyászukat vagy a belgyógyászukat a lehetséges szűrővizsgálatok miatt. Aki pedig a közeli családtagjai között már vesztett el valakit rákos megbetegedés miatt, az évente elmehet egy-egy szűrővizsgálatra.
Nagyon sokszor figyelmen kívül hagyjuk az orvosok javaslatait, és csak nagyon későn fordulunk szakemberhez segítségért. A lelkünk nyugalmáért fontos, hogy tegyünk az egészségünkért. Ha másért nem, legalább azért, hogy este nyugodtabban aludjunk.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Pixabay