2025. január 24., péntek

A csődbarát vezérigazgató

Nagy gondban lehet az utóbbi időben a Srbijagas vezérigazgatója, Dušan Bajatović. Ki akarják húzni alóla a bársonyszéket, pedig milyen kényelmes az a puhán bélelt ülőalkalmatosság, amiben öt évvel ezelőtt foglalhatott helyet. Ráadásul holmi kéretlenül jött revizorok kellemetlenkednek nála, s kutakodnának is, ha engedné, az általa vezetett cégben, abban a híres-neves közvállalatban, ami tavalyi eredményeivel messze megelőzött minden másikat az országban: egyik sem volt képes ugyanis akkora veszteséget „termelni”, mint a Srbijagas. A tavalyi mérlege a szerbiai gázszolgáltatónak 33 milliárd dináros, azaz mintegy 313 millió eurós veszteség volt. Ezt csinálja valaki utánuk! A Szerbiai Vasutak közvállalatnak, pedig ők sem rosszak ezen a téren, csak fele ekkora hiányt sikerült 2012-ben „megvalósítania”. És hogy mindez a rászakadt sok baj ne legyen elég, ráadásul az energiaügyi miniszter, Zorana Mihajlović – aki előtte a „revizorait ráuszította” – bejelentette, hogy szerkezetátalakítást hajtanak végre a Srbijagason belül, melynek során a gázellátás feladatkörének végzését egy külön cég formájában leválasztják a Srbijagasról. A gondoknak azonban még ezzel sincs vége. Egy hónapja sincs, hogy Vajdaságban ismét felütötte a fejét a szeparatizmus, a tartományi kormány elnöke holmi vajdasági nyilatkozatot akar elfogadtatni, és neki, mint a Szerbiai Szocialista Párt (SZSZP) tartományi bizottsága elnökének ezen a téren is helyt kell állnia.

Dušan Bajatovićot azonban kemény fából faragták, ő nem adja könnyen a bőrét. A bőrüléses foteljét sem. A joghurtforradalom II. nevű – joghurtmentes és forradalom nélküli – szabadtéri retro partyn április 12-én Bajatović olyan bőszen szónokolt a szerbség védelmében, ahogy azt csak a Mestertől tanulhatta el: előretolt mellel, fölemelt fejjel, előreszegezett, elszánt tekintettel, és mély, férfias hangon.

Az alma nem esik messze a fájától, a hatalomféltés sem a hatalomtól és a politikai kapcsolatoktól. Megmutatta ezt Dušan Bajatović is, aki kapcsolatait és meseszövő képességét mozgósítva a közvélemény előtt úgy állította be a köztük dúló párharcot, hogy az energiaügyi miniszter őt támadva valójában az oroszok ellen intéz támadást. A vád szerint Zorana Mihajlović még attól a galádságtól sem riad vissza, hogy fékezze a század legnagyobb orosz–szerb projektumának, a Déli Áramlatnak a megvalósulását.

A híresztelések nem maradtak visszhang nélkül. Ezt abból tudhatjuk biztosan, hogy Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója március végén azt nyilatkozta, valakik a szerb kormányban akadályozzák a Szerbia és Oroszország közötti gázszerződés gyakorlatra váltását. Kire másra gondolhatott, mint az energiaügyi miniszterre?

A kiszivárgott hírek alapján sejthettük, hogy a kulisszák mögött igazi háború folyik Zorana Mihajlović és Dušan Bajatović között. Április közepén nem véletlenül járhatta be a szerb médiát a hír, hogy Bajatović a vezérigazgatói állás mellett – például felügyelőbizottsági tagként – még számos felelősségteljes funkciót tölt be, aminek köszönhetően havonta kétmillió dinárt vihet haza.

Dušan Bajatović erre azt válaszolta, hogy csak a Srbijagastól származó fizetését tartja meg, a többit emberbaráti célokra fordítja. Micsoda szociális érzékenység! Bajatović szociális érzékenységét látszik alátámasztani az is, hogy vezetése alatt a szerbiai gázszolgáltató közvállalat csődbe jutott cégek fölvásárolójává vált, olyan vállalatok többségi tulajdonosává, amelyeknek semmi közük a közvállalat profiljához. Tönkrement csirkevágóhidat, műtrágyagyárat, ecetgyárat vett át a Srbijagas, tovább növelve ezzel amúgy is hatalmas veszteségeit.

Igazi emberbarát és csődbarát vezető jutott tehát 2008-ban a szerbiai gázszolgáltató élére, a szociális érzékenység mögött persze egészen más motivációk is meghúzódhattak, de ezt most ne firtassuk.

A havi jövedelemére visszatérve, csak azt ne gondoljuk, hogy Bajatović az egyetlen szerb politikus, aki pozíciójával visszaélve legális utakon is akkora jövedelemhez juthat, amiről a szerb átlagpolgár csak álmodozhat. A hírt időzítették, ez a politikai harc része volt. Ezután következett egy héttel ezelőtt a sajtónyilvánosság előtt lezajló nyílt összecsapás. Zorana Mihajlović bejelentette a Srbijagas átszervezési tervét, amire két nappal rá Dušan Bajatović azzal válaszolt, hogy csődbe akarják juttatni a közvállalatot.

Az állítólag még a kormánykoalíciót is megrengető, politikusok közötti harc kimenetelére nézve nincs különösebb jelentősége ezeknek a nyilatkozatoknak. A „háború” győzteséről a kulisszák mögött lefolytatott tárgyalások döntenek majd. Ebben az oroszok véleménye mindennél többet nyomhat a latban. A már állást foglaló Alekszej Miller a Gazprom vezérigazgatójaként például Oroszország egyik legbefolyásosabb embere. Tőle a szálak egyenesen Putyinhoz vezethetnek. A Srbijagas vezérigazgatója és az energiaügyi miniszter közötti harc éppen ezért lehet, hogy már holnap minden zaj nélkül véget ér, de az is lehet, hogy belebukik Dušan Bajatović, vagy Zorana Mihajlović.

Magyar ember Magyar Szót érdemel