2024. november 24., vasárnap

Úgy gondolták, nem kell adót fizetniük

A Szerbia Utai közvállalat, amelyik a többi között a térség legdrágább autóút-használati díjainak begyűjtésével is foglalkozik, 2008 óta nem fizet áruforgalmi adót az államnak. Mára, mint kiderült, 25 milliárd dinárra dagadt a vállalat adóssága, s talán minderre fény sem derül, ha a Köztársasági Adóhivatal nem szánja el magát arra, hogy mindenképp behajtsa ezt a tartozást – ennek az elhatározásnak a hátterében minden bizonnyal megtalálható az egyre soványabb költségvetés és annak módosítási terve is. Az ügy azonban nem olyan egyszerű, mint amilyennek első pillantásra tűnik: az adót a vállalat azért nem fizette, mert jogászai úgy vélik, nem tartozik az adókötelesek közé. Az adóhivatal, a pénzügyminisztérium és a független szakértők szerint azonban a kínált szolgáltatás után, azaz az autóút használatának megfizettetése után igenis ki kell fizetni az áruforgalmi adót. Milutin Mrkonjić közlekedésügyi miniszter leegyszerűsítette a problémát, amikor kijelentette: voltaképpen két ellentétes nézet áll egymással szemben, az egyik Mlađan Dinkić gazdasági- és pénzügyminiszteré, a másik pedig a közvállalati jogászé. Szerinte a megoldás abban rejlik, ha e két fél leül és megegyezésre jut a kérdés kapcsán.

Miután azonban nyilvánvaló lett, hogy a közvállalat adóköteles, függetlenül attól, hogy állami cégről van szó, s hogy ezáltal az állam „saját magának fizeti majd az adót”, ahogyan azt a Szerbia Útjai egyik megszólított jogásza kifejtette, felmerült az a kérdés is: vajon hogyan fordulhatott elő, hogy az elmúlt öt évben senkinek sem jutott eszébe az adóhivatalnál követelni a kifizetésre váró áfát. A hivatalnál azzal védekeztek, hogy a kormányváltást követően nem is tudtak a dologról, s csak most, a számlák részletes átfésülését követően bukkantak rá a hibára. Mint mondták: egyébként sem fizettethették volna ki az elmaradást, mert március 31-éig érvényben volt az a jogszabály, amelyik lehetővé tette a büntetőkamat eltörlését és az adósság törlesztésének átütemezését. Az Állami Számvevőszék egyébként már két évvel ezelőtt figyelmeztetett a törvényszegésre, arra, hogy a közvállalat nem fizeti az illetékeket.

A Szerbia Útjai adófizetési ügye jelenleg még megoldásra vár, és a legutóbb éppen Milutin Mrkonjić miniszter ajánlotta a helyzet rendezésének egy szerinte könnyen kivitelezhető modelljét: az államnak egyszerűen le kellene írnia a 25 milliárdos tartozást, s ezért cserébe a közvállalat július 1-jétől húsz százalékkal, vagyis az áfa értékével egyenlő arányban megemelné az autóút-használati díjakat, s ezzel megkezdené az adó rendszeres fizetését. Két probléma merül fel a javaslat kapcsán. Az egyik az, hogy ezáltal ismét közvetlenül a polgárok zsebéből oldanak meg egy több éve megoldatlannak számító problémát, a másik pedig az, hogy a tartozás rendezésének módja továbbra sem tisztázott, az adósság leírása pedig nehezen elképzelhető, hiszen meghiúsítaná a kormány pótköltségvetésben felvázolt terveit a váratlan, nagy kiadás miatt. A sajtó legfrissebb kormányközeli értesülései szerint arról máris megegyezés született, hogy elsejétől, azaz hétfőtől húsz százalékkal emelkedjenek meg a díjak, ezt a kormány következő ülésén mindenképp javasolni fogja Mrkonjić minisztériuma, mely előzőleg az útkarbantartó vállalatok vezetőivel és a szakszervezetekkel is egyeztetett a témáról. Nem tudni, hogy e legújabb drágítás garanciát jelent-e majd arra, hogy a vállalat elkezdje fizetni az áfát, mint ugyanis kiderült, az előző kormány is azért hagyta jóvá 2008-ban a díjak 18 százalékos növelését, hogy a vállalatnak ne legyenek többletkiadásai az adófizetés miatt. Mint tudjuk, mégsem vette kezdetét az áfa fizetése a következő években sem...

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás