2025. január 22., szerda

A Kiss Lajos Néprajzi Társaság tizenkét éve

Dr. Szőke Anna: „Sem magasság, sem mélység nem rettent” – Konferenciák 2013 és 2024 között

Izgalmas könyvet adott az olvasói kezébe Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság leköszönő elnöke, gazdag válogatásban mutatta be az általa vezetett tudományos társaság elmúlt 12 évének munkáját. Ahogyan ő maga fogalmazott Napló című beköszönő soraiban: „Kultúránk egy szeletkéje van ebben a 12 évben.” A nevezett periódusban, elnöksége idején évente tartottak tudományos konferenciát, rendszeresek voltak a néprajztudományban előttük járó jeles tudósokról szóló megemlékezések, jelen voltak a népélethez kötődő ünnepségeken, mint ahogyan nem maradtak el a pályatársak könyveinek bemutatói sem. Szőke Anna elnöksége alatt tíz tudományos kötetet jelentetett meg, amelyek a konferenciákon elhangzott előadásokat tartalmazzák.

A Hét Nap 2017. május 3-i számában megjelent „Büszke vagyok a néprajzi társaság munkájára” című, Szőke Annával készült interjúban az elnök asszony elmondta: „2013 márciusában új vezetőség került a Kiss Lajos Néprajzi Társaság (KLNT) élére. […]” A civil szervezet elnöke dr. Szőke Anna lett, aki nem is gondolta, mekkora kihívásokkal kell majd szembenéznie.” Három kiváló elnök – Dévavári Beszédes Valéria, Raffai Judit és Papp Árpád – után vette át a tisztséget. „Ez három olyan név, ami engem is kötelez.” Az elnök asszony megköszönte az iránta tanúsított bizalmat, majd hosszan beszélt a terveiről. Kiemelte: csak egy periódust szeretne eltölteni ezen a fontos tisztségen, a szervezés ugyanis rengeteg időt vesz el a tudományos munkájától. Hogy immár tizenkét éve vezeti a Kiss Lajos Néprajzi Társaságot, amely az ő vezetésével értékteremtő közösség lett, s mint ilyen, nagy nyeresége a magyarságnak. 

A Magyar Szó 2013. április 13-i számában Papp Imre „Álmodni sem mertem ekkora elismerésről!” című írásában beszámolt arról, hogy február 17-én érkezett a hír, Szőke Anna néprajztudóst, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnökét, a magyar néprajztudomány legrangosabb elismerésével, a Győrffy István Emlékéremmel tüntették ki. 2013. március 27-én Debrecenben az Emlékérem átadásakor felolvasott méltatásban elhangzott: „Szőke Anna pedagógus, etnográfus, a magyar kisebbségi kultúra és a délvidéki magyarság néprajzi kutatásának kiemelkedő személyisége. […] Könyvek, tanulmányok egész sora kapcsolódik nevéhez.

Kiterjedt és intenzív néprajzi kutatásokat végzett a Vajdaságban, jelentős eredményeket ért el a folklór hagyományok gyűjtése, a vallási néprajz és a társadalomnéprajz területén. Könyveiben és tanulmányaiban a délvidéki magyarság, azon belül pedig szülőfalujának, a számára egész életében otthont nyújtó településnek, Kishegyesnek állít tudományos értéket jelentő emléket. Olyan témakörökkel foglalkozik, amelyek meghatározóak a 20. század és napjaink történéseinek tükrében. A mindennapi élet létstratégiai, a gazdasági túlélés sajátos módjai, a kisebbségi fennmaradásért való küzdelem útjai, az emberi élethez kapcsolódó folklór hagyományok, a nemzeti identitás, az asszimiláció – valamennyi olyan kérdés, amely meghatározza a mindennapok társadalmát és kultúráját, az egyének, nemzeti és felekezeti közösségek egymás közötti kapcsolatát. Tudományos írásai szakmai szempontból igényesek és hitelesek, ezzel együtt élményszerűek, az azokat olvasók egyszerre válnak a múlt és a jelen történéseinek részeseivé, egyszerre kapnak képet kicsiben és nagyban az ország, a nemzet számos sorskérdéséről. Szőke Anna néprajzi munkássága révén jelentős mértékben járult hozzá a mai Szerbiában élő magyarság identitásának megőrzéséhez.” 

Ugyancsak a Magyar Szó 2018. október 16-i számában Lakatos János a Néprajzi Társaság munkájáról szóló beszámolójában Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács akkori elnöke kiemelte: a Kiss Lajos Néprajzi Társaság egy „meghatározó egyesület”, a néprajzi kutatások csúcsintézménye. Hozzátette: „Amikor dr. Szőke Anna vette át a társaság vezetését, egyesíteni tudta a fiatalabb és az idősebb, nagy tapasztalattal rendelkező kutatókat, és ez így együtt alkot kerek egészet.” Az első tudományos tanácskozásra Fiatal néprajzkutatók és kulturális antropológusok VII. konferenciája címmel 2013. augusztus 7-én került sor, ezt követte 2014. február 21–22. között a Kulturális értékeink a Kárpát-medencében című konferencia.

Az elnök asszony a „Sem magasság, sem mélység nem rettent” című kötet Napló című beköszöntőjében elmondta: 2017-ben a reformáció 500. évfordulójának ünnepén június 29-e és július 2-a között hasonló címmel Bajsán, Torontálvásárhelyen, Bácsfeketehegyen és Maradékon négynapos konferenciát tartottak, ami emlékezetes találkozója volt a népélet kutatóinak. Bácsfeketehegyen, a református templomban Orosz Attila, bácskai református esperes ezzel a címmel tartott egy mindenkit magával ragadó előadást. Ezen a konferencián olyan kiváló tudósok vettek részt, mint Dolinszky Gábor, Barna Gábor, Dévavári Beszédes Valéria, Besnyi Károly, Tóth Glemba Klára, Kónya Sándor, Szőke Anna, Raj Rozália, Silling István, Klamár Zoltán, Bárth János, Csorba Béla és sokan mások.

A Kiss Lajos Néprajzi Társaság és a Csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület 2019. szeptember 28–29-én Kálmány Lajos emlékkonferenciát rendezett Csókán. A Magyar Szó 2019. szeptember 30-i számában megjelent Az észak-bánáti néprajzi hagyaték nyomában című beszámolóban Szőke Anna elnök asszony elmondta: „A bánáti emberek mindig lenyűgöztek. Idestova tizenkilenc éve járom Bánátot, s nem titkolom, hogy itt valami más a levegő, szeretetet hoz magával a szél. Úgy éreztem, el kellett jönnünk ide, a csókaiak és a környékbeli emberek közé. Jó lenne, ha többször is találkoznánk, és több témát is feldolgozhatnánk erről a területről.” A konferencia résztvevői Fehér Viktor etnográfus vezetésével bejárták azokat a falvakat, melyekben a néhai pap tevékenykedett és gyűjtött. A kétnapos rendezvény Egyházaskéren ért véget, ahol megkoszorúzták a templomkertben lévő Kálmány Lajos-emléktáblát.

Emlékezetes volt a 2021. augusztus 21-i „baranyai koszorúzás” is, melynek során a Kiss Lajos Néprajzi Társaság tagjai Darázson, Csúzán és Vörösmarton koszorút helyeztek el „nemes lelkű tudósaink sírjára”. A „Sem magasság, sem mélység nem rettent” – Konferenciák 2013 és 2024 között című kötet gazdag betekintést nyújt a társaság munkájába.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Szőke Anna (Fotó: Lakatos János)