2024. augusztus 13., kedd

Pokémonok közt

Néhány főcím az utóbbi napokból: Pokémonozók próbálták megmenteni a lelőtt férfit – Pokémon Go közben akadt fel a kerítésre – Illegális határátlépésbe Pokémon Gózta magát két fiatal Amerikában – Az orosz állami tévé Pokémon Go-játékosnak vélt egy csapatnyi autópályán tüntetőt – A szarajevói nagykövetség figyelmeztet a Pokémon Go veszélyeire.

A virtuális figurák, a Pokémonok az okostelefonokba költöztek, és hihetetlen számú embert szólítanak az utcára, hogy azok elkapják őket. Az elmúlt két hétben Pokémon-láz söpör végig a világon. A korábban konzolokon futó, majd animációs sorozatként is ismertté vált játék az eredeti megjelenése után 20 évvel született újjá.

A Pokémon Go játék lényege nagyon egyszerű. A felhasználó az okostelefonja segítségével (eufóriában) járja körbe az utcákat, tereket, romokat, pusztákat és aknamezőket, hogy összegyűjtse a virtuális figurákat. Ilyenkor a telefonja kamerájának segítségével a kijelzőn a valós környezet – tárgyi világ jelenik meg – a program azonban Pokémonokat, imaginárius állatkákat is vetít erre a környezetre. Ahhoz, hogy az ingyenes alkalmazás működjön, a GPS-t be kell kapcsolni, és mobilinternet kapcsolattal kell rendelkezni. Azok persze, akik magasabb szintre gyorsabban akarnak lépni, ezt pénzért is megtehetik, a játékon belül vásárolni, fejleszteni is lehet, a többség azonban önerőből próbál boldogulni. Annak ellenére, hogy még kevesen fizetnek a sikerért, a Nintendo részvényeinek értéke nagyot ugrott.

Az alkalmazás attól ennyire izgalmas, hogy a kiterjesztett (augmentált) valóság technológiáját alkalmazza, vagyis a valós térbe valós időben plusz virtuális tartalmakat helyez, a megjelenő figurákkal pedig a felhasználó interakcióba tud lépni – a Pokémonok esetében el lehet kapni őket egy virtuális labda dobásával. A jelenség során kamera és GPS, illetve mozgásérzékelő, valamint képernyő segítségével virtuális tárgyakat vagyunk képesek valós időben megjeleníteni úgy, mintha a tárgyi világ részei lennének. Szinte elhisszük, hogy ott vannak. Az ilyen típusú alkalmazások segítségével a tárgyi világról szóló információk interaktívak lesznek és digitalizálódnak, ilyen módon tárolhatóvá és könnyebben hozzáférhetővé válnak, miközben a való világra információs rétegként rakódnak. Az augmentált valóság eszközfüggő. Az okostelefon, a film és a könyv környezetében is megjelent már, az áttörésre azonban egészen mostanáig kellett várni. A Pokémonok elhozták a kiterjesztett valóság sikerét.

A Pokémon Go játékot nagyon könnyű játszani, nincs bonyolult stratégiája. Nem kell túl sokat taktikázni, okoskodni. A sikere abban is keresendő, hogy felfedezővé válunk. Nemrég pár napra Budapestről Nagybecskerekre utaztunk a feleségemmel és gyerekeimmel (a jegyzetet is még ott írom), és a rokonokat, barátokat látogatva előtörtek az emlékek, hogy milyen öröm volt gyerekkorban az, amikor tojást fedeztem fel a fészekben, vagy érett gyümölcsöket a fán. Hasonló felfedezésben a jelen urbanizálódó környezetében az emberek többségének már nincs része. A mostani őrületet kiváltó játék tehát hasonló archetipikus ösztönön alapszik. Szinte beszippant minket a meglepetés, hogy a szobánkban, környezetünkben olyan mesebeli lényeket fedezünk fel, amelyek korábban nem voltak ott. És ezeket már mások is látják. A játék gyakran tömegpszichózist okoz, ahogy például egy koncert is, ahol egymást tiporják a nézők, hogy elsőként jussanak be a kapun. Parkokban játékosok tucatjait lehet látni, akik, amikor feltűnik egy ritka figura, azonnal nyomába erednek telefonjukat maguk előtt tartva. Talán csak idő kérdése, hogy a tárgyi világban a játékosok összeverekedjenek egymással, kié legyen a zsákmány.

Vannak már tiltott helyek is, ahol tilos Pokémont vadászni, ezek a Pokémon no Go zónák. Az arlingtoni nemzeti sírkertben vagy az amszterdami orvosközpontban például mostantól nem lehet virtuális figurákat keresni. Vagy ilyenek a boszniai aknamezők. Nem vicc, hogy a szarajevói magyar nagykövetség figyelmeztetést adott ki, hogy nem ajánlatos az aláaknázott területen virtuális figurákat keresni. Sokat változott a világ. Ott, ahol 20 éve véres harcok dúltak, most olyan turisták, akik az egészről mit sem tudnak, Pokémonokat vadásznak.

A Pokémon-jelenség az emberi ostobaságot és az új világrend természetét is a felszínre hozza. A német hadsereg például nemrég figyelmeztetést adott ki a biztonsági szolgálatának, miszerint pokémonozóknak álcázott ügynökök jelenhetnek meg a létesítményeikben. Komikus az egész. Valakit elkapnak, hogy állítása szerint virtuális figurák között kutat a páncélos laktanyában. Csak próbálom elképzelni ezt a jelenetet 25 évvel ezelőtt. Valaki bemászik egy katonai objektum udvarába egy kelet-európai országban, és ott egy fényképezésre is alkalmas eszközzel pásztáz körbe. Amikor az őrség – ha véletlenül még nem lőtte le – feltartóztatja, az illető mondja, kérem, én csak virtuális figurákat kerestem és eltévedtem, nem vettem észre a tilos bemenni jelet, a kerítést és a tilos fényképezni feliratot. És különben is, nagyon kiszáradtam, sőt, jogaim vannak. Az őrség ilyenkor hűtött üdítővel kínálja, és elnézést kér, hogy ráijesztett. Nehezen tudom elképzelni.

(A szerző médiakutató, a Zsigmond Király Egyetem tanszékvezető főiskola tanára)