2025. január 22., szerda
JEGYZET

Mire figyeljünk a vásárlás ünnepén?

Idén november 25-re esik a Black Friday, vagyis a fekete péntek, amely az Egyesült Államokból terjedt el, és mára már országunkban is meghonosodott. Ez a nagy akcióhullám világszerte emberek millióit hozza lázba. A globálissá vált „shopping ünnep” sokak számára az üzletekben zajló tolongást, hihetetlen leárazásokat és a karácsonyi bevásárlási idény kezdetét jelenti. Ilyenkor nem ritka, hogy az akcióban részt vevő üzletek akár 50–70%-os kedvezménnyel értékesítik a termékeiket nemcsak ezen a napon, hanem egész hétvégén, vagy akár a hónap végéig.

A kecsegtető ajánlatok, a figyelemfelkeltő plakátok és kiírások, a korlátozott ideig tartó ajánlatok sürgető természete erőteljesen felerősíti a polgárok vásárlási szándékait. A fogyasztók gyakran tapasztalnak egyfajta izgalmat vagy „vadászati” érzést, amikor akciós termékeket keresnek és megvásárolnak, függetlenül attól, hogy az adott termékre ténylegesen szükségük van-e vagy sem. Számos webshop alkalmaz olyan megoldásokat, amelyekkel az emberi psziché jellemzőit kihasználva befolyásolják a döntéseinket. „Már csak 5 darab elérhető.” „Még 22 ember nézi ezt a terméket.” Az ilyen és ehhez hasonló sürgetés láttán gyorsabban kattintunk a kiválasztott árura és hajlamosabbak vagyunk nem megalapozott, vagy akár kifejezetten hátrányos döntést hozni, például nem nézünk meg más termékeket, weboldalakat az árak összehasonlítása érdekében. Előfordulhat, hogy az igazán nagy akcióknak meghirdetett leárazások valójában közel sem tartalmaznak olyan mértékű kedvezményt, mint ami a hirdetésben szerepel. Nem ritka, hogy a kereskedők a portékáikat korábban felárazzák, aminek következtében a fekete pénteki akció napján odaírhatják az ár mellé, hogy 10–20–30, vagy akár 50 százalékos az engedmény. Érdemes felkészülnünk továbbá arra is, hogy olyan termékek is meghirdetésre kerülhetnek, amelyekből korlátozott darabszám áll rendelkezésre, így az akció megkezdését követő néhány órában vagy esetleg percben kifogyhat a raktárkészlet.

Ha nem vigyázunk tehát, könnyen a marketingtrükkök áldozatává válhatunk, ezért érthető, hogy a vásárlók jelentős része szkeptikus a kínált kedvezmények valódiságát illetően. A fenti trükköket egyszerűen kiszűrhetjük, amennyiben az akciók kezdete előtt folyamatosan ellenőrizzük a kiválasztott termék fogyasztói árát. Ugyanakkor nem árt szem előtt tartani az év többi napjára szervezett leárazásokat is, hiszen Black Fridaykor sem mindenhol kínálnak átlagon felüli árkedvezményeket a vásárlóknak. Sokan várnak inkább az idény végéig, hogy a boltokban még nagyobb kedvezményeket kínáljanak nekik.

Többen az online térben történő vásárlást preferálják, hogy elkerüljék az üzletekben tapasztalható tumultust, azonban itt is fontos az elővigyázatosság, hiszen sokan kihasználják ezt a napot, és hamis árleszállítással, vagy légből kapott oldal létrehozásával próbálják megtéveszteni a vevőket. Attól kezdve viszont, hogy elkezdünk árucikkek után böngészni a webshopokon vagy a közösségi piactereken, egészen a csomag megérkezéséig számos apróságra kell odafigyelnünk, hogy ne legyünk csalás vagy adathalászat áldozatai. Fogyasztóként tehát legyünk körültekintőek a weboldal kiválasztásánál is, az eddig ismeretlen, de a kiemelkedően kedvező ajánlatokat kínáló oldalakon talált eladó esetén is javasolt megbizonyosodni annak megbízhatóságáról. Érdemes előre készülni, hogy ne térítsenek el a jól megfogalmazott reklámüzenetek. Ez nemcsak a fekete péntekre vonatkozik, hanem minden egyes nagyobb beruházásunkra is. Mindenesetre, ha szemfülesek vagyunk, valóban rábukkanhatunk néhány jó ajánlatra, csak szánjunk egy kis időt arra, hogy körülnézzünk a nagyobb áruházakban, illetve kedvenc weboldalainkon, hiszen egy ilyen akcióhullám kivételes alkalmat nyújt arra, hogy a saját szükségleteinket kielégítő termékek mellett megszerezzük azt is, amire már régóta vágyunk.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele