2024. december 26., csütörtök

Figyeljünk, mire kattintunk!

Minden évben június 23-án tartják a spamellenes világnapot. A spam az egyik leggyakoribb probléma, amellyel a digitális világban találkozhatunk. Mit is jelent ez a szó? A spam minden olyan kéretlen, digitálisan érkező üzenet, amelyet tömegesen küldenek ki több tucat vagy százezer embernek. Általában e-mailben érkeznek hozzánk, de sms, telefonhívás formájában vagy a közösségi oldalakon is találkozhatunk velük.

Az online térben naponta rengeteg információval találkozhatunk, köztük reklámokkal, átverésekkel és adathalász trükkökkel is, így érdemes óvatosnak lennünk.

A spam nemcsak idegesítő, hanem veszélyes is lehet. Az ilyen levelek adathalász oldalakra csábíthatják a felhasználókat, hamis terméket forgalmazhatnak, kártékony vírusokat terjeszthetnek. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a kéretlen üzenetek kiszűrésére, és az ellenük való védekezés fontosságára.

A spammerek, vagyis azok, akik kéretlen üzeneteket küldenek ki, mindig új módszereket eszelnek ki abban bízva, hogy valaki rákattint a linkekre. Ezért vigyáznunk kell, hiszen könnyen adathalászat áldozatai lehetünk, vagy pénzügyi veszteség érhet minket.

Az adathalász e-mail a spamek egyik leggyakoribb típusa, lényege, hogy a kiberbűnözők egy valósnak látszó e-mail-címet készítenek. A csalók ismert szolgáltatók weboldalait lemásolva próbálnak a felhasználók bizalmába férkőzni, ellopni az adataikat.

Napjainkban a Föld teljes e-mail forgalmának több mit a felét teszi ki a spam. Naponta átlag mintegy 105 milliárd e-mailt küldenek és fogadnak a felhasználók a világon, ennek a forgalomnak körülbelül a fele kéretlen levél. Ha a spammerek csak a felhasználók 0,1 százalékát átverik, már nyereségesek.

Láthatjuk, hogy a spam elleni védekezés mennyire lényeges. Feltehetjük a kérdést, hogyan ismerjük fel a kéretlen tartalmat. Például ha kapunk egy e-mailt olyan cégtől vagy személytől, akivel soha nem léptünk kapcsolatba, akkor valószínűleg spamról van szó. Egy másik gyakori jellemzője, hogy tömegesen küldik őket. A spammerek gyakran egyszerre több ezer vagy akár több millió címre is elküldhetik ugyanazt az üzenetet. Az ilyen kéretlen levelek gyakran tartalmaznak olyan linkeket, amelyek káros szoftvereket telepíthetnek a gépünkre vagy ellopják az adatainkat.

Az internetes spam jelenséget érdemes komolyan vennünk, ha nem szeretnénk az adathalászok vagy a kiberbűnözők áldozatául esni. Az e-mail-címet megvédeni a spamekkel szemben nem egyszerű feladat, de néhány egyszerű lépéssel csökkenthetjük a kéretlen leveleket. Nagyon lényeges, hogy ne adjuk ki könnyen az e-mail-címünket. Kerüljük az olyan weboldalakat és fórumokat, amelyek kötelezővé teszik az e-mail-címünk megadását. Mi, felhasználók sokat tehetünk a spamek elleni védekezésben. Elsősorban érdemes óvatosnak lennünk minden olyan üzenettel kapcsolatban, ami kéretlenül érkezik, és ismeretlen forrásból származik. Ne kattintsunk gyanús linkekre és ne nyissuk meg ezeket az üzeneteket. Ezen kívül mindig használjunk erős jelszót az e-mail-fiókunkhoz. Ez segít megvédeni azt a feltöréstől és az adathalászattól. Érdemes beállítani egy jó spam-szűrőt is, szerencsére a legtöbb e-mail-szolgáltatás már kínál automatikus spam-szűrést, amely segít kiszűrni a kéretlen üzeneteket. 

A spamek nagy része tudatosan a címzett kihasználására törekszik, például nagy nyereséget ígérő befektetésekkel. Nagyrészben az a cél, hogy megpróbálják ellopni a banki vagy személyes adatainkat. A legtöbb esetben az illegális adathalászat a cél, de magasabb szinteken akár a cégek számítógépes rendszerébe is betörhetnek információ vagy vagyonszerzés céljából.

Az emberek jelentős része ugyan már megtanulta, hogy ne nyisson meg minden üzenetet, viszont mindig vannak olyanok, akiket be lehet csapni. Nem veszélytelen az internet, az átverések egyre népszerűbbek, a csalók egyre kifinomultabb módszerekkel próbálkoznak. Szakértők szerint az idősebb korosztály van kitéve a legnagyobb veszélynek. Fontos, hogy soha ne osszuk meg a személyes vagy a pénzügyi adatainkat. Tavaly világszerte több mint 230 millió személy esett áldozatul az internetes csalóknak.

A spamek számát tovább növelte a koronavírus-járvány. Kitörésekor az adathalászok azonnal felismerték, hogyan tudnak profitálni a válsághoz kapcsolódó bizonytalanságból és félelemből. A polgárokat elárasztották a vírus témájú spamek, és sokan hamis termékeket is kínáltak. A Gmail 2020-ban naponta 18 millió koronavírussal kapcsolatos álhírt és adathalász kísérletekkel teli levelet blokkolt.

Szakértők szerint a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap a jövőben a spam elterjedésében és fejlesztésében. Előfordulhat, hogy a spam kilép az e-mailek hatóköréből, és klónozott, látszólagos felhasználók ajánlják számunkra az árucikkeket és szolgáltatásokat. A spam tehát a technológiával együtt fejlődik.

A hazai sajtóban is sokszor olvashatunk különböző átverésekről. A Szerbiai Posta nevével már többször próbáltak visszaélni adathalászat céljából. A polgárokat hamis e-mail-üzeneteken keresztül arra kérték, hogy bizonyos összeget fizessenek ki egy fontos csomag kézbesítése miatt. Az üzenetek bankkártyán keresztül történő kifizetésekre utasították a gyanútlan polgárokat. Nemrég a bankoktól olyan üzenetek érkeztek, miszerint a polgárok sürgősen újítsák meg bankszámlájukat vagy kártyaadataikat. Ezek azonban rossz szándékú üzenetek, a bankok sosem kérik ügyfeleiktől, hogy ilyen módon adatokat közöljenek.

Az interneten böngészve legyünk óvatosak, és vigyázzunk, mire kattintunk!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)