2024. november 19., kedd

Hogyan legyünk igazi férfiak?

A nemzetközi nőnapról hosszú ideje minden év március 8-án megemlékezünk, viszont ennek párja, a viszonylag új keletű férfinap még közel sem szerezte meg azt az ismertséget és elismertséget, amit az előbbi. Egyelőre nem épült be a köztudatba, hogy november 19-e a nemzetközi férfinap, annak ellenére, hogy bizonyos országokban nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy ezen a napon felhívják a figyelmet azokra a problémákra, amelyekkel a férfiak szembesülnek.

A világunk folyamatosan változik, és ezzel párhuzamosan az emberek is változnak, mindenki új feladatokkal, új kihívásokkal szembesül, és mindenkinek folyamatosan újabbnál újabb elvárásoknak kell megfelelnie. Társadalmunk is folyamatosan újabb és újabb elvárásokat fogalmaz meg mind a nőkkel, mind a férfiakkal kapcsolatban. Egy nőtől például elvárjuk, hogy legyen jó háziasszony, jó anya, ugyanakkor ma már az is általános elvárás, hogy emellett a munka világában is legyen jelen, vállalkozzon, váljon üzletasszonnyá, politikussá. Mindennek komoly irodalma van, a médiában folyamatosan találkozunk olyan tartalmakkal, amik ennek különböző aspektusaival foglalkoznak. Viszont sokkal kevesebbet olvasunk azokról a kihívásokról, amikkel a férfiak szembesülnek.

Mi, férfiak két malomkő között őrlődünk, egyrészt elvárják tőlünk, hogy legyünk FÉRFIAK, így nagybetűvel, vagyis legyünk kemények, határozottak, merészek, és tartsuk a saját kezünkben a dolgokat, másrészt az is követelmény, hogy legyünk gyengédek, mutassuk ki az érzéseinket, merjünk sírni, legyünk toleránsak, kompromisszumra készek. A nőkkel szemben legyünk előzékenyek és udvariasak, de ne túlságosan, mert akkor megsérthetjük őket, sőt zaklatásnak vehetik azt, de hűvösek, érdektelenek se legyünk, ne viselkedjünk velük szemben úgy, mint ahogy egy férfival szemben tennénk, ne legyünk „bunkók”. Ilyenkor mondhatjuk azt, hogy a legjobb megtalálni az arany középutat, viszont azt senki sem tudja pontosan megfogalmazni, hogy ez az út pontosan hol is van, és milyen széles.

Talán ez a középút minden esetben máshol található, és minden esetben újra és újra meg kell találni, ehhez viszont olyan szuperképességekre van szükség, amivel, valljuk be, csak kevesen rendelkeznek.

Sokan visszasírják a „régi szép időket”, amikor a férfi férfi volt, a nő pedig nő. De valójában ez sem tud útmutatásul szolgálni a mindennapokban való helytállással kapcsolatban, hisz jobbik esetben ma már nem kell karddal a kezünkben csatába mennünk, nem kell szőrén megülnünk a lovat, sem ökörrel szántanunk, vályogot vetnünk, hogy saját kezünkkel építsük fel otthonunkat, sőt a világ megváltozásával már a barkácsoláshoz sem kell értenünk, sőt jobban tesszük, ha ezt a mesterekre bízzuk, akiknek tapasztalata van ebben. Autót nem javíthatunk, hisz az újabb gépjárművek olyan szaktudást és speciális felkészülést igényelnek, amivel csak az erre szakosodott személyek rendelkeznek, madárházat sem készítünk, mert a mindenféle weboldalakon már olyan olcsón vehetjük meg a különféle kialakítású madárházakat, aminél még a hozzávaló anyagok megvásárlása is drágább lenne. A villanyégőt még csak-csak kicseréljük, talán még a konnektorokat is, viszont a kisebb elektromos háztartási gépek megbütykölése ma már lehetetlen, ha tönkrement, eldobjuk és veszünk helyette egy újat. Mindennek az a következménye, hogy a férfiaknak máshogyan kell helyt állniuk, és ebbe annak is bele kell férnie, hogy a korábban nőinek titulált feladatokat lássunk el. Talán ma már nem beszélhetünk külön női és férfi szakmákról, külön női és férfi otthoni feladatokról, a szerepek is eltolódtak, és csak akkor működhetünk sikeresen a mindennapokban, ha el tudjuk fogadni (nők és férfiak egyaránt), hogy egy képlékeny terepen járunk.

A világnap egyik célja a fentiek mellett, hogy felhívja a figyelmet a férfiakat érintő egészségi problémákra. Ez megint olyan téma, amiről keveset beszélünk. Ha felvetődik, akkor általában az úgynevezett „férfinátha” kerül szóba, és általában vicces kontextusban. Ez a nap arra is lehetőséget nyújt, hogy ezen túlmutatóan is beszéljünk az egészségünkről, amire általánosságban elmondható, hogy nem fordítunk kellő figyelmet. Újabb két malomkő: egyrészt foglalkozz a tested egészségével – másrészt ne legyél beteg, mert az gyengének mutat, és az ugyebár nem férfias.

A fentiek az életünknek csak egy kis részére mutatnak rá, a téma ennél sokkal bonyolultabb, de fontos, hogy legalább ezen a napon foglalkozzunk vele.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay