2025. január 16., csütörtök
A WIKIPÉDIA NAPJA

A világ legnagyobb tudástára

Ki ne használta volna már a Wikipédiát? Ha egy filmről, híres személyről, történelmi eseményről szeretnénk többet megtudni, a Wikipédia segítségét vesszük igénybe. Nem csoda, hogy az interneten jelenleg ez az egyik leggyakrabban felkeresett weboldal. Előszeretettel használják a diákok, egyetemisták, munkavállalók, és minden kíváncsi személy.

Az internetes enciklopédiát 24 éve, 2001. január 15-én alapította Jimmy Wales és Larry Sanger. Az év végére már 20 ezer cikket tartalmazott 18 különböző nyelven. Ma már a világ egyik legnépszerűbb weboldala és információforrása. Több mint 300 nyelven érhető el, havonta pedig 4,5 milliárdan látogatják meg. A jövőben elérhetővé szeretnék tenni a fejlődő országok kevesebbet beszélt nyelvein is, hogy még többen használják.

De miért is olyan nagyszerű a Wikipédia? Először is azért, mert a világ legnagyobb tudástára, különféle témákról nyújt széleskörű tájékoztatást, történelemről, tudományról, technológiáról, híres személyekről. Az egyik legjelentősebb előnye, hogy mindenki számára ingyenesen elérhető, használata egyszerű, nincsenek rajta reklámok. Folyamatosan frissül, és új információkkal gazdagodik. A legfrissebb fejlemények már néhány órán belül megtalálhatók rajta. A cikkeket úgy írják, hogy az átlagember is viszonylag könnyen megértse.

Jómagam is gyakran használom a Wikipédiát, leginkább ha egy hírességről, filmről vagy egy történelmi eseményről szeretnék többet megtudni. A munkám során is nagy segítséget nyújt.

A Wikipédiát az évek alatt támadások és kritikák is érték. Egyesek szerint az online enciklopédia nem teljesen megbízható. Feltehetjük tehát a kérdést, hogy mennyire bízhatunk meg abban, amit a Wikipédián olvasunk.

A tudományos felmérések alapján a Wikipédia megbízható forrás, de mint minden más, természetesen nem tökéletes, vannak hibái. A Wikipédia egy nyílt forráskódú enciklopédia, ami azt jelenti, hogy bárki szerkesztheti az oldalt. Ezért előfordulhatnak tévedések, pontatlanságok. Azok a cikkek, amelyek szilárd hivatkozásokat tartalmaznak, általában megbízhatók. Nem árt azért kritikus szemmel olvasni a cikkeket. Sokan használják a Wikipédiát, azonban ritkán használják egyedüli információforrásként. A Wikipédia ugyanakkor sokat fejlődött az évek alatt, most már kevesebben vonják kétségbe a hitelességét, mint korábban. Fontos megemlíteni azt is, hogy a Wikipédián minden cikk tartalmaz egy listát a hivatkozásokról, amelyekkel tovább lehet ellenőrizni az információk pontosságát.

A Wikipédiát bárki szerkesztheti, tehát változtathat egy szócikk szövegén, vagy hozzáadhat új információkat. Ezek a változtatások egy ellenőrzési folyamaton mennek át. Kizárólag olyan szócikkek jelennek meg az oldalon, amelyek legalább két, egymástól független forrással vannak alátámasztva. Az ellenőrzéseket önkéntesen végzik a Wikipédia közösség tagjai. A felhasználók folyamatosan egymást ellenőrzik.

A legtöbb emberek által szerkesztett szócikk angol nyelvű, második helyen a német kiadás áll. A Wikipédia magyar nyelvű változata 2003. július 8-án indult el. Jelenleg csaknem 500 ezer szócikket tartalmaz. A magyar Wikipédia egy teljesen különálló projektum a külföldi változatoktól. Fontos megjegyezni, hogy azok a szócikkek, amelyek több nyelven megtalálhatók, nem egymás fordításai, hanem egymástól függetlenül léteznek.

Az utóbbi időszakban megjelentek hírek arról, hogy a mesterséges intelligencia (MI) térhódítása egyre nagyobb veszélyt jelent a szabadon szerkeszthető Wikipédiára. Az MI által létrehozott tartalmak ronthatják az enciklopédia minőségét. Rendkívül olcsón lehet tartalmakat tömeggyártani, ami a szabadon szerkeszthető Wikipédia esetében nehéz küzdelmet jelez előre a mesterséges intelligenciával szemben. 

A Wikipédia egyébként alapítása óta küzd a hamis bejegyzések ellen. Jelenleg több mint 200 ezer önkéntese van, akik gyorsan megszabadulnak a hamis információktól. A mesterséges intelligencia korában tehát egyre fontosabbá válik az emberi felügyelet. Minden szövegben szerepelnie kell egy másodlagos forrásnak, vagy olyan linkeknek, amelyek más weboldalakra vezetnek. Akkor lesz a baj, amikor az MI által létrehozott szövegek válnak hiteles forrássá.
Elmondhatjuk tehát, hogy a Wikipédia az információs kor egyik legjobb jelensége. A világ legnagyobb enciklopédiája, amely igyekszik naprakész tájékoztatást nyújtani. A jövőben még inkább eláraszt bennünket az információ. Ezért fontos, hogy a Wikipédia megbízható, objektív legyen, s olyan személyek szerkesszék, akik nagyra értékelik a tudást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay