2024. szeptember 1., vasárnap

A vihar, ami jön és elmegy…

A Nobel-díjas közgazdászok sem tudják pontosan megjósolni, hogy ami a világgazdaságban történik, az csak egy rövid ideig tartó piaci turbulencia, a korábban kezdődött válság egy rázósabb része, vagy éppen egy soha nem látott méretű, mindent elsöprő összeomlás kezdete. A kínai problémákra is eltérően tekintenek. Egyesek szerint most jön az, amit már régen emlegetnek, hogy a hatalmas ország által mesterségesen felfújt buborék kipukkan és válságba taszítja a világgazdaságot, mások szerint csak egy kis piaci korrekcióról, megint mások szerint a kínai vezetés rafinált és finomhangolású hadműveletéről van szó, amivel tulajdonképpen csak be akarja csempészni saját fizetőeszközét a nemzetközi tartalékvaluták közé. Abban is lehet igazság, amikor azt állítják, hogy a kínai adatok eddig is manipulálva voltak. Az elmúlt időszak szédületes kínai fejlődéséhez viszont nem fér kétség. Most az lehet az ottani vezetés dilemmája, hogy a jövőben bekeményítsen-e, szigorú tervgazdasági eszközökkel próbálja kiigazítani az aránytalanságokat, vagy éppen ellenkezőleg, radikális piaci liberalizációba kezdjen. Egyik és másik megoldásnak is vannak komoly buktatói, ahogyan egyik és másik megoldásnak is lehetnek komoly társadalmi hatásai is. Ebből a szempontból a történet most egy nagyon izgalmas szakaszához ért, az év végéig valószínűleg meglátszik már, hogy az események milyen irányt vesznek. Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED lépései is meghatározóak lesznek, ebben egészen biztosak lehetünk, ahogyan abban is, hogy amíg sokan kínai–amerikai valutaháborút, vagy a gazdasági dominanciáért zajló vetélkedést látnak a történésekben, a világ legnagyobb két gazdasága mára már annyira összefonódott, hogy lényegében egyiknek sem hozna sok jót a másik kudarca.

MI A VALÓSÁG?

Már megszoktuk, hogy a mostanihoz hasonló helyzetekben a dollár megerősödik. Most azonban nem ez történik. Nem beszélhetünk ugyan a gyengeségéről sem, de némileg meglepő, hogy az euró, de pl. a dinár és a forint is viszonylag stabil. Már olyan véleményeket is olvasni, hogy az euró az új menedék, a befektetők azért vesznek most eurót, mert a FED el fogja halasztani az eredetileg őszre tervezett kamatnövelést. Megint mások úgy vélik, a görög válság korántsem tekinthető megoldottnak, valamint az sem igaz, hogy Kínának valóban komolyak lennének a gondjai. A korábban már túlfűtött kínai gazdaságban viszont valószínűleg kódolva lehetett bizonyos fokú korrekció. Közben nem szabad bizonyos fogalmakat összekeverni: kipukkadt ugyan a tőzsdei lufi, de ettől még erős, és valószínűleg erős növekedési pályán is marad a kínai gazdaság.

A kínai gazdaság valós megítélése egyébként nyilván lehetetlen. A hatalmas ország, melynek csaknem másfél milliárd lakója van, gazdaságilag is nagyon sokszínű. A statisztikai adatok is több szempontból megbízhatatlanok, ezért akár tudományos módszerekkel is bármi bebizonyítható. Ha valaki számadatokkal és trendekkel alátámasztott fényes jövőt vizionál, az éppen olyan hihető lehet, mintha közelgő összeomlást olvasna ki a számadatokból. Kína esetében sosem szabad elfelejteni, hogy több évezredes kultúráról van szó. A hatalmas ország gazdasági felemelkedésére történelmi szükségszerűségként tekinthetünk. Másrészt szkeptikusak is lehetünk, hogy a szabadversenyes kapitalizmus és a kommunista diktatúra sajátos egyvelege meddig lehet még eredményes, és mivé fejlődhet az elkövetkező időszakban.

MI LESZ A DINÁRRAL?

Nem csak Amerikán, Kínán és Európán múlik azonban, hogy mi történik a világgazdasággal. India és Pakisztán között újabb fegyveres konfliktus történt a napokban, Brazília és Oroszország, valamint a többi feltörekvő pedig éppen gyengélkedik. A legtöbb elemzőt meglepte a Moody's hitelminősítő intézet, amikor a pénteken közzétett jelentésében csökkentette 2016-os világgazdasági növekedési előrejelzését. A húsz legnagyobb nemzetgazdaságra vonatkozó, a jövő évre kiadott átlagos növekedési előrejelzését az intézet 3,0-ról 2,8 százalékra csökkentette. Azért lepődtek meg rajta, mert a módosított előrejelzését alig tíz nappal a legfrissebb prognózisát követően adta ki. A Moody's viszont a legújabb fejleményekkel és az időközben elérhetővé vált friss gazdasági adatokkal magyarázta a növekedési kilátások felülbírálatát. Előrejelzésben a hitelminősítő visszafogta az Egyesült Államok és Kína GDP-növekedési előrejelzését, valamint recessziót vár Oroszországban és Brazíliában. Japán és Dél-Korea növekedési előrejelzését is visszavették.

A világgazdaságban tapasztalható bizonytalanság paradox módon ezúttal a dinárt erősíti. Emellett fizetőeszközünk stabilitásához valószínűleg az alacsony infláció és a lassú, de azért mégiscsak zajló gazdasági reformintézkedések is hozzájárulnak. A szakma továbbra is erősen megosztott abban a kérdésben, hogy milyen irányban kellene módosítani a monetáris politikát, valamint, hogy a fent vázolt események tükrében a dinár gyengülése vagy erősödése várható.