2024. november 25., hétfő

Jovana Jakšić

Régen elmúltak azok az idők, amikor a női teniszben a tizenévesek arattak. Manapság már elképzelhetetlen, hogy 14–16 éves lányok nem Grand Slam-tornát, hanem bármilyan WTA-versenyt megnyerjenek, s az is egészen ritka jelenség, ha a 20. születésnapjuk előtt nagy eredményt produkálnak. A hozzáértők ezt azzal magyarázzák, hogy az új erőnléti és egészségügyi módszerek alkalmazása nemcsak jelentősen meghosszabbítja a legjobbak pályafutását, hanem a test minden egyes meccs előtt rövidebb idő alatt épül fel, így napról napra és hétről hétre jól viseli a terhelést, amihez a nagyobb testi erő is hozzájárul. Valaha például Tracy Austin, Szeles Mónika, Jennifer Capriati és Martina Hingis jóval a nagykorúság előtt eredményes világsztárok voltak, ma viszont a legjobb százban csak öten, Elina Szvitlina, Madison Keys, Anna Schmiedlova, Belinda Benčić és Donna Vekić nem töltötték be a húszat, a 30-on felüliekből, ami egykor ritkaságnak számított, a százban 15-en vannak.

Ha mindezt figyelembe vesszük, úgy értékelhetünk, hogy a 20 évesek a női teniszben még fiatalnak számítanak, s feltörésük, miután kellő fizikai erőre tettek szert, csak ebben a korban kezdődhet meg. S ha ez valóban így igaz, akkor a szerb Jovana Jakšić kellő időben indult meg a női tenisz csúcsai felé. Bizonyos tekintetben haladása óriási léptűnek is nevezhető, hisz pályafutása csak harmadik WTA-tornáján már döntős volt, és csak nyolcadik meccsén már a serlegért játszhatott.

Jovana Jakšić 1993. szeptember 30-án született Belgrádban. Édesapja Aleksandar üzletember, édesanyja Danijela pedig fogorvos, s van egy Milan nevű középiskolás öccse. A tenisszel viszonylag későn, nyolcévesen ismerkedett meg, s négy évig labdázgatott, mire meccset játszott, amelyet saját bevallása szerint 6:0, 6:0-ra elveszített. Ekkor döntötte el, hogy komolyabbra veszi, a fővárosi Gemax klub tagja lett, első edzője pedig Dean Dermanov lett. Most Aleksandar Janković vezeti az edzéseit, akinek Danijela mama a jobbkeze. Első ifi tornáját 2008-ban, nem egész 15 évesen az ausztriai Bergheimban játszotta, és egyből a döntőig jutott, amelyben a teniszben ma már nem jegyzett magyar Király Pálmától kapott ki. Érdekes, hogy mérföldköveket jelentő esetekben többször is találkozott magyar anyanyelvű riválissal. Első profi tornáján, 2009-ben Prokupljeben a negyeddöntőben Németh Virágtól veszített, első profi tornagyőzelmét két évvel később szintén Prokupljeben Susányi Zsófia ellen szerezte, míg utolsó ifjúsági tornáján, 2011-ben Újvidéken, a döntőt a romániai Csöregi Ilkával vívta és veszítette el. Ifi korban Jovana 89:50-es győzelmi aránnyal a 13. helyig, 2011-ben pedig az ifi Roland Garroson a 2. fordulóig jutott. A felnőtt ranglistán 2011-ben tört be az ezer legjobb közé, amikor Prokuplje után a török Antaliában is nyert 10 ezres tornát. 2012-ben az indiai Mumbayban és ötször Antalijában volt bajnok, 2013-ban pedig újabb két antaliai elsőség után 25 ezres tornákon nyert Poza Ricában, Balikpapanban és Tarakanban. 14. ITF-serlegét az idén az arizonai Surpriseben szerezte meg. WTA-tornán tavaly Monterreyben rajtolt, amikor legyőzte az orosz Dusevinát, majd veszített Kirilenkótól. Azután veszített a kínai Gvanzsu 1. fordulójában, a folytatás és nagy áttörés, amely révén a ranglistán már a legjobb száz kapujában áll, a kedvenc Monterreyében következett.

Jovana vidám természetű, kedves mosolyú, közvetlen lány, aki a múlt vasárnapi döntő után azonnal kijelentette, hogy a siker nem kapatja el, és még szorgalmasabb lesz. Szeret olvasni és zenét hallgatni, anyanyelvén kívül pedig megérteti magát angolul, németül, olaszul és spanyolul is. Alapvonaljátékos, kedvenc pályaborítása a kemény, legjobb ütése pedig a tenyeres.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás