2024. július 17., szerda

Branko Ružić

Aleksandar Vučić kormányfő, a Szerb Haladó Párt elnökének és Ivica Dačić kormányfőhelyettes, a Szerbiai Szocialista Párt első emberének kapcsolatát az elmúlt két évben – amióta tart a kormánykoalíciós együttműködésük – kevés embernek sikerült annyira megingatnia, mint Branko Ružićnak, a szocialisták köztársasági parlamenti képviselőjének. Ružić nemrégiben a B92 Utisak nedelje (A hét benyomása) című tévéműsorában vendégeskedve nyíltan kritizálta a kormány döntéseit, és magát Vučićot: „Emlékeztetni szeretnék azokra az aktuális hatalmi politikusokra, akik nemcsak Miroslav Mišković, hanem egyéb más mágnások szlaváján is vendégeskedtek és ott üzleteltek; Nekem nem tűnik úgy, hogy egyes mágnások, nagykövetek, vagy médiumok és az ellenzék összeesküvést szőnének Vučić ellen; Nem szeretném beleártani magam a rendőrfőnökök leváltásába, ugyanakkor leváltásuk előtt néhány nappal még fizetésprémiumot kaptak azzal az indoklással, hogy kiemelkedően jól végzik a munkájukat; Ha már annyira jól teljesítettek, akkor a leváltott rendőrfőnökök feltehetőleg járulékos kárnak számítanak; Szerbiában egyedül Vujošević képezi az ellenzéket, és joga van arra, hogy kritizálja a hatalmat.”

Néhány nappal később Vučić kormányülésen közölte Dačićtyal: döntse el, hogy az SZSZP a hatalomhoz tartozik, vagy inkább ellenzékből kíván politizálni. A kormánynak egységesnek kell lennie, tűrhetetlen, hogy egyes tisztségviselők a kormány döntései ellen beszélnek, nyomatékosította Vučić. Dačić állítólag csak hallgatott, majd később újságíróknak nyilatkozva annyit mondott az ügy kapcsán, hogy az SZSZP álláspontja mindenki előtt ismeretes, és ha valamelyik párttag más véleményen van, akkor az személyes véleménynek számít, amiért mindenkinek saját magának kell felelnie.

A sajtó és az elemzők ebből, valamint a többi, nem hivatalos értesülésnek minősülő hírből azt a következtetést vonták le, hogy Dačić mindenáron szeretne megszabadulni Ružićtól, aki politikai szemszögből meggondolatlan nyilatkozataival nem először okoz fejtörést a pártelnöknek: idén év elején közölte, hogy a visszaélés miatt letartóztatott Dragan Đurić, a Partizan labdarúgóklub elnöke ártatlan. Vučić, aki akkor még kormányfőhelyettes volt, tajtékzott, és a nyilatkozatot úgy élte meg, mint a személyes vesszőparipája, a szervezett bűnözés ellen indított küzdelemre mért támadást. Ha Dačić valóban meg akar szabadulni a fegyelmezetlen ifjonctól, akkor erre a párt decemberre tervezett tisztújító közgyűlésén kerülhet sor.

Az elemzők szerint Ružić nyilatkozatai nem fiatalságával, vagy tapasztalatlanságával magyarázhatóak, hanem sokkal inkább azzal, hogy szeretné megpályázni a pártelnöki tisztséget. Dačić feltehetőleg nem erre a forgatókönyvre és nem ennek a funkciónak a vezetőcseréjére gondolt, amikor a rendkívüli parlamenti választásokat követően a párt fiatalítását helyezte kilátásba.

Annyi biztos, hogy a polgárok bizonyos körében biztosan növekedett Ružić tekintélye és népszerűsége, hiszen feltehetőleg sokan vannak azok, akik megunták a folyamatosan bólogató politikusokat. Persze az is evidens, hogy a mindenkori kormány stabilitásának vonatkozásában valóban nem előnyös, ha egy hatalmi politikus megkérdőjelezi a hivatalos döntéseket és állampolitikát.

Branko Ružić 1975-ben született Zimonyban. Gyermekkorát Ausztráliában töltötte, ahol édesapja diplomáciai szolgálatot teljesített. Belgrádban diplomázott a Politikai Tudományok Karán nemzetközi kapcsolatok szakirányon. A Fiatal Szocialisták elnöke volt. Az SZSZP Főbizottságának 2001 óta alelnöke. A Főbizottság Végrehajtó Bizottságának 2006 óta elnöke. 2001 óta folyamatosan parlamenti képviselő, a 2008 és 2012 közötti ciklusban ő állt az SZSZP frakciójának élén. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének öt éve tagja. A Partizan Labdarúgóklub igazgatóbizottságának egyik tagja. Nős, két gyermek édesapja.