Bab úr, Fekete Vipera, Gumiarc – akit pedig ezek a megnevezések rejtenek nem más, mint Rowan Atkinson, angol humorista, aki nemrég töltötte be a kerek hetvenet.
A humorban az angolok verhetetlenek, ha ehhez nem elég a Monty Python, gondoljunk csak Benny Hillre és persze Rowan Atkinsonra. Sokan elemezték, hogy miben rejlik az angol humor egyedisége, amely egyszerre kegyetlen, őszinte, abszurd és fekete. Konkrét válasz nincs, nem mindenki érti meg, de akit egyszer magával ragad, azt el nem engedi. Ugyanakkor a briteknél is megvannak az úgynevezett belső poénosok, akiknek a vicceit legfőképp a helyiek értik meg, és azok is, akik nem adva az angol humor sajátosságaiból, képesek megnevettetni az egész Földbolygót. Rowan Atkinsonra kétségkívül az utóbbi igaz, hiszen a legnépszerűbb sorozatát, a Mr. Beant több mint kétszázötven területi egységen sugározták, ami azért is nagy szám, mert a világon kevesebb mint kétszáz független ország létezik.
Rowan Atkinson 1955. január 6-án született Consettben, egy nagyjából huszonötezer főt számláló ipari településen. A szüleivel és két bátyjával családi farmon nőtt fel, villamosmérnöki szakon diplomázott, de vonzotta a humor és a színészet. Nagy hatás tett rá Peter Cook, Dudley Moore, később pedig a Monty Python.
Kezdetben rádióműsorokban tűnt fel, de elég gyorsan megtalálták a kamerák. Az ismeretséget a Not the Nine O’Clock News című sorozat hozta el a számára, amelyet 1979 és 1982 között vetítettek. Közben Richard Curtis forgatókönyvíróval egy új szérián dolgoztak, ami végül is meghozta a nagy áttörést. Ez volt a Fekete Vipera, a The Black Adder, amelyet a nyolcvanas években sugároztak. A sorozat egyfajta alternatív történelmet mutat be, a középkortól az első világháborúig, a kiindulópontot pedig az adja, hogy a bosworthi csatát nem Tudor Henrik, hanem III. Richárd nyeri meg. Remek színészgárda jött össze, Tony Robinson, Tim McInnerny, Stephen Fry, Miranda Richardson, Hugh Laurie – aki akkor még pályája hajnalán volt, később Dr. House-ként tett szert világhírnévre – és persze Rowan Atkinson, mint főszereplő, akire a Gumiarc becenév is ráragadt.
A nagy dobás pedig még csak ezután következett. A kilencvenes évekre Rowan Atkinson és Richard Curtis még nagyobb meglepetést tartogatott. Ez lett Mr. Bean, amellyel a világ új kedvencet, Anglia pedig új márkanevet kapott. Egyáltalán nem meglepő London utcáin Mr. Beannek öltözött embereket látni, akikkel fotózkodhatnak a turisták. A sorozat sokáig tartotta lázban a rajongókat, furcsa belegondolni, hogy csupán tizenöt rész készült belőle, nem számítva a játékfilmeket és az animációs verziót. Mr. Bean a földre pottyant ember, a színész elmondása szerint gyereklelkű, csintalan és esetlen. Ugyanakkor mindenre van megoldása, épp csak azok nem a legjobban sülnek el. Hű barátja egy játékmackó, amelyet gyakran úgy kezel, mintha élne. Autója is van, egy Mini, amely igencsak közkedvelt volt Angliában. Maga Rowan Atkinson is kötődik az autókhoz, még szinte gyerekként a házuk udvarában tanulta meg hajtani édesanyja Minijét. A későbbiekben az autók megszállottja lett, gyűjteménye is van belőlük. Mr. Bean autója a BMW múzeumába került és a maci is gyűjteményben végezte. A színész először egy mackómúzeumnak adományozta, ami egy idő után becsukott, és ekkor aukción, úgy tudni, csupán 180 fontért kelt el.
Mr. Bean sikere abban rejlik, hogy a karakter sajátosságai – kezdve az öltözékétől – nagyon precízen lettek kidolgozva. Fejtörést tulajdonképpen a neve okozott. Az első rész már lényegében elkészült mire nevet adtak neki. Egy ideig a Mr. White felé hajlottak. Azután sorra vették a zöldségféléket, és egy ideig leálltak a Mr. Cauliflowernál, azaz Karfiol úrnál. Végül mégis Mr. Bean, azaz Bab lett. Elvégre egy hagyományos angol reggelihez a bab is hozzátartozik. Mire pedig ezzel megvoltak, a keresztnevével már úgy látszik nem is bajlódtak, Mr. Beannek ugyanis nincs keresztneve. Sasszeműek vették észre, hogy az egyik jelenetben, amikor egy űrlapot tölt ki, a keresztnévnél Mistert ír.
Rowan Atkinson magánélete egészen más téma. Nem gondolja azt, hogy privát személyként is tudnia kellene megnevettetni másokat, ennek ellenére ismert az aranyköpéseiről. „Annyira vagy hasznos, mint a féllábú a seggberúgó versenyen” – állítólag ezt is ő mondta. Mint ahogyan azt is, hogy belefáradt Mr. Beant játszani, túl nagy felelősségnek érzi, stresszt és feszültséget okoz a számára.
Úgy tudni, kétszer nősült, az első feleségétől tíz évvel ezelőtt vált el, több mint húsz év házasság után, botrányt pedig azzal okozott, hogy az új felesége húsz évvel fiatalabb nála. Az első házasságából két gyermeke született, a másodikból egy. A kétezres években megpróbált betörni az amerikai filmpiacra. Ez nem igazán jött be neki, leszámítva néhány emlékezetes mellékszerepet. Az új évezredben főleg a Johnny English-sel ért el sikert, ami egy sajátos James Bond-paródia, de lett annyira népszerű, hogy három része készüljön. A legújabb dobása pedig egy sorozat, A férfi a méh ellen, amelynek várható a folytatása, amiben egy kisbabával hadakozik majd.