Srbija i Mađarska žele da rade zajedno za bolju budućnost dva naroda, naglasio je Jožef Zoltan Mađar, ambasador Mađarske u Beogradu, na prijemu u srpskoj kraljevskoj palati Beli dvor u Beogradu povodom revolucije i borbe za slobodu 1956. godine. On je istakao da je tokom poslednjih šest meseci, od kada je u diplomatskoj misiji u Srbiji, uspostavio mnoge kontakte u cilju daljeg jačanja ionako odličnih srpsko-mađarskih odnosa sa sadašnjim i budućim prijateljima.
Diplomatska predstavništva više zemalja, nekoliko ministara, političkih lidera, crkvenih predstavnika i predstavnika vojnog rukovodstva prihvatili su u četvrtak uveče poziv Zoltana Mađara Jožefa i njegove supruge Laure Mađar. Ambasador je pred više stotina zvanica održao prigodni govor u kome je istakao da su mađarska revolucija i borba za slobodu 1956. godine najjači izraz otpora ugnjetavanju od strane evropskih sistema moći i komunističke ideologije posle drugog svetskog rata. Iako je Zapad u to vreme saosećao sa borbom za slobodu i nezavisnu i demokratsku domovinu, to nije pomoglo u borbi protiv Crvene armije. Nakon nacističke okupacije i prividnog sovjetskog oslobođenja 1956. godine, Budimpešta je ponovo ležala u ruševinama. Mnogi Mađari su bili primorani da napuste svoje domove. U novembru 1956. godine tadašnja Jugoslavija je dala azil za 19.581 političkoj izbeglici.
Teško je zaboraviti komunistički režim koji je trajao 33 godine, pa je još važnije setiti se žrtava koje su podnete u borbi za nezavisnost, suverenitet i demokratiju, naglasio je ambasador. Na tome se zasniva mađarsko judeo-hrišćansko civilizacijsko nasleđe i mir.
Ambasador se dotakao strahota u svetu, da je mir ponovo u opasnosti. On je naglasio da je tokom ruske agresije na Ukrajinu, kao i brutalnih raketnih napada i terorističkih ubistava počinjenih nad jevrejskim narodom, kao i kada se odlaže ostvarivanje prava na samoupravu opština kosovskih Srba, potreba za solidarnošću je možda i veća nego u bilo koje prethodno vreme.
Jožef Zoltan Mađar je ukazao na to, da se Mađarska i Srbija drže zajedno kao dobri susedi i prijateljski narodi u teškim vremenima. On je rekao da je 2014. godine postignuto pomirenje između dve zemlje uz pomoć mađarske i srpske nacionalne manjine koje žive u ove dve zemlje. Posebno je istakao ulogu Saveza vojvođanskih Mađara u obezbeđivanju uspešne saradnje vlada dveju zemalja i da je postao njihov interes da deluju za zajedničku budućnost ova dva naroda. Danas je saradnja odlična, a osnovan je i Savet za stratešku saradnju Mađarske i Srbije. Srbija i Mađarska postale su jedna drugoj najvažniji partneri u oblasti energetike. U prometu od 6 milijardi evra, struja je postala najvažniji proizvod, a početkom oktobra počela je sa radom i zajednička mađarsko-srpska kompanija za prirodni gas. Grade se naftovod i visokonaponski dalekovod, a u toku su infrastrukturna ulaganja između dveju zemalja, kao i modernizacija graničnog prelaza. On je istakao da se nastavlja izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta, a uskoro će početi i prevoz putnika na pruzi Subotica–Segedin. On je naglasio da postoji mnogo projekata kojima bi želeli da stvore vezu između dve zemlje, a time i Evrope i Balkana.
On je rekao da Mađarska snažno podržava evropske integracije Srbije i zemalja Zapadnog Balkana i istakao da Evropa sa Srbijom može biti samo jača.
On je podigao čašu za prijateljstvo Mađarske i Srbije i dobrobit naroda ove dve zemlje i pozdravio prisutne.
Na prijemu su prisutni mogli da prate šokantne scene revolucije iz 1956. godine, kao i potonjeg arhitektonskog preporoda Budimpešte.
Nyitókép: Ambasador Mađarske Jožef Zoltan Mađar je svoj govor ovim povodom održao pred stotinama gostiju (Foto: Andraš Otoš)