2025. január 22., szerda

Oni su budući mađarski intelektualci

U prvom krugu konkursa, 272 novih studenata prve godine univerziteta i visokih škola i 75 stipendista demonstratora je steklo pravo na stipendiranje

Našem novinskom članku pripada i FOTO-GALERIJA.

Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, uz podršku vlade Mađarske, državnog sekretarijata za nacionalnu politiku kabineta premijera Mađarske, i u saradnji sa Fondacijom „Betlen Gabor”, objavio je ove godine po 14. put konkurs za stipendiranje, čiji je cilj da podstakne vojvođansku mađarsku omladinu da nastavi školovanje u domovini, jer su ključ opstanka naše zajednice obrazovani, intelektualci posvećeni znanju, nauci i kulturi. Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata i demonstratora održano je danas u svečanoj sali Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici. Govor su održali dr Valeria Pinter Krekić, dekan fakulteta, Ištvan Šarkezi, predsednik izvršnog odbora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, kao i dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara.

Dr Balint Pastor pozdravlja prisutne (fotografija Edvarda Molnara)

Dr Balint Pastor pozdravlja prisutne (fotografija Edvarda Molnara)

Prvi krug konkursa za studente bio je otvoren od 15. jula do 16. septembra na zvaničnom sajtu nacionalnog saveta. Pristiglo je ukupno 281 prijava, a stipendiju je dobilo 272 studenta. Stipendisti su iz 60 naselja 27 opština. U ovom krugu je veliki broj uspešno prijavljenih iz Subotice, Bečeja i Temerina, ali jedan ili nekoliko mladih se uspešno prijavilo iz naselja Drljan, Verbica, Majdan, Dobričevo, kao i Vršac. Oni koji su uspešno konkurisali studiraju na nekom 16 fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

U istaknutom broju su se prijavili sa Visoke tehničke škole iz Subotice. Po prvi put tu su i stipendisti mađarskog govornog područja sa Visoke strukovne vaspitačke i medicinske škole u Vršcu, kao i Visoke škole strukovnih studija za vaspitače i poslovne informatičare – Sirmijum iz Sremske Mitrovice. Štaviše, zahvaljujući sve popularnijem programu stipendiranja koji podstiče obrazovanje studenata prava, povećan je i broj studenata koji biraju pravo. Prijava za demonstratorsku stipendiju bila je otvorena između 15. jula i 16. septembra. U kancelariju nacionalnog saveta primljeno je ukupno 135 prijava, 75 studenata je dobilo stipendiju za demonstratore. Najveći broj studenata za stipendiju za demonstratore prijavilo se sa Visoke tehničke škole iz Subotice, Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku, novosadskog Fakulteta za tehničke nauke, kao i Ekonomskog fakulteta i Medicinskog fakulteta. Demonstratori i studenti prve godine već su stupili u kontakt jedni sa drugima za pomoć pri snalaženju na određenom fakultetu, kao i samom okruženju.

Nastavnici koji su dobili priznanje sa Arpadom Fremondom, predsednikom nacionalnog saveta (fotografija Edvarda Molnara)

Nastavnici koji su dobili priznanje sa Arpadom Fremondom, predsednikom nacionalnog saveta (fotografija Edvarda Molnara)

Među svečanim govorima, okupljeni su prvo mogli čuti pozdravni govor dr Valerije Pinter Krekić, dekana fakulteta. Ona je rekla da im je čast što je nacionalni savet odabrao njihovu ustanovu za mesto održavanja ovog prestižnog događaja.

Kako je navela, ovo je svečana prilika za sve nas, jer nas ispunjava radošću što su mladi izabrali visokoškolske ustanove u svojoj zemlji i tako odlučili da ostanu u domovini. Mladima je poželeo da tokom studija ostanu uporni, posvećeni i dosledni. A kada dođu do tačke u kojoj bi mogli odustati, nek se podsete: neko drugi bi ovo smatrao prilikom.

U nastavku svečanog programa svoj svečani govor održao je i Ištvan Šarkezi, predsednik izvršnog odbora nacionalnog saveta. Naglasio je da jedan od najvažnijih ciljeva strategije razvoja obrazovanja nacionalnog saveta za 2024–2029. godinu je usvajanje sposobnosti prilagođavanja mladih Mađara u Vojvodini kroz sticanje veština neophodnih za celoživotno učenje.

– Stipendija i program stipendiranja igraju ozbiljnu i važnu ulogu u podsticanju za ostanak u zemlji, za studiranje u domovini, kao i u negovanju konkurentne mađarske inteligencije. Program stipendiranja studenata obuhvata nekoliko elemenata koji čine osnovu komkursa za stipendiranje koje se objavljuju svake godine. To uključuje pripremni program za upis, posete univerzitetu, roditeljske sastanke, izdavanje informativne brošure o visokom obrazovanju, organizovanje informativnih poseta i kurseve srpskog jezika. Zaključivanjem ugovora o stipendiranju, nacionalni savet želi da pomogne finansijski i obezbeđivanjem kontakata za pomoć. Ovim putem želimo da se zahvalimo mladim ljudima na hrabrosti i da ih podstreknemo na hrabrost da izaberu univerzitet u Srbiji, prihvatajući da se prepreke moraju prevazići u sredini koja govori srpski ili ne govori u potpunosti mađarski, rekao je Ištvan Šarkezi, a zatim je u ime nacionalnog saveta studentima poželeo uspeh u studiranju.

Prisutne je pozdravio i dr Balint Pastor, predsednika Saveza vojvođanskih Mađara. On je, pre svega, čestitao stipendistima na odluci da se upišu na akademske studije, kao i na odluci da svoje školovanje nastave u Vojvodini, čime su u velikoj meri doprineli ostvarivanju ciljeva, a to su dugoročni opstanak i razvoj mađarske zajednice u Vojvodini, i da ona ima intelektualni sloj koji će u predstoječim decenijama ovoj zajednici moći da daje advokate, lekare, inženjere, kao i praktičare drugih profesija.

– Ova zajednica će opstati i razvijati se samo ako su praktičari svih ovih profesija dostupni i ljudi mogu da im se obrate na svom maternjem jeziku. Sve što činimo radimo u interesu obezbeđivanja budućnosti zajednice. Za ovo je potrebno da se što više mađarske dece rađa u Vojvodini, a da oni koji su već rođeni kao Mađari ostanu ovde i završe osnovnu i srednju školu na mađarskom jeziku, nauče srpski jezik i završe studije na nekom od fakulteta vojvođanskih univerziteta ili visokih škola, napomenuo je dr Balint Pastor.

Svečani program su svojim pesmama ulepšali Lucia Hodi i Antonio Konc, učenici odseka za džez pevanje Muzičke škole u Subotici.

U nastavku događaja, nastavnici dr Laslo Šereš, Emeše Salma i Robert Šefer dobili su priznanja za davanje podrške učenicima i studentima.

Događaj su svojim prisustvom uveličali Andrea Juhas-Deme, prvi konzul Generalnog konzulata Mađarske u Subotici, Anamarija Viček, poslanica u EP Fides-KDNP-a iz Vojvodine, članica frakcije Patriota u EP, Balint Juhas, predsednik pokrajinske skupštine i izvršnog odbora Saveza vojvođanskih Mađara, Robert Otot, potpredsednik pokrajinske vlade, pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, dr Ferenc Bagi, pomoćnik sekretara pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, članovi narodne skupštine i pokrajinske poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara, pomoćnici sekretara, podsekretari, članovi saveta SVM-a, Čila Goli, zamenica gradonačelnika grada Subotice, kao i predsednici i potpredsednici skupština opština vojvođanskih lokalnih samouprava, predstavnici visokoškolskih i obrazovnih ustanova. Događaju su prisustvovali i Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, Žofija Rigo Pal, potpredsednica Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, kao i drugi zvaničnici nacionalnog saveta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: (fotografija Edvarda Molnara)