2024. november 23., szombat

A nagyothallásról

„Ott ül bent egy törpe, és szorítja a tenyerét a fülemre...”

 A nagyothallás főként az idősebb korosztály képviselőit érinti, de egyre gyakoribb jelenség, hogy fiataloknál is jelentkeznek a tünetei, mivel a fülhallgatón történő, túl hangos zenehallgatás halláskárosodást okoz. Dr. Kucserka Mihályt, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház fül-orr-gégész szakorvosát kérdeztük a betegségről.
Melyek a halláskárosodás leggyakoribb tünetei?

– Tompaság érzése egyik vagy mindkét fülben. Ha hirtelen következik be a halláscsökkenés, igen zavaró lehet, ha fokozatosan, akkor a beteg hozzászokik valamilyen módon. Tünet  a romló beszédértés: újra és újra rákérdeznek a beszélgetőtársra. Ez főleg nagyobb társaságban kifejezett, így kialakulhat a társalgás kerülése, de a telefon, televízió használatának kerülése is, mert csak intenzív hangosítással tudja a beteg használni, miáltal zavarja környezetét, és ez állandó konfliktusforrása válik a családban – mondja dr. Kucserka.
n Milyen okok húzodhatnak meg a nagyothallás mögött?
A fülzsír miatti elzáródás a hallójáratban az egyik leggyakoribb oka a nagyothallásnak. Ez fülmosással vagy egyéb művelettel helyreállítható. A hallójárat tisztasága viszonylag könnyen elérhető. A hallójáratban, középfülben gyakran fordulnak elő fertőzések. Általában fürdéskor vagy fülpiszkálók gyakori és helytelen használata által alakulnak ki a hallójáratban, míg a középfül fertőzése leggyakrabban a hallókürtön keresztül történik (messzemenően a legtöbbször a pici gyermekeknél). Öröklött betegségek, ritkábban a középfül rendellenességei, a belsőfül vagy egyéb idegrendszerbeli elváltozások is előidézhetik a nagyothallást, a gyógyszerek mellékhatása (antibiotikumok), de zajártalom (zene, munkahely) is.
Melyek a rizikófaktorok?
– Elsősorban az életkor, mert az évek múlásával a fül képletei rugalmatlanokká vállnak.
A zaj szerepe igen nagy a modern világban, mert állandó és egyre fokozódó zajterhelésben élünk (a WC lehúzása: 79 dB; elektromos fűnyíró: 73 dB; porszívó: 70–80 dB stb.). Munkahelyen 87 dB feletti zaj esetén csak egyéni védőeszköz használatával dolgozhatnánk. Tudjuk, a gyakorlatban ez nem így van. Manapság megkerülhetetlen, főleg fiatalokat érintő oka a nagyothallás kialakulásának a zenehallgatás. Az intenzitás, a rendszeresség, a fülhallgatón történő zenehallgatás egyenesen arányos az előidézett zajártalommal. Hangsúlyozni kell, hogy valójában nincs „jó” fülhallgató. Az egyszerűbbek nem csillapítják a környezeti zajt, ezért a zenét hangosítani kell, hogy túlharsogja, s ebben rejlik káros hatása. A drágább fülhallgatók (500 euró felett) kiszűrik ugyan a környezeti zajhatást, eliminálják „maszkoló” hatását, így a hallócsiga csak a megszólaltatott zene frekvenciáján reagál, ezáltal sérülékenyebb.
Az öröklődés 0,02 ezrelék körüli. Nagyon fontos a minél korábbi felismerés a beszéd kialakulása miatt, ezért ma az újszülütteknél objektív hallásvizsgálatot (otoakusztikus emissziót),  illetve  6 hónapos korban szűrővizsgálatot végzünk.
Gyógyszerfogyasztás (Streptomycin, Gentamycin stb) is kiválthatja, bizonyos fertőző betegségek, kanyaró, agyhártyagyulladás, mumpsz idegi típusú kiesést okozhat.
 A nagyothallás kezeléséről mit kell tudnunk?
– A fül higiéniája elsődleges. Ajánlott cseppek, sprayek használata, fontos a fülpiszkálás kerülése, különösen, ami a belső, csontos, hallójárati részt illeti.
A fertőzések gyógyítása, valamint a zajártalom elleni védekezés is a nagyothhallás kezeléséhez tartozik.
Sok esetben elkerülhetetlen a hallókészülék viselése.
– Ma már szinte minden típusú halláskárosodás kompenzálható megfelelő hallókészülékkel. A hallókészülék leegyszerűsítve  mindig egy mikrofon, ami felveszi a hangot, erősítő és hangszóró, amely leadja a felerősített hangot. Egyik sem képes ezt minden tartományban megfelelően elvégezni, ezért a jó készülék kiválasztása, beállítása, a hallásrehabilitáció elvégzése nagy szakértelmet, türelmet igényel. Ha nem megfelelő hallókészüléket (vagy piaci „ univerzális” készüléket) használ a beteg, nagy valószínűséggel további, gyorsabb hallásvesztés fog bekövetkezni. A mai hallókészülékek már sokszor a hallójáratban is elférnek, tehát kívülről egyáltalán nem láthatóak, áruktól függően különböző pluszfunkciókra képesek (káros zajnál automatikusan „lehalkulnak”, telefonáláskor új üzemmódra kapcsolnak stb.) Létezik csigaimplantátum (cochlearis implantátum), melynél a mikrofon a fül mögött helyezkedik el, a vevőkészülék a fejbőr alatt van vezeték segítségével összekötve a hallócsigával, ahonnan a hallóideg szálain az inger az agyba jut el. A műtét és a beépítés is igen bonyolult eljárás (az újvidéki orr-fül-gégészeti klinika orvosai már évek óta sikeresen végzik ezt a fajta beavatkozást), de az utána következő, hosszú ideig tartó, több szakember részvételét igénylő hallásrehabilitáció ugyanilyen fontos része a projektumnak, hiszen minden hangra meg kell tanítani a beteget (az A hangot, a madárcsicsergést, vagy hogy miként hallhatja az esőt stb.).
– Vigyázzunk hallásunkra, mert ahogy egyik heveny hallássérült betegem mondta: nem olyan a hallásvesztés, hogy elveszett valami, hát nincs, hanem mint érzékletesen kifejezte: „Ott ül bent egy törpe, és szorítja a tenyerét a fülemre” – zárta beszélgetésünket dr. Kucserka Mihály.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás