2024. szeptember 2., hétfő

Gyerekek és az alkohol

Sajnos sokan nem is tudják, milyen súlyos veszélyekkel, következményekkel jár a szeszes italok fogyasztása az emberi szervezetre mind a felnőttek, mind pedig a fiatalok körében. Szinte nem múlik el hétvége olyan tragikus hír nélkül, amely szerint az alkohol és más pszichoaktív szerek fogyasztása okozott végzetes balesetet.

Veszélyben a gyermekek is

Bizonyos negatív élmények, események bekövetkezése veszélybe sodorhatja a gyereket (válás, családi, iskolai, egészségügyi problémák), így azok az alkoholfogyasztásba menekülhetnek. Ilyen helyzetben meg kell velük értetni, hogy ha nem úgy alakulnak az élet dolgai, ahogy szeretnék, akkor sem az ital a megoldás, és hatására még csak rosszabbra fordul a helyzet.

Azok a gyerekek, akik eleve problémásak (önkontroll hiánya, önértékelési zavar), sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve, és viszonylag hamarabb kerülnek az alkohol vagy a drog befolyása alá. Nem hisznek abban, hogy más úton is kezelhetik a problémáikat, szorongásaikat, hogy szerek nélkül is jobban érezhetnék magukat.

Ha nincs meg a családdal a megfelelő kapcsolat, vagy más probléma miatt kiszakadva érzik magukat a gyerekek a társadalomból, akkor szintén fennáll az alkoholizmus veszélye. Ezek a fiatalok nem hisznek és nem bíznak önmagukban, ezért külső segítségre van szükségük.

Idejében fel kell ismerni a baj előjeleit

A szülői erőfeszítések ellenére megeshet, hogy a gyerek mégis kipróbálja az alkoholt. Hogyan lehet erről megbizonyosodni, melyek a figyelmeztető jelek?

 Alkoholszag, rosszullétek, gyengeség

 Hirtelen viselkedésbeli, hangulati változás, ápolatlanság, étvágytalanság

 Iskolához való rossz hozzáállás, jegyek romlása, érdektelenség a sport és egyéb elfoglaltságok iránt

 Fegyelmezési problémák

 Elzárkózás a család és barátok elől, titkolózás

 Új, kevésbé megbízható baráti társaság vagy az új barátokat be nem mutatása

 Megcsappanó otthoni alkoholkészlet

 Zárkódzott viselkedés, depresszió

Nem szabad azonban egyből rossz következtetésekbe bocsátkozni egy-két jel láttán. A kamaszkor a változásról szól, fizikailag, mentálisan, érzelmileg, szellemileg egyaránt. Ez néha helytelen viselkedéshez és hangulati ingadozásokhoz vezethet, ilyenkor a gyerekek megpróbálnak túljutni a változások okozta nehézségeken.

 Tanácsok szülőknek

Az első szülői reakció a gyerek önpusztító magatartására a félelem, ijedtség, düh és (ön)vád. Mindenáron meg kell őrizni a nyugalmat, és nyugodtan tájékozódni. Mindig fenntartható legyen a gyerekkel a rendszeres beszélgetés! Szerencsére a szülőknek módjukban áll megakadályozni gyermekük alkoholizálását.

Legyen a szülő a gyermeke példaképe! Kerülni kell a rossz viselkedési mintákat, és jó példát kell mutatni az utódnak (alkoholmentes italok fogyasztása társasági eseményeken, amelyeken a gyerek is ott van). Oktatni kell a gyereket a szeszes italok negatív hatásairól. Építeni kell az önbizalmát, fejleszteni az önértékelési képességét, ki kell emelni az erősségeit, a jó tulajdonságait és emlékeztetni ezekre. Meg kell tanítani, hogyan kezelje a stresszt és más negatív érzelmeket normális módon. Csemeténket neveljük úgy, hogy képes legyen nemet mondani! Meg kell neki mutatni, hogyan utasítsa vissza azt, aki alkohollal kínálja. Ne fogadjon el semmit, ami gyanút kelt benne! Ha bármilyen alkoholos itallal kínálják, mondjon egyből és határozottan nemet! Emlékeztessük arra, hogy legyen nála mindig pénz, telefon, hogy segítségért tudjon folyamodni, vagy távozhasson, ha kellemetlenné válik a helyzet! Soha nem szabad ittas sofőr autójába ülniük. Fel kell nekik ajánlani, hogy a szülő bármikor, bárhova értük megy és elhozza őket, ha baj van. Figyelemmel kell kíséni, hova jár el a gyermek. Fontos ismerni a barátok szüleit. Ha hosszabb ideig távol van a szülőktől, akkor nem árt rendszeresen rátelefonálni, hogy minden rendben van-e. Tinik esetében, főleg, ha már vezethetnek autót, fontos, hogy kerüljék az alkoholt, mert könnyen bajba kerülhetnek, akár olyanba is, amiben a szülők már nem tudnak segíteni nekik. Ha a szülő nem bízik a gyermeke józan ítélőképességében, inkább vegye el az autó kulcsait és a jogosítványát, még mielőtt baj történne. Nem árt még idejében felállítani egy szabályrendszert, amihez ragaszkodni kell, például arról, hogy meddig lehet távol otthonról, mikor és hányszor kell jelentkeznie, ha olyan helyre megy, amely veszélyes lehet. Meg kell tanulnia, hogyan viselkedhet felelősségteljesen. A szabadabb mozgástér nagyobb felelősséggel is jár, éppen ezért nem tanácsos túlságosan korlátozni őket, ha nincs rá ok.

Nem szabad elfelejteni: sokat és őszintén kell velük beszélgetni, meg kell hallgatni a problémáikat és a lehető legjobb módon segíteni nekik, hogy egészséges felnőttekké válhassanak.