Nem borúlátó, hanem realista, jelentette ki a hétvégén Prágában megszervezett GLOBSEC Globális Biztonsági Fórum panelén, A Nyugat-Balkán csatlakozása az EU-hoz című beszélgetésen Aleksandar Vučić szerb államfő, majd hozzátette, sok megoldatlan kérdés van még az európai uniós csatlakozás előtt, éppen ezért nem lát nagy esélyt arra, hogy a korábban emlegetett 2028-ra Szerbia az EU tagállamává válhat. A beszélgetésen Jakov Milatović montenegrói államfő is részt vett. Vučić arra fektette a hangsúlyt, hogy szerinte egyik állam sem tud majd csatlakozni 2030 előtt, de még ez a dátum is korainak tűnik.
– Különböző megítélésünk van az EU jövőjét illetően, de mindketten az EU része kívánunk lenni, nem lehetünk viszont biztosak abban, milyen lesz a helyzet a tagországokban. Nyilvánvaló, hogy Ukrajna és Moldova most lendületet vesz, ugyanakkor az EU-n belül nyilvánvalónak számít a bővítés témája kapcsán a fáradtság. Számunkra a legfontosabb a számos konkrét megelőző lépés megtétele: az egységes piacon való szereplés lehetőségének megszerzése, több befektető vonzása, a szükséges reformfolyamatok végrehajtása az igazságszolgáltatás terén és más területeken is – fogalmazott Vučić.
A szerb államfő hangsúlyozta, hogy nem akar áltatni senkit, mondhatná, hogy pár év maradt a csatlakozásig, ez viszont nem lenne igaz. Mint közölte, Szerbia valóban nem hangolta össze teljesen a politikáját az európai uniós politikával, vannak témák, melyek kapcsán eltérőek a nézőpontok. Szerbia nem törekszik a NATO-csatlakozás felé sem, Montenegró ezzel szemben már tagja a szövetségnek. Szerbia számára ez nem cél, a NATO bombázta az országot, ennek ellenére jók ma a kapcsolatok a katonai tömbbel, állapította meg. Hozzátette, hogy valótlanságot állít, aki azt mondja, kapcsolatban áll Vlagyimir Putyin orosz államfővel, nem beszéltek két és fél éve, a háború kitörése óta, jelentette ki.
Prágai látogatását a szerb államfő kihasználta arra is, hogy Miroslav Lajčákkal, az EU Belgrád és Pristina közötti párbeszéddel foglalkozó különmegbízottjával találkozzon, s megvitassa az aktuális koszovói helyzetet. Az államfő közölte, fontos, hogy az EU és az USA is elítélte Albin Kurti koszovói kormányfő legújabb lépéseit, a szerb intézmények elfoglalását Észak-Koszovóban. Találkozott a szerb elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével is. Vučić elmondta, ezen a találkozón a koszovói helyzet mellett az ukrajnai háborúról is szó volt, s egyetértett beszélgetőtársával abban, hogy Kína szerepe ma óriási a világbéke megőrzése terén.
Nyitókép: Aleksandar Vučić szerb államfő Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével (Fotó: Beta)