Az augusztus 31. és szeptember 12. közötti időszak között megszervezett városnapi rendezvénysorozat keretében szombaton a Zentai Városi Múzeumban ünnepélyes keretek közt megnyitották A Templomdomb a középkorban című kiállítást. A tárlat válogatást mutat be a Felsőhegy közelében elhelyezkedő középkori lelőhelyen öt éve tartó archeológiai feltárómunkája során talált leletekből. A kiállításon a középkori élet különféle megnyilvánulásai jelennek meg: a település kinézete és funkcionálásának módja, a helybeli lakosság gazdasági tevékenysége, a több felújításon átesett templom kinézete, maga a vallásosság és a kísérő szertartások. Mindennek bemutatása modern kutatási módszerek felhasználásával és különféle tudományos profilú szakemberek bevonásának köszönhetően vált lehetővé.
A Belgrádi Egyetem és a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet munkatársai által végzett ásatások során az archeológusok többek között a templomsánc és a harangtorony maradványaira, valamint sírhelyekre és az ezekben lévő csontvázakra is rábukkantak.
A Templomdombon feltárt Árpád-kori templom maradványainak, illetve a közelében lévő temetkezési helyen talált leletek fontosságáról dr. Olga Špehar, a Belgrádi Bölcsészeti Egyetem művészettörténésze, a kiállítás egyik szerzője beszélt az egybegyűlteknek, míg magáról az ásatásokról, illetve a kutatók jövőbeni terveiről dr. Perica Špehar archeológus, a kiállítás társszerzője mesélt a jelenlévőknek és ő nyitotta meg a kiállítást is.
A megnyitón jelen volt dr. Schilling Léda, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakmunkatársa is, aki beszédében úgyszintén kiemelte a Felsőhegy közelében folyó ásatásoknak, illetve az itt talált régészeti leleteknek a jelentőségét. A kiállítást szeptember végéig tekinthetik meg az érdeklődők, de nincs kizárva annak lehetősége is, hogy az ezt követő időszakban is nyitva lesz bizonyos ideig.
A Templomdombon jelenleg is folyamatban lévő ásatásokat a művelődési minisztérium és Zenta Község Önkormányzata támogatja.
Nyitókép: Gergely Árpád felvétele