A Vajdasági Közegészségügyi Intézet illetékesei tegnap közölték, hogy az elmúlt egy hónap alatt a tartomány kórházaiban és orvosi rendelőiben 9488 polgár jelentkezett különböző ragályos betegségek miatt, 20 százalékkal többen, mint előző hónapban.
Légzőszervi-légúti megbetegedésekre, azaz náthalázféleségekre panaszkodtak 7724-en (38 százalékkal többeb, mint októberben), 482 személy bárányhimlő, 601-en pedig tüdőgyulladás miatt kértek orvosi segítséget. November első felében tehát gyakoribbá váltak a légzőszervi ragályos megbetegedések Vajdaságban, jelenleg 100 ezer lakos közül 2500 fertőzött. Az említett, aggasztónak tűnő adatok ellenére azonban még nem beszélhetünk náthalázjárványról. Egyelőre egyik európai országban sem jegyeznek járvány méretű megbetegedési hullámokat, a szakemberek tudják, hogy a fertőzések számaránya az elkövetkező hónapokban növekedni fog. A megbetegedett polgárok leggyakrabban A típusú, H3-as altípusú vírusfertőzéssel jelentkeznek, e vírusfajta ellenszerét viszont tartalmazza az idei idényre elkészített, és a hazai egészségotthonokban is megvehető védőoltás-koktél.
A továbbiakban közölték azt is, hogy Vajdaság-szerte 1386 gyomorrontást jegyeztek fel, valamint 57 szalmonella és 135 egyéb mikroorganizmus okozta mérgezést. A múlt hónapban 217-en rühességgel, 68-an chlamidiás tünetekkel jelentkeztek orvosuknál. Nyolc személynél A típusú hepatitiszt diagnosztizáltak, számuk ezzel az idén 174-re emelkedett, ez azonban két és félszer kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Az intézet Humánökológia Központjának felméréseiből kiderült, hogy október derekától november közepéig a városi vízvezeték-hálózatból 558 vízmintát vettek, ezeknek a 99 százaléka mikrobiológiailag, valamint kémiai összetétel szerint is megfelelt a követelményeknek.
A 10 ellenőrzött városi kútvíz közül egyik sem felel meg a követelményeknek, ezért az intézet szakemberei nem ajánlják fogyasztásukat. Légszennyezettség tekintetében továbbra is a levegőben keringő szennyező részecskék jelentik a legnagyobb gondot, ezeknek a száma a minták 87 százalékában nagyobb a törvény által engedélyezett számnál. A város területén vett levegőminták 9 százalékában a múlt hónapban az engedélyezettnél nagyobb szénmonoxidszintet mutattak ki.
A zajszennyezettség tekintetében továbbra is a Partizán utca jár az élen 73 dB-es átlagos napi zajszinttel, míg a 18 mérőpont közül 14-en az engedélyezettnél magasabb zajszintet állapítottak meg.