Az ellenzék megtett mindent, hogy a szerbiai parlament ne fogadhassa el a jövő évi költségvetést, egyben mekakadályozta a képviselőket is abban, hogy felszólaljanak és kifejthessék álláspontjukat – mondta el dr. Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és a párt parlamenti frakciójának vezetője a Pannon RTV-nek nyilatkozva.
A dulakodásba és káoszba fulladt parlamenti ülésen egyébként 68 pont szerepelt, csaknem 50 törvényjavaslat, köztük a már említett jövő évi költségvetés, mint a lakosságot érintő egyik legfonosabb pont.
– Hozzászokhattunk ahhoz, hogy a szerbiai parlamentben bármi megtörténhet, s az utóbbi időben rendszeresen tanúi vagyunk az ellenzék obstrukciójának és a különböző erőszakos cselekedeteknek, valamint performanszoknak, de a 90`-es évekig visszamenőleg nem emlékszem arra, hogy ilyen verekedés tört volna ki a képviselők között. Bár mindent elkövettek, mégsem tudták megakadályozni azt, hogy az ülés, ha nem is a normális mederben, de folyjon. Ezzel az akcióval csak azt érték el, hogy senki nem fejthette ki álláspontját. Mi is készültünk, Újhelyi Ákos a költségvetés javslatáról, Tóbiás József pedig a mezőgazdasági termelőknek nyújtandó plusz támogatásokról beszélt volna – fejtette ki dr. Pásztor Bálint. Mint mondta, a vita hétfőn lezárult, már csak a szavazás maradt hátra.
– Világos, hogy ez volt a szándék, az ellenzéki képviselőknek mégsem sikerült megakadályozni, hogy a költségvetés elfogadásra kerüljön. Olyan fontos, a lakosságot is érintő kérdésekben szavaz majd a napokban a parlament, mint a nyugdíjemelés a közszférában dolgozók fizetése, a családtámogatás, a mezőgazdasági termelők támogatásának jelentős növelése – mondta a frakcióvezető. Véleményének adott hangot, hogy valószínűleg nem ez az utolsó, hasonló destruktív akció az ellenzék részéről, és hosszú távon nem tehet jót az ellenzéki szavazóknak sem ez a fajta politika.
Dr. Pásztor Bálint a közelmúltban lezajlott Szerb–Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére, valamint a MÁÉRT értekezletre visszatekintve elmondta, új, fontos egyezmények aláírását és elfogadását eredményezte, továbbá olyan kérdések is megvitatásra kerültek, amelyek fémjelzik a két ország közötti viszonyt.
– Amikor energetikai, biztonságpolitikai, hadiipari kérdésekben két ország együttműködik, az azt bizonyítja, hogy a stratégiai partnerségnek a legmagasabb fokát érték el – értékelte.
A Magyar Állandó Értekezlet a magyar miniszterelnök megnyitóbeszéde után a nemzetrészek vezetőinek beszámolójával folytatódott. Dr. Pásztor Bálint kifejtette, a már jól ismert eredmények ismertetése után nehézségekről is beszámolt.
– Elsősorban a határátlépéssel kapcsolatos problémákról beszéltem és Orbán Viktor miniszterelnök a válaszában nagyon konkrét módon reagált a felvetésre. Elhangzott, hogy épül majd egy teljesen új határátkelőhely, de mi tudjuk azt, hogy az új határátkelőhelyek megnyitása nem mindig jár az átlépés gyorsulásával is. Éppen ezért fontos, amit a miniszterelnök mondott, nevezetesen, hogy Románia schengeni csatlakozásával átirányíthatóak a rendőrök és vámosok, akik a magyar–román határszakaszon dolgoztak. A MÁÉRT óta ez bejelentésre is került, ez a vajdasági magyarság szempontjából egy nagyon fontos hír – jelentette be dr. Pásztor Bálint.
Nyitókép: Képernyőfelvétel