2024. november 25., hétfő

Mit tegyen a kismama ha náthás?

Az őszi hónapokban számítani lehet a gyakoribb felső légúti megbetegedésekre. A nátha és az influenza nem kíméli a kismamákat sem. Mit tegyen a terhes nő és a szoptató anya, ha észreveszi önmagán a fertőzés tüneteit? Mikor kell orvos segítségét kérni? Használhatja-e a természetes gyógynövénykészítményeket? Mikor és hogyan csillapíthatja a lázát? Többek között ezekre a kérdésekre kértünk választ dr. Jung Németh Erzsébettől, a zentai egészségügyi központ általános szakorvosától.

-- Vannak olyan időszakok, amikor erősebb a fertőző betegségre való hajlamunk?

-- A kórokozók, amelyek állandóan körülvesznek bennünket, a legyengült ellenálló képességű szervezetet kedvelik. Ha az immunrendszer erős, önmaga legyőzi a baktériumokat és a vírusokat. Ha azonban valamilyen okból megnyílik egy „kapu”, akkor a kórokozók bejutnak az emberi testbe, és megbetegítik. Az ősz különösen kedvező a nátha az influenza számára. A nedves időjárás kedvező a kórokozók számára, az állandó hőmérséklet változás legyöngíti a védekezőképességet, az iskola- és óvodakezdés pedig lehetővé teszi ezeknek a betegségeknek a terjedését. A kamaszkor, a kismamaság, a klimax, az öregedés érzékeny periódusai az ember életének. Ilyenkor jobban ki van téve minden külső hatásnak és könnyebben megbetegszik.

-- A terhes nőnek és a szoptató anyának mire kell odafigyelnie, hogy elkerülje a fertőzéseket?

-- Figyelnie kell a fehérjebevitelre. Az egészséges felnőttnek testsúly-kilogrammonként egy gramm fehérjére, a kismamáknak másfél grammra van szüksége naponta. A zsírokra is szükség van, mert a sejtfal zsírból épül föl és vannak olyan vitaminok, amelyeknek az oldódásához szintén zsírok kellenek. Az ásványi anyagok és a vitaminok fontosságát pedig ugyancsak hangsúlyozni kell. A vas és a folsav bevitelről is gondoskodjon a kismama. A vízben oldódó vitaminokat nem lehet túladagolni, ilyen a C vitamin és a B vitaminok, amelyekből nincs tartaléka a szervezetnek. A terhesség első három hónapjában alakul ki a magzat szervrendszere. Nem az utolsó hónapokban kell tehát kapkodni az egészséges táplálkozást illetően, hanem már a várandóság legelején megtenni mindent a babáért. A magzatvédő vitaminok erősítik a mama védekezőrendszerét is. Természetesen a megfelelő étrend összeállítása sem elhanyagolható. Kerülje a kismama a tömeget, a zárt helyiségeket. Sokat tartózkodjon a friss levegőn, és a mértékletes testmozgást se feledje, mert mindez erősíti a védekezőrendszerét.

-- Ha mégis elkap valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzést a várandós nő, mit kell tennie? Mindjárt rohanjon orvoshoz?

-- Érdemes a természetes gyógyszerekhez folyamodnunk egy-két napig, mert ezek több ezer éves tapasztalaton alapulnak. A méz, a gyógyteák segíthetnek leküzdeni a fertőzéseket. A kasvirág (echinacea) kivonat nálunk is beszerezhető, ami növeli a védekezőképességet. Ezek ártalmatlanok, de a kismamának nem árt kikérni a nőgyógyász véleményét, mielőtt bármit elkezd szedni. A lázat nem kell azonnal csillapítani, ha azonban 38 celsius fok fölé emelkedik, akkor andol, aszpirin vagy paracetamol használható. Ha a rosszullét és a láz egy-két napnál tovább tart, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Nem javaslom senkinek, hogy a saját feje szerint antibiotikumot szedjen, mert árthat vele a babának is és önmagának is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás