A szabadkai Egészségügyi Középiskola végzős egészségügyi nővértechnikusai – az AntiSHOCK nevű csapat – kiemelkedő teljesítményt nyújtott a X. Semmelweis Egészségverseny döntőjében, amit a közelmúltban Budapesten, a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjában rendeztek meg. A csapat tagjai (Szabó Csongor, Hecskó Antónia, Jánosics Réka, Bartus Evelin és Peho Nikoletta) elismerésben részesültek különleges előadásukért és értékes szakmai hozzájárulásukért. Dermafive című projektmunkájuk a tudatos bőrápolásra és a bőrrák megelőzésének fontosságára hívta fel a figyelmet, ötletesen, szemléletesen és hatásosan.
Szabó Csongor elmondta, a versenyt a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete és a Semmelweis Egyetem rendezte meg. A megmérettetésre 700 csapat jelentkezett, és 40-en jutottak be a döntőbe.
– Októberben jelent meg a versenyfelhívás, ekkor kezdtem el keresni még négy csapattagot, hogy nekiláthassunk a munkának. A projekt témája a modern élet és modern kihívások volt, mi pedig a tudatos bőrápolást választottuk fókuszpontnak. Azért döntöttünk e téma mellett, mert napjainkban rengetegen tájékozódnak a bőrápolásról a közösségi médiában, valamint az influenszerek posztjai alapján, ahol azonban gyakran szponzorált, nem szakmailag megalapozott tartalmak terjednek. Ennek következtében sokszor félrevezető információkat osztanak meg, amit sokan nehezen tudnak kiszűrni. A projekt másik hangsúlyos része a bőrrák megelőzése volt, azon belül is a melanóma – a legveszélyesebb bőrráktípus – időben való felismerése. Fontos lenne, hogy mindenki rendszeresen – havonta – ellenőrizze az anyajegyeit, valamint évente részt vegyen bőrgyógyászati szűrővizsgálaton dermatoszkópos ellenőrzéssel. Sokan sajnos csak akkor veszik észre a problémát, amikor az elváltozás már rosszindulatú, sőt áttéteket is adott más szervekbe. Ilyenkor már sokkal nehezebb a kezelése, és gyakran rosszabb a betegség lefolyása is. A rendszeres önvizsgálat és az évenkénti szűrés életmentő lehet. Ha a melanómát időben észlelik, és megfelelően eltávolítják, a gyógyulási esélyek nagyon jók – emelte ki interjúalanyunk, majd hozzátette, a csapat tagjai között is leosztották a feladatokat. Szabó Csongor volt a csapatkapitány, illetve ő felelt a tartalmi rész kidolgozásáért, Peho Nikoletta szakmai asszisztensként működött közre. Hecskó Antónia a közösségi médiatartalmakért és a grafikai és dizájn elemek megtervezéséért felelt, Jánosics Réka pedig nemcsak a projekt ötletgazdája volt, hanem a projekt menedzseri feladatait is ellátta, Bartus Evelin pedig a szakmai asszisztens szerepét töltötte be. A tananyag lektorálását dr. Lasinger Laura bőrgyógyász szakorvos, a szabadkai Medic Poliklinika igazgatója végezte. Ugyanakkor nagyon sok támogatójuk is volt – például az EVY, VICHY, Bioderma, Eucerin, amelyek rengeteg termékmintával és kisebb ajándékokkal járultak hozzá a projekthez, amelyeket szét tudtak osztani a résztvevők között a budapesti bemutatón.
– A projektünkhöz, illetve a tananyagunkhoz egy kampány is hozzátartozott. Ennek gerincét elsősorban egy informatív Instagram-oldal képezte, amelyre ismeretterjesztő bejegyzéseket töltöttünk fel. Célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet az önvizsgálat fontosságára, az anyajegyek ellenőrzésére, valamint a tudatos bőrápolásra – többek között arra, hogy milyen készítményeket érdemes használni egy jól felépített bőrápolási rutin során. A tananyag, amit kidolgoztunk, ennek a kampánynak csak egy részét képezte. Februárban ugyanakkor egy mini bőrgyógyászati eseményt is szerveztünk, ahol személyre szabott tanácsokat adtunk az érdeklődőknek, segítettünk a megfelelő bőrápolási termékek kiválasztásában, és lehetőség volt kérdéseket is feltenni – magyarázta Szabó Csongor.
Mint mondta, a döntőbe a csapata meghívásos alapon jutott el, ugyanis a szervezőknek nagyon megtetszett a projektmunkájuk.
– Az illetékeseknek mi már a verseny előtt elküldtük a tananyagot, a képeket, a beszámolókat, így pontos képet kaphattak az addigi munkánkról. Ezután kaptuk a meghívást előadóként a döntőbe, tehát nem a hivatalos helyezettek között végeztünk, azonban különdíjban részesültünk. A jövőre nézve szeretnénk folytatni az Instagram-oldalunk aktív működtetését, hogy ez az egész kezdeményezés hosszabb távon is jelen legyen. Különösen a megelőzés fontosságára szeretnénk továbbra is felhívni a figyelmet. Engem nagyon megérintett ez a kampány, és úgy érzem, megtaláltam az utamat: a későbbiekben dermatovenerológus szakorvosként tudom elképzelni magamat. A csapat többi tagja is az orvosi pálya felé tart: ketten a fogorvosi szakra jelentkeznek, egy társunk orvosira, míg egy másik csapattag még választás előtt áll – orvosi vagy gyógytornász képzésben gondolkodik – emelte ki Szabó Csongor.

Nyitókép: A csapat tagjai, a szabadkai Egészségügyi Középiskola diákjai (Kiss Árpád felvétele)