2024. szeptember 5., csütörtök

Szinte minden vírussal megküzd

A bakteriális fertőzések ellen hosszú évtizedek óta rendelkezésünkre állnak az antibiotikumok – immár rég nemcsak a penicillin, hanem rengeteg más hatékony vegyület, amelyek a nagy elődhöz hasonlóan egy sor különböző baktériummal képesek megbirkózni. Csakhogy a vírusfertőzésekkel szemben valamennyi antibiotikum hatástalan. Márpedig nemcsak a megfázást vagy az influenzát, de olyan halálos kórokat is vírusok okoznak, mint az Ebola és a többi rettegett vérzéses láz.

Az amerikai Massachusetts-i Technológiai Intézet munkatársai azonban most olyan fejlesztéssel álltak elő, amely széles körben forradalmasíthatja a vírusos betegségek kezelését. A szer bármiféle vírusfertőzött sejtet képes felismerni és elpusztítani, s ezzel gátat vetni a kórokozó terjedésének. A készítmény valamennyi vizsgált vírussal szemben hatékonynak bizonyult; köztük volt a megfázást okozó rinovírus, a hírhedt H1N1 influenzatörzs, egy gyomorvírus, valamint a gyermekbénulás, illetve a dengue és egyéb vérzéses lázak kórokozói.
A szer működésének lényege, hogy egy olyan speciális RNS-t ismer fel, amelyet kizárólag a vírusfertőzött sejtek termelnek. A módszernek elvben mindenfajta vírus ellen működnie kell. Éppen e miatt a széles hatásspektrum miatt remélhető, hogy a készítmény az olyan újonnan feltűnő vírusvariánsokkal is felveszi a harcot, mint amilyen a 2003-as súlyos akut légúti szindróma- (SARS-) járványt okozta.