Hamarosan megkezdődhet a topolyai városi park rendezése. Topolya község önkormányzata sikeresen pályázott egy IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében, így a pénzeszközök zömét sikerült bebiztosítani. Erre a célra mintegy 500 ezer eurót terveznek fordítani, és ennek a 85 százalékát az IPA-pályázat eszközeiből fedezik. Két magyarországi önkormányzat, Csongrád és Szentes, valamint két vajdasági önkormányzat, Topolya és Kishegyes a kedvezményezettje a határon átnyúló projekteket támogató pályázatnak. Szatmári Adrián polgármester elmondta, Topolya vonatkozásában ennek a projektnek a témája a városi park teljes körű rendezése. Hamarosan megkezdik a munkálatokat. Első lépésben a balesetveszélyes, elszáradt fákat vágják ki vagy metszik meg, valamint a nem kívánatos aljnövényzettől is megtisztítják a parkot. A rendezés során lesznek az építkezi munkálatok is.Többi közt tervben van egy sétány kiépítése, lámpatestek kihelyezése, és más hasonló munkálatok kivitelezése.
A XIX. század elején a vidék akkori birtokosának számító Kray-család telepítette a topolyai parkot. A Kray-család kastélyával szemben egykor 15 katasztrális holdon terült el Topolya csodálatos díszkertje. A mai labdarúgópálya helyén libanoni cédrusok álltak, a teniszpálya helyén pedig tó volt. Eredetileg angolparknak készült, de a nagyszámú fás- és lágyszárú növény miatt sokan egyfajta botanikus kertnek is tekintették. A báró és családjának tulajdonában volt, de valójában már abban az időben is olyan közösségi térnek számított, amelyben szívesen tartózkodott Topolya minden polgára. Abban az időben a parkról több hivatásos kertész gondoskodott, aki folyamatos munkával karbantartotta. Kray leányát, Irma bárónőt (1830–1913) gróf Zichy Nepomuk János vette feleségül, aki 1852-ben a topolyai birtok földesura lett. Az új földesúrhoz híven a díszkertet akkoriban Zichy-parkként említik. A grófné a kertet valóságos angolparkká alakíttatta. Északi részére rózsaligetet telepíttetett, rózsasátrakkal és rózsás alagúttal. A park középső részén elszórt virágágyások kaptak helyet délszaki virágokkal, a park déli részén, a régi tó helyén pedig a nádast kivágatva halastavat létesíttetett.
Irma bárónő halála után, 1913-ban megkezdődött a Népkert hanyatlása. A XX. század derekától ez csak fokozódott. Az akkori új hatalom nem ismerte fel, nem tartotta figyelemre méltónak a „nagykert” kultúrtörténeti és esztétikai értékeit. A természetvédelmi szempontok is csak később kerültek be a köztudatba. Habár a park 1974-ben védett státuszt kapott, ez nem hozott jelentős változást. Továbbra is vannak azonban évszázados fái (kocsányos tölgy, juharlevelű platán, keskenylevelű kőris), ezenkívül érdekes és ritka rovaroknak, madaraknak, denevéreknek, hüllőknek és kétéltűeknek a végső menedéke.
A természetvédelmi és egyéb elvárásokkal összhangban, még tavaly elkészült a park kezelési terve a 2023 és 2032 közötti időszakra. A terv tartalmazza a park aktuális állapotának felméréséből származó adatokat, valamint szabályozza az ott történő munkálatokat és változtatásokat.
Nyitókép: A korabeli képeslapon a park részlete