2024. szeptember 5., csütörtök

Virágpor a levegőben

Hogyan készül és miért hasznos a pollennaptár?
Branko Šikoparija mérés közben (fotó: Ótos András)

A levegőben jelenleg nagy mennyiségű parlagfűvirágpor található. Tekintettel arra, hogy most van a növény virágzásának főidénye, a szakemberek szerint a következő két hétben is hasonló helyzet várható, ha nem esik csapadék. Azok, akik allergiásak a parlagfű pollenjére, jelenleg nagy gondokkal küzdenek. Egyébként a parlagfű virágzása minden évben július közepétől egészen novemberig eltarthat.

Az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karán, a Biológiai Tanszék keretében működő palinológiai laboratórium 11 éve foglalkozik a levegőben található, allergiát kiváltó pollenek kutatásával. A szakemberek mindennap kétóránként mérik a pollen koncentrációját a levegőben. Az emberi légzést szimuláló műszer percenként 10 literes gyorsasággal szívja be a levegőt – ami megfelel egy átlagember belégzési folyamatának –,s ez megmutatja, hogy egy személy mekkora mennyiségű pollennek lehet kitéve. A műszer az egyetem épületének tetején van, ezáltal a fák lombjai a pollenforrás fölött a levegőben egy átlagértéket tudnak kimutatni Újvidékre és a várostól 30 kilométeres körzetre vonatkozóan– tudtuk meg Branko Šikoparijától, a laboratórium kutatóasszisztensétől.

– Mintegy 40 pollentípust követünk, amelyek állandóan jelen vannak a levegőben, akkora mennyiségben, hogy esetleg problémát okozhatnak. Európában a legjelentősebb polleneketháromszoportba sorolják, az elsőbe tartozik a nyírfa pollenje, amely tavasszal virágzik, és Észak-Európában a legelterjedtebb. A második csoportot képezik a füvek, a legtöbben ezekre allergiásak, mivel nagy területeket fednek, és hosszú ideig tart a virágzásuk. A harmadik, a régiónkra is legjellegzetesebb gyomnövény a parlagfű. Nálunk nagyon elterjedt, s tekintettel arra, hogy virágzáskor egyszerre nagy mennyiségű pollent bocsát ki, a levegőben a parlagfű virágpor-koncentrációja igen magas. Emellett külön figyelemmel kísérjük a hársfapollent is, hiszen hársfából sok van Újvidéken és a Fruška gorán is.

Több mint tíz éve tanulmányozzuk a pollenfajtákat, 1999-ben indult egy projektum, majd 2010-ben elkezdődött a rendszeres megfigyelés városunkban. Polennaptárunk egy adott régió pollenkoncentrációjának grafikus kimutatása éves szinten. A növények virágzása ciklikus jelenség, kimutatásainkhoz részben a korábbi felmérések során kapott adatokat használjuk fel, ezenkívül követjük a virágzásokidejét és az időjárási feltételeket is. Mindezekből ki lehet számítani, hogy várhatólag mekkora lesz a pollenkoncentráció néhány napra vonatkozóan, egyhetes előrejelzést adunk. Honlapunkon egész Szerbiát illetően információkat nyújtunk a pollenhelyzetről. Hat városban, Zomborban, Nagybecskereken, Verbászon, Újvidéken, Szendrőn (Smederevón) és Nišben saját mérőállomásaink vannak. Ezenkívül még tíz hazai laboratóriummal adatokat cserélünk, de sikeresen együttműködünk Zágrábbal és Budapesttel is, valamint Szkopjéval és egy idő óta Szófiával is, ez utóbbi várossal azonban technikai okokból együttműködésünk ideiglenesen megszakadt.

Az, hogy mennyi szemcse van egy köbméter levegőben, nem jelent semmit, ha nem tudjuk, hogy mennyire vagyunk érzékenyek és mekkora mennyiségre reagál a szervezetünk. Tavaly óta bécsi fül-orr-gégészeti klinika együttműködésének köszönhetően társultunk egy programhoz, amelynek keretében mindenki, aki allergiás a pollenre online rendszeren keresztül követheti, hogymilyen tünetekkel számolhatnak. A www. nspolen. com honlapunkon a lični polen dnevnik (saját pollennapló) elnevezésen belülbárki, akit érdekel és regisztrálja magát, megtudhatja, mekkora mennyiségre és hogyan reagál a szervezete. Tekintettel arra, hogy tagja vagyunk az európai aeroallergénhállózatnak, minden regisztrált tag bárhol tartózkodik Európában, információt kaphat arról, hogy az adott területen mekkora pollenkoncentrációnak van kitéve, ill. milyen tünetekkelszámolhat.

Az intézet laboratóriumában

Érdekességként említeném, hogy a pollenszemcsékre is vonatkozik a diszperzió, vagyis a szétszóródás. Tekintettel arra, hogy apró szemcsékről van szó, a levegő áramlása következtében és a megfelelő időjárási feltételeknek köszönhetően 200-300 km-es távolságra is elterjedhetnek. Így történik meg az, hogy a Pannon-síkságról egészen Nišig és Szkopjeig terjed a parlagfű pollenje. Ezek szerint az állítás, amely szerint az allergiásak legbiztonságosabbak az esti órákban, részben megcáfolható, ugyanis a mi területünkről „utazó” szemcsék valamikor az esti órákban érkeznek Nišbe.

Honlapunk iránt egyre nagyobb az érdeklődés. A felmérések szerint évente mintegy tízezer látogatónk van, a legtöbben tavasszal, a virágzás idején fordulnak hozzánk, főként egészségügyi tanácsot kérnek, de mivel ez nem tartozik a feladataink közé, az orvosokhoz utaljuk őket – mondta Branko Šikoparija.