2024. szeptember 5., csütörtök

Közép-európai szintű egészségügyi ellátás

A terve zettnél korábban, várhatólag már januárra, befejezik az újvidéki gyermekkórház új poliklinikáját
Az újvidéki gyermekkórház új poliklinikája (fotó: Ótos András)

Az újvidéki Vajdasági Gyermek és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet a tartomány egyetlen ilyen jellegű intézménye. Vajdaság egész területéről ide érkeznek a betegek, emiatt az intézet gyakran túl van terhelve. Az új épület mielőbbi befejezése sokban hozzájárul a helyzet javításához. Az áprilisban megkezdett munkálatok menetéről dr. Jovan Vlaški igazgatóhelyettest kérdeztük.

Milyen ütemben halad a munka, mikorra várható az épület befejezése?

– Az építkezési munkálatok jól haladnak, eddig nem történt fennakadás, ha ilyen ütemmel haladnak, már a napokban várható a tetőszerkezet építése. Ha elkészül a tető, akkor következik a nehezebbik rész, a belső munkálatok és az egészségügyi berendezések beszerzése, illetve felszerelése. Az új épületnek a tervek szerint jövő év áprilisáig kell elkészülnie, de úgy néz ki, hogy a tervezettnél korábban, már januártól használható a négyemeletes új poliklinika.

Az új poliklinika megnyitásával remélhetőleg megszűnik az intézetre jellemző tömeges sorban állás és várakozás a folyosókon?

– Ez a tény számunkra is kellemetlen, de kérjük a szülők megértését és türelmét, az orvosoknak és az ápoló személyzetnek is nehéz nap mint nap ilyen körülmények között dolgozni. Várakozni kell, de mindenki sorra kerül. Meglátásom szerint a jelenlegi helyzet nincs hatással az egészségügyi ellátás minőségére. A tömeg sajnos elkerülhetetlen, mivel jelenleg csak egyetlenegy bejáratot tudunk használni. Az intézetben jelenleg mintegy 300 fekvőbeteg van, akiket naponta több százan látogatnak, és ehhez párosul még azok száma, akik különféle vizsgálatra jönnek. Évente kb. 14 ezer fekvőbeteget látunk el, mintegy 160-170 ezer szakvizsgálatot, több 100 ezer laboratóriumi és ugyanennyi röntgenvizsgálatot végzünk el. Ez óriási feladat, amelyhez helyre van szükség, ezért is kényszerültünk a bővítésre.

Az új poliklinika megnyitásával a szakkáder bővítésére is szükség lesz?

– Jelenleg van elegendő szakképzett káderünk, ennek köszönhetően folyamatos, zökkenőmentes a munka, hamarosan azonban nálunk is szükség lesz fiatalításra, tekintettel arra, hogy a legújabb adatok szerint pl. a gyermekorvosok átlagéletkora 50 év körül mozog. Emellett szakképzet orvosaink közül néhányan már nyugdíjba vonultak, a szakosítás pedig körülményes és hosszadalmas folyamat. Ezenkívül sajnos azzal a problémával is szembesülnünk kell, amely végül is az egész országot illet, hogy a friss diplomás orvosok a jobb megélhetés reményében külföldre vándorolnak. Hasonló a helyzet az egészségügyi nővérek esetében is.

dr. Jovan Vlaški


A Vajdasági Gyermek és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet keretében három klinika működik: a sebészeti, a gyermekgyógyászati és a rehabilitáció-habilitiácós. Ez utóbbi néhány évvel ezelőtt szintén átköltöztetésre kényszerült?

– Igen, hasonló okokból kifolyólag. Ennek köszönhetően a Rehabilitáció-habilitációs Klinikánk már közép-európai szintű kórháznak megfelelően működik, a legkorszerűbb egészségügyi berendezésekkel végzik a vizsgálatokat. A mintegy 2000 négyzetméteres új poliklinika pedig lehetőséget nyújt majd a Sebészeti és a Gyermekgyógyászati Klinika összes szakorvosi vizsgálatainak zökkenőmentes elvégzéséhez. A tervek szerint szeretnénk felújítani minden olyan egészségügyi felszerelést, amire szükség lehet gyors diagnosztizálás során illetve beavatkozás során, ugyanis gépállományunk korszerűsítésre szorul. Emellett feltétlenül szükséges, hogy a legfontosabb berendezésekből minden pillanatban két darab álljon rendelkezésünkre, egyik a sürgősségi osztályon, a másik pedig a fogadóosztályon. A befektetés teljes értéke a berendezésekkel együtt 350 millió dinár. Az új poliklinika által valóban sokkal hatékonyabb egészségügyi ellátásra számíthatnak a szülők. Ettől eltekintve sajnos maradnak megoldásra váró kisebb problémák, például a parkolóhelyek hiánya, de mindenkinek meg kell értenie, hogy ezen a helyszínen, ahol az épület áll, nincs több parkolóhely előirányozva. Mivel intézetünkben működik a gyermeksürgősségi osztály is, minden pillanatban szükségünk van a meglévő parkolóhelyekre, mert bármikor történhet tömegbaleset vagy szerencsétlenség, és ilyenkor megengedhetetlen, hogy a bejárathoz vezető út megközelíthetetlen legyen. Feladataink közé tartozik a beteg gyermekek, csecsemők, koraszülöttek szállítása a környező településekről is, az ő esetükben szintén megengedhetetlen, hogy a mentőkocsi ne tudjon a bejárat elé hajtani. A szülők ezért gyakran háborognak, ám részükről fontossági sorrendet kellene tiszteletben tartani. Ez azt jelenti, hogy akinek nem feltétlenül szükséges, az ne álljon autójával a bejárat elé.

Mindaddig amíg nem fejeződik be az építkezés, a Vajdasági Gyermek és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet keretében működő Gyermekgyógyászati Klinika a Vajdasági Klinikai Központ C szárnyában kapott helyet. Az illetékesek a szülők megértését és türelmét kérik a jelenlegi helyzet miatt esedékes kellemetlenségekért.